fallback

Лондон - градът на празните жилища с неизвестни собственици

Феноменът на празните жилищни сгради в британската столица вече си има име - buy-to-leave

10:37 | 09.04.15 г. 10
Автор - снимка
Редактор

Опитът на Питър Рийс да сформира асоциация на собствениците в сградата в Лондон, в която се нанесъл през миналата година, бил неуспешен. Причината – на практика нямал никакви съседи, пише Bloomberg.

Много от собствениците на жилища в сградата изобщо не могат да бъдат открити, други не желаят да осъществяват контакт със съседите си, а трети са просто неизвестни.

Феноменът на празните жилищни сгради в Лондон вече си има име - buy-to-leave (собствениците купуват жилище с цел инвестиция, но нито живеят в него, нито го отдават под наем). Много от инвеститорите дори не са си направили труда да си получат ключовете за жилището.

На фона на недостига на жилища в британската столица и все по-високите цени на имотите заради свитото предлагане въпросът с празните луксозни апартаменти повдигна един от основните предизборни дебати.

Над 460 хил. са празните апартаменти в страната, като по-голямата част от тях са именно в Лондон. Теса Джоуел, бивш депутат от лейбъристката партия и фаворит за заместник на лондонския кмет Борис Джонсън, предлага да се въведат глоби за собствениците на необитаеми жилища. Това е един от принципните моменти от нейната кампания преди местните избори през 2016 г.

Около 44% от всички купувачи на жилища в централните райони на Лондон през четвъртото тримесечие са чужденци, сочат данни на консултантската компания Strutt & Parker LLP. За периода са продадени почти 700 жилища, което обаче е с над 30 на сто по-малко спрямо същия период на предходната година.

Строителните компании пренасочиха дейността си, за да задоволят далеч по-доходоносното търсене на луксозни имоти от чужденци. За Гринуич например са издадени разрешителни за строеж на над 13 хил. жилища, а из целия град в процес на строителство са 192 сгради с поне 20 етажа с жилищно предназначение.

Всички тези нови жилища обаче са на практика недостъпни за обикновения лондончанин. Това принуди правителството на Великобритания да заговори за данък върху печалбата от продажбата на жилища, собственост на чужденци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:24 | 11.09.22 г.
fallback
Още от виж още