Маргарита Вътева е с повече от 20-годишен опит в областта на аутсорсинга и професионалните услуги. От 15 години е управител на ТMF Bulgaria. Компанията е специалист в областта на счетоводните и данъчни услуги, като за него в момента работят повече от 130 специалисти.
Вътева е завършила Университета за национално и световно стопанство, има и международна професионална квалификация по счетоводство и финанси от Асоциацията на дипломираните експерт-счетоводители.
Как оценявате икономическото развитие на страната ни през изминалата 2014 г.?
Това беше година на изчакване от страна на бизнеса относно посоката, в която ще се развие страната в политически аспект. Това оказа влияние върху развитието на бизнеса, което беше маркирано със забавени темпове и предпазливост.
В допълнение, слабото възстановяване на Европа и конфликтите в Украйна и Близкия изток допринесоха за забавения темп на износ и чужди инвестиции. Установяването на политическа стабилност доведе до известно оживление през втората половина на годината като все повече бизнеси правят по-смели стратегически планове за развитие. Това, съчетано с отчетения положителен растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) за 2014 г., който е по-висок от средния за еврозоната, може да бъде база и за евентуално повишаване на интереса на чуждестранни инвеститорите към България.
Какви са основните рискове пред българската икономика?
Основен фактор, който би определил посоката на развитие на икономиката е решителността от страна на правителството за смели и болезнени реформи. Това е ключово за подобряване на бизнес климата чрез повишена ефективност на съдебната власт, рязко подобряване на публичните услуги предоставяни от държавната администрация и „генерирането“ на млади хора с подходящо образование и квалификация в търсени области като информационни технологии и финанси. Влошената демография води до изкривяване на пазара на човешки ресурси – от една страна страната отчита висока безработица, а от друга се забелязват признаци на недостиг от квалифицирани специалисти с подходяща нагласа и желание за развитие.
Къде стои България на фона на представянето на останалите страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ)?
Бих отличила две тенденции. От една страна България се превърна в център за развитие на компании от сектора на информационните технологии и бизнеса с предоставяне на професионални услуги, в който е и нашата компания. Страната ни се възприема като добро място за правене на бизнеса от много големи компании, които от години развиват бизнеса си тук и възприемат България като център за експанзията си в ЦИЕ.
От друга страна България губи конкурентно предимство пред много от държавите от ЦИЕ с оглед на ефективността на съдебната система, което е основен фактор за създаване на предвидима бизнес среда.
В какво можем да кажем, че България има конкурентно предимство спрямо останалите страни в региона?
България трябва да заложи и да развие традиционните си силни страни. Основен актив е наличието на високообразовани и динамични млади хора, които искат да намерят своите предизвикателства в страната. Това е основен фактор за развитие на сектори като информационни технологии и професионали услуги. България е известна със своите традиции в областта на селското стопанство, строителството, инженеринга, туризма, които трябва да развие в правилна посока, а именно в компании с по-малък размер, но с фокус върху високо ниво на услугите така че да са конкурентни на международния пазар.
Кои страни от Европа бихме могли да отличим като развиващи се по-успешно от другите? Какви са причините?
Това са държавите със солидна индустриална база и технологично ноу-хау – Германия, Холандия, Скандинавските страни, Полша. Силният им местен пазар както и износ на технологии и оборудване прави развитието им по-малко податливо на местни кризи. В тези държави наблюдаваме и традиционна дисциплина по отношение на публичния дълг и баланс между приходи и разходи, което също е благотворно във времена на по-нисък ръст на БВП.
Какви са очакванията Ви за икономическото развитие на Стария континент в следващите години?
Амбицията на политиците и ръководителите на ЕЦБ е да генерират осезаем икономически растеж чрез увеличаване на ликвидността на пазарите. Това е възможен сценарий, но при положение, че са налични жизнени бизнес проекти с ясна финансова логика. Засега като че ли Европа изостава като потенциал за бъдещ икономически ръст пред динамичните пазари в някои страни от Далечния изток, Северна и Южна Америка. Това преориентира част от инвестиционните планове към тези части на света.
От друга страна Европейският съюз е втората по големина световна икономика след САЩ със силни предимства в наличието на високотехнологични бизнеси, производство на стратегическо оборудване, финансови услуги. Това създава условия за устойчиво развитие макар и не с темповете, на които всички ние се надяваме.
Повече за пресечната точка на бизнеса и образованието може да научите по време на конференцията „Образование и бизнес – Финансовото образование за устойчива икономика”, която се организира за втора поредна година като част от мащабното сътрудничество между световния медиeн гигант Bloomberg TV и националната телевизия България он ер. Дискусиите тази година ще бъдат модерирани от Нейра Чехич, журналист в студиото на Bloomberg TV в Лондон.