Полша поиска нов Договор за Европейския съюз (ЕС), с който блокът да се реформира и да запази единството си след решението на Великобритания да напусне, съобщава Ройтерс, като се позовава на изказване на ръководителя на управляващата партия “Право и справедливост” Ярослав Качински.
Според Качински обаче едва ли в страната ще се провежда референдум за нейното членство в ЕС.
“Останалите 27 държави членки на ЕС ще трябва да се изяснят правилата за вземане на решения в Европа, които станаха произволни и често за сметка на Полша”, коментира той.
“Изводът е очевиден. Имаме нужда от нов европейски договор. Имаме нужда от положителна реакция, а не постоянно движение в една и съща посока, посока, която доведе до криза”, допълва той.
Евроскептичната партия “Право и справедливост” е в конфликт с Брюксел заради върховенството на закона, след като Европейската комисия (ЕК) постави под въпрос опитите на Варшава за реформиране на Конституционния съд, припомня Ройтерс.
Качински е съпричастен на огромната подкрепа за членството на Полша в ЕС. Резултатите от проучване от февруари показват, че 81% от поляците искат да останат в блока, от който страната получава милиарди евро субсидии за селското стопанство и инфраструктурни проекти.
Поляците са и сред най-големите бенефициенти на правото на свободно движение в ЕС. Около 700 хил. поляци живеят във Великобритания, посочва информационната агенция.
“Право и справедливост” обаче често използва и антиевропейска риторика. Качински е сред най-ожесточените критици на ЕС по въпросите на миграцията и се противопоставя на задължителните квоти за прием на бежанци.
Качински настоява, че Брюксел трябва да обърне повече внимание на индивидуалните нужди на членките си, а не да се подвежда по силата на Германия. Това отразява и мнението на много британци, че лидерите на ЕС разполагат с твърде много власт.
Според анонимен източник на агенцията, близък до правителството на Полша, Варшава не е доволна от решението на британците. Полското правителство обаче е съгласно, че това показва колко неефективни са европейските механизми.
Полша отдавна настоява за промени в Договора от Лисабон и се бори за повече правомощия в блока, което подразни останалите държави членки. Ситуацията обаче отново повдига перспективата Варшава да иска да се възстанови блокиращото малцинство в рамките на ЕС евентуално чрез укрепване на връзките с други централни европейски държави.
Качински допълва, че ЕС трябва да преразгледа "консенсусните" процеси на вземане на решения и да разшири спектъра от въпроси, по които е нужно единодушие. Предстои страната да отправи и официално предложенията си до Брюксел.