fallback

Първите залпове от надпреварата за Белия дом през 2020 г. вече се чуват

Демократическите претенденти ще трябва да лавират в борбата между двете партийни крила - системното и прогресисткото

17:10 | 07.11.18 г. 2
Автор - снимка
Създател

Вчерашните междинни избори в САЩ дадоха начален залп на дълга, пренаселена, скъпа и несъмнено драматична надпревара за президентството. Демократите, на гребена на вълната от постигнатия успех в Камарата на представителите, навлизат в президентския цикъл без ясно изразен фаворит за първи път от началото на (кандидат-президентската) кампания през 2004 г. 

Над две дузини вероятни претенденти, включително бившият вицепрезидент Джо Байдън и цяла върволица от сенатори, губернатори, кметове и бизнес лидери, от месеци се надпреварват да си осигуряват спонсори и преценяват шансовете си за партийната номинация. 

Този, който очаква да стане победител, почти сигурно ще бъде президентът Доналд Тръмп - републиканец, чийто рейтинги на одобрение са почти заседнали под 50-те процента, откакто пое властта, но чиято популярност в собствената му партия ще направи шансовете на всеки потенциален републикански съперник почти нищожни. 

Тръмп се превърна в централна фигура във вчерашните междинни избори, като предизвика масово участие във вота на демократите, горящи от желание той да бъде отхвърлен, и в същото време накара много републикански кандидати да му декларират подкрепа, защото в противен случай ще бъдат наказани от своята консервативна (електорална) база. 

Демократите вече си блъскат главите над въпроси като: кой кандидат, стратегия и подход имат най-голям шанс за победа над Тръмп на 3 ноември 2020 г. Очаква се мнозина демократи да се впуснат в надпреварата рано, още през следващите няколко месеца. Който от тях успее да изплува от изтощителния, щат по щат, процес на номинация, започващ в Айова в началото на 2020 г., ще трябва да се изправи срещу войнствено настроения Тръмп, и в същото време ще трябва да успее да изработи привлекателна алтернативна програма и да обедини често враждуващите крила на Демократическата партия - прогресисткото и системното. 

"Демократите този път ще имат много работа, - каза Дженифър Палмиери, комуникационен директор на кампанията на Хилари Клинтън през 2016 г. - Проблемът не е само да се намери човекът, способен да победи Тръмп, но също така и човекът, който има визия за обединение на страната."

"Този, който бъде номиниран, ще трябва да покаже масова подкрепа от низините (на партийната изборна база), да отива навсякъде и да протяга ръка на всеки", каза Нийра Тендън, президент на либералния Център за американски прогрес. 

Кампанията за тези междинни избори показа мощта на Тръмп и на движението #MeToo да мотивира жените, което доведе до безпрецедентен брой жени кандидатки и до подкрепа за жените, обмислящи да се кандидатират през 2020 г., като сенаторките Камала Харис, Елизабет Уорън, Кирстен Джилибранд и Ейми Клобучар. 

"Имаме цяла вселена от жени от предградията и избиратели под 40 г., които са толкова ядосани на Тръмп, че излизат да гласуват на тумби и из основи раздвижват базата", каза Джон Анзалоун, социолог на демократите при Клинтън и при бившия президент Барак Обама. 

Демократическите претенденти ще трябва да лавират в борбата между двете партийни крила - системното и прогресисткото, разгоряла се при първичните избори през 2016 г. между Клинтън и (сенатора) Бърни Сандърс. Очаква се няколко кандидати да се опитат да пробват докъде наляво могат да стигнат в кампанията и все пак да победят в национални избори. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:40 | 10.09.22 г.
fallback
Още от виж още