Почти две трети от българите не искат замяната на лева с евро, а почти 58% смятат, че преминаването към единната европейска валута би довело до сериозно поскъпване на живота, показват резултатите от проведено в края на март социологическо проучване.
Анкетата "Нагласи към приемането на еврото" е извършена от изследователската и консултантска компания Estat. В нея участват 1000 пълнолетни българи, интервюирани в домовете им.
Според донякъде изненадващите резултати 61.5% от запитаните вярват в стабилността на лева като валута, а 64.3% - тоест дори повече - не подкрепят подмяната му с еврото. Твърдо "за" еврото са едва 23.1% от анкетираните. Делът на еврооптимистите е по-висок сред младите хора и сред жителите на големите градове, начело със София (37%). В селата подкрепата за еврото пада до 16%.
Четири пети от запитаните смятат, че въвеждането на еврото ще има ефект върху цените - 20.7% предвиждат леко поскъпване, а 57.8% - голямо поскъпване.
"Очевидно е, че мнозинството от населението не споделя ентусиазма на правителството по отношение приемането на европейската валута", отбелязва в коментара си към резултатите компанията Estat. "Наложително е евентуалните плюсове от тази мярка да бъдат адекватно комуникирани с населението като цяло, както и с отделни целеви групи в качеството им на потребители, стопански субекти и ползватели на финансови услуги".
Българското правителство и Българската народна банка подадоха молба за членство в механизма ERM II, известен като "чакалнята на еврозоната", и трябва по-късно през тази година да получат отговор. Ако България влезе във валутния механизъм, ще трябва да престои поне две години в него, преди да бъде приета в еврозоната.