Гръцкото правителство и кредиторите на страната дискутират идеята да бъдат продавани водноелектрически централи, собственост на държавната енергийна компания PPC, съобщава гръцкият вестник „Катимерини“. Изданието коментира, че раздържавяването на енергийния сектор е в основата на исканията на кредитиращите институции на Гърция, а в разговорите досега Атина се опитваше да избегне именно продажбата на ВЕЦ-ове.
В опит да изпълни както исканията, така и своите планове енергийният министър Йоргос Статакис предложи за продажба термични централи, собственост на РРС, които използват лигнитни въглища местно производство.
В резултат за продажба са предложени ТЕЦ-ове край Флорина и Мегаполи, но страната не може веднага да изпълни очакванията на кредиторите за намаляването на пазарния дял на PPC.
Делът на държавната компания е намалял минимално до 82,75% спрямо 85,4% в края на 2017 година. До 2019 година обаче кредиторите очакват той да достигне до 49,24%. Това обаче едва ли ще се случи, дори и продажбата на въглищните централи да бъде успешно, посочва още гръцкото издание.
Затова и очакванията са, че правителството скоро ще бъде принудено да продава и водните централи на частни инвеститори. Заради натиска на кредиторите може да се окаже, че продажбата на активи на PPC ще се случи и при възможно най-лошите условия и без предпазни клаузи, опасяват се още в южната ни съседка.
„Катимерини“ посочва още, че реално кредиторите никога не са записвали официално искания за продажбата на централи, собственост на PPC. В първоначалните споразумения присъстваше единствено искането за организиране на търгове за продажба на електроенергия, които започнаха през ноември 2016 година. Това реално е единствената мярка, която Атина прие за намаляването на държавния дял в енергетиката.
Сега обаче при третия преглед на програмата се появяват и новите искания. Като опция стои и продажбата на водните централи, с което автоматично върви и концесията на използването на водни ресурси.