Около 40 хил. фирми са били създадени и фалирали в Гърция в годините на финансова криза, съобщава гръцкия вестник "Катимерини", позовавайки се на данни от търговския регистър на страната. Това показва, че предприемачеството е труден и рисков избор за намаляване на безработицата.
От 1 януари 2012 година в страната са създадени 39 431 фирми, които до 31 декември 2017 година са били закрити, сочи статистиката.
По-голямата част от тях (почти 16%) са били в сектора на ресторантьорството. Над 10% е и броят на фирмите, които малко след откриването си са фалирали в сектора на недвижимите имоти.
По данни на регистрите в Гърция малките и средните компании в страната са основно заведения за бързо хранене, кафенета и магазини, посочва още изданието. Някои от предприемачите в страната се опитват да се възползват от бума на соларните централи в страната.
В годините на кризата Гърция загуби 30% от своя брутен вътрешен продукт (БВП). Страната е с най-високата безработица в ЕС - след известно подобрение в последната година достига малко над 20%.
Собствен бизнес е един от начините за гърците да се спасят от загубата на работни места. Данните на Евростат, публикувани по повод 1 май, показаха, че 30% от работещите в страната, или 1,1 млн. души, се осланят на собствената си инициатива.
Голям е процентът на предприемачите и в другите южни райони на Европа, показа още статистиката.