Ако България се присъедини към еврозоната, това ще стимулира конкуренцията в страната в резултат на ръст на чуждестранните инвестиции. Това прогнозира в интервю за телевизия „Черно море“ финансистът Веселин Моров.
„Това са стандартни процеси, които не би трябвало да ни плашат, защото конкуренцията създава добри условия за развитие както в съответния сектор, така и за потреблението“, коментира той.
Финансистът посочи и други очаквани промени. По думите му от гледна точка на инвеститорите няма да има валутен риск. Вероятно ще намалеят лихвените нива при банковите заеми заради наличието на по-евтино финансиране през Европейската централна банка.
„Икономиката ни има стабилни темпове на растеж. Приемането на еврото ще означава, че България е приела един механизъм за запазване на стабилност по отношение на банковата система. Това ще е още един атестат, че ще имаме и външен надзор над банковата система“, коментира той.
По думите му в момента е трудно да се каже кога би влязла България в еврозоната, защото първо страната трябва да следва минимум две години предварителния етап – механизма ЕРМ-2, за да се проследи дали има стабилност в макроикономическите показатели.
„Ако успеем да постигнем в рамките на следващите 4-5 години 70% покупателна способност от средноевропейската, можем да очакваме, че 2023-2024 г. е реален и постижим срок за влизане в еврозоната“, заяви Веселин Моров.
Научете повече по темата за еврозоната на специализираното издание на Клуб Инвестор „Банки и финанси“, което ще се проведе на 9 май 2018 г. в Capital Fort. Събитието е посветено на актуалните теми в банковия сектор и дигитализацията на финансовата индустрия. Повече за програмата и лекторите тук.