Амбициозната данъчна реформа на американския президент не успя да успокои гнева на средната класа в САЩ, въпреки че това бе една от обявените й на висок глас цели. Най-богатите обаче извличат най-голяма полза от нея. Този въпрос отново ще бъде на дневен ред на изборите през 2020 година, пише Никола Ролин, кореспондент на "Ле-з-еко" в САЩ.
Началото на годината бележи в Съединените щати сезона на "възстановяването на данъци". Тези връщания на пари от данъчната администрация, корекции на платените през предходната година данъци, може да достигнат няколко милиарда долара. Приятна изненада за стотици хиляди домакинства в цялата страна. Тази година обаче тя отстъпи място на разочарованието. Обещанията, дадени от Доналд Тръмп на средната класа, които до голяма степен допринесоха за избирането му за президент през 2016 година, не са изпълнени.
Много американски данъкоплатци дадоха израз на своя гняв в социалните мрежи и апострофираха директно президента. "Благодаря ви, че унищожихте средната класа с вашата данъчна реформа. На 49 години съм, тази година за първи път плащам толкова много. Средната класа гласува за вас. Няма да направя същата грешка два пъти", пише жител на Тенеси.
"Гласувахме за вас, ние сме работническо семейство. Всяка година хазната ни връща средства, за да ни помогне да си платим дълговете. Тази година, за първи път от 30 години, трябва да платим повече. Отвратена съм", коментира полицайка от Ню Йорк.
Има десетки истории като тези. Те загатват за край на любовта между Доналд Тръмп и част от базата на неговия електорат...
Предполагаше се, че средната класа ще бъде основният печеливш от данъчната реформа, лансирана от администрацията на Тръмп и одобрена от Конгреса преди една година. Това обаче не стана. Реформата понижи значително общото равнище на данъчните прагове, но и ограничи някои намаления на облагаемия доход, по-конкретно за собствениците, които са теглили кредит. Най-заможните се възползваха от други облаги и преглътнаха тези неизгодни промени. Не и дребните собственици. Някои от тях се озоваха в по-горна категория при данъчното облагане.
Най-богатите са облагодетелствани
Според изследване на Tax Policy Center, мозъчен тръст от Вашингтон, който е определян по-скоро като клонящ към демократите, най-богатите са най-облагодетелствани от данъчната реформа. Този изследователски център е стигнал до заключението, че 21% от ползите, породени от реформата, са отишли при 1% от най-облагодетелстваните през миналата година американци. И тази тенденция ще се затвърждава през годините: делът ще нараства постепенно, за да достигне 83% през 2027 година. Трябва все пак да направим уговорката, че някои разпоредби имат временно действие.
Архитектите на данъчната реформа говореха също за непряко преразпределение чрез компаниите. Като бъде намален облагаемият приход на фирмите, те щели да имат отново комфортен марж на печалба, от който щели да се възползват техните служители. През седмиците, които последваха приемането на данъчната реформа, бонусите и минималните заплати поеха нагоре. Аргументът обаче не издържа на проверката на времето.