Президентът Доналд Тръмп претърпя двойно поражение вчера, когато се разбра, че двама негови бивши съветници може да бъдат осъдени на затвор, а един от тях заяви, че държавният глава му е казал да извърши престъпление. Това вероятно намалява шансовете за успех на неговата Републиканска партия на междинните избори наесен и разширява обхвата на криминалното разследване, хвърлило сянка над неговото президентство.
В рамките на минути, в две различни съдилища, Пол Манафорт, бивш ръководител на предизборния щаб на Тръмп, бе признат за виновен в данъчни и банкови измами, а Майкъл Коен, бившият личен адвокат на Тръмп, се призна за виновен по редица обвинения. Освен това Коен свидетелства, че президентът го е инструктирал да извърши престъпление, като уреди преди президентските избори през 2016 г. плащания за мълчанието на две жени, твърдящи, че са имали сексуални отношения с Тръмп.
Двете съдебни поражения фокусираха вниманието върху разследването на специалния прокурор Робърт Мълър за руска намеса в президентските избори от 2016 г. - дали щабът на Тръмп е бил в сговор с Москва и дали Тръмп е възпрепятствал правосъдието чрез уволняването на тогавашния директор на ФБР Джеймс Коми, който преди това отговаря за разследването. Тръмп отрича наличието на сговор, наричайки разследването на Мълър „лов на вещици“.
От двете събития по-смущаващо е признанието на Коен, твърдят приближени на Тръмп. „Лош ден за нашия отбор!“, каза един от тях, пожелал анонимност.
Източникът добавя, че съдебните поражения може да понижат избирателната активност и да увеличат риска републиканците да загубят мнозинството си от 23 места в Камарата на представителите на изборите за Конгрес през ноември. „Това вреди на нашите шансове за междинните избори“, казва той.
Победа на демократите през ноември ще ограничи възможностите на Тръмп да прокарва закони и ще засили риска от призиви за импийчмънт на президента.
Лени Дейвис, адвокатът на Коен, заяви вчера, че клиентът му е „повече от щастлив“ да сподели с юридическия екип на Мълър всичко, което знае за Тръмп.
Демократите не пропуснаха да заявят, че делата срещу Коен и Манафорт подкрепят твърдението им, че Белият дом е опетнен от скандали.
„Американският народ заслужава отговори относно ролята на президента в тези корупционни и престъпни действия", каза Роса Дилороу, член на Камарата на представителите от Демократическата партия.
Един от видните стратези на демократите, Родел Молино заяви, че новината се вписва в поредицата от пердупредителни сигнали, които накрая ще повлияят на някои независими избиратели и ще помогнат на демократите на изборите.
„Присъдата на Манафорт само по себе си може и да не доведе до отлив на гласове. Но предвид общата картина на разкритите престъпления, за някои републиканци ще бъде трудно да я пренебрегнат и още по-трудно - да я обяснят“, смята Молино.
Въпреки всичко, засега няма непосредствени призиви за импийчмънт на Тръмп и законодателите от Републиканската партия не се включиха в хора от критики откъм редиците на демократите.
Лоялна подкрепа
Дългосрочният ефект от делата срещу Коен и Манафорт вероятно ще зависи от това как те ще се отразят на активността на избирателите, републиканци и демократи, на изборите през ноември. Въпреки че несъмнено вчера беше лош ден за него, някои анализатори смятат, че Тръмп може би ще съумее да обърне пораженията в своя полза, като укрепи мнението в ядрото от свои привърженици, че е обект на атака, каза Анди Смит, директор на Центъра за социологически изследвания към Университета на Ню Хемпшир.
„На междинни избори обикновено президентската партия е по-малко заинтересувана и по-малко мотивирана да гласува. Но това, което със сигурност ще мотивира хората да излязат и да гласуват, е ако бъдат убедени, че партията е атакувана несправедливо“, каза той.
На митинг в Чарлстън, Западна Вирджиния, Тръмп, сравнително сдържан, не спомена нито за Коен, нито за Манафорт. Вместо това, под аплодисментите на поддръжниците си, той се подигра на опонентите си, които са се вторачили в разследването на Мълър, отчаяно търсейки сговора с руснаците.
Проучване на общественото мнение на Ipsos/Ройтерс показа, че рейтингът на одобрение за работата на Тръмп е стабилен на около 40 процента, въпреки че разследването на Мълър вече доведе до признания за вина от няколко бивши съветници на Тръмп.
Процесите срещу Коен и Манафорт едва ли ще подкопаят подкрепата за Тръмп от политическата му база или елита на Републиканската партия, твърди политическият анализатор Лари Сабато, директор на Центъра за политика към Университета на Вирджиния.
„Не мисля, че изобщо има някаква промяна. Това е най-изумителното. Изборите ще покажат, че съм бил прав“, каза той.
/БТА/