fallback

Твърде силна ли стана рублата?

Руската валута отбеляза най-големия си месечен ръст от 1993 г. насам, като според мнозина е надценена

08:32 | 01.05.15 г. 10
Автор - снимка
Редактор

Според повечето анализатори след поскъпването от 14% през април рублата в момента е твърде силна, съобщава Bloomberg.

Според проучване на изданието повечето анализатори смятат, че валутата е надценена с 63%. Други експерти твърдят, че е достигнала фундаментапната си стойност, а минимален процент смятат, че е твърде слаба.

Рублата отбеляза най-големия си месечен ръст от 1993 г. насам, подкрепена от прекратяването на огъня в Украйна и възраждането на цените на петрола, който е основният експортен източник на доходи, докато в същото време пикът за погасяване на външния дълг премина.

Президентът Владимир Путин се възползва от възстановяването на рублата, за да подчертае устойчивостта на руската икономика към международните санкции и миналогодишния спад в цените на петрола. На 17 април министърът на икономиката Алексей Улюкаев заяви, че фундаментапната стойност на валутата е близо до 50 рубли за долар и прогнозира, че тя ще варира около тези стойности.

Волф-Фабиан Хунгерланд, икономист в Berenberg Bank в Хамбург, Германия смята, че рублата все още не е намерила баланса си. „Очакваме, че в средносрочен план валутата ще варира между 55 и 60 рубли за долар“.

Цените на дериватите предполагат, че е по-вероятно рублата да отбележи спад. Според Bloomberg има 48% вероятност валутата да се обезцени с 10 процента до 30 юни и 35% шанс за ръст в подобни стойности. Руската валута спадна с 46% за долар през миналата година преди да се повиши с 19% през 2015 г.

Първият подуправител на централната банка Ксения Юдаева заяви, че поскъпването на рублата, повлияно от 30-процентния скок на цените на петрола, е приключило. „Това, което следва е стабилизиране“.

Справедливата стойност на валутата е 62,2 рубли за долар, базирана на средната цена на суровия петрол от 59,80 долара за барел за последните 30 дни, казва Владимир Михалевски, стратег в Danske Bank в Хелзинки.

Докато силата на рублата помага да се ограничи най-бързо растящата инфлация за последните 13 години, тя се отразява и на бюджетните приходи, като намаляват постъпленията от износа. Правителството изчислява дефицит от 3,7% от брутния вътрешен продукт (БВП) през тази година - най-големият от 2010 г. насам.

Валутата се е повишила „повече от нужното“, заяви министърът на финансите Антон Силуанов на 24 април. Докато централната банка твърди, че поскъпването не е заплаха за финансовата стабилност, тя все пак ограничи последните печалби, като от края на март три пъти повиши цената на кредитирането в чужда валута. Наложената мярка направи още по-дълъг най-лошия период за рублата през миналата седмица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:18 | 14.09.22 г.
fallback
Още от виж още