Дебатът за бъдещето на данъчната система у нас се завърна с гръм и трясък в социалните мрежи. Причината бе телевизионен спор в ефира на БНТ, който противопостави привърженици и противници на премахването на плоския данък.
Разговорът по един от традиционно най-обсъжданите въпроси в обществото ни изправи едни срещу други от една страна проф. Гарабед Минасян, проф. Боян Дуранкев и проф. Духомир Минев, и от друга – Владимир Каролев, Георги Ангелов и Георги Ганев.
Спорът бе инспириран от изявлението на премиера Пламен Орешарски, който по-рано по време на националния форум "Правителство – бизнес. Рестарт на икономиката" заяви, че ниските нива на корпоративните данъци и единна ставката на ДДС от 20% ще останат в сила.
Министър-председателят бе категоричен, че в условията на силна конкуренция за инвестиции, особено между страните от региона, ниските данъци са "съществено наше преимущество, от което не можем да се лишим поне в обозрим хоризонт". Той допълни, че диференцираните ставки на ДДС имат много негативи.
Експертните мнения провокираха множество коментари в социалните мрежи, като и двете страни намериха поддръжници. Събрахме мнения, публикувани от различни потребители непосредствено след края на спора между икономистите.
Според Борислав Найденов съживяването на българската икономика не минава през данъчната система, а през съдебната. "Събрали са се умници хора и разсъждават как корабът да тръгне по-бързо. Дали като му махнат греблата и му сложат платна или като му монтират направо дизелов двигател. Умували, спорили и не видяли, че той бил в блатото“, коментира лаконично той.
Трябва ли да премахнем плоския данък?
По думите на Маги Георгиева в България са едни от най-ниските данъци. "Това би трябвало да стимулира външни инвеститори да идват при нас. За съжаление днешната политическа ситуация не позволява подобно нещо", посочи тя.
Основен въпрос в дискусията е това, дали смяна на данъчната система ще доведе до рестарт на икономиката. В тази връзка ви предлагаме интересен коментар на Станислав Тодоров - “Напълно обратното – ще се увеличи сивата страна на икономиката. В една държава с нереформирана държавна администрация няма как да се увеличи качеството на административните услуги, които получава всеки гражданин, дори да увеличат плащанията от страна на хората с по-добро социално състояние. Събраните средства отново ще потънат в нереформираната ни администрация, без тя да произведе нищо по-различно. Няма как чрез преструктуриране на данъчното бреме на гражданите да се съживи икономиката на държава, която произвежда некачествени административни услуги. Просто една част от плащанията ще преминат в сивия сектор“, отбеляза той.
Какво е Вашето мнение - нужна ли е промяна на данъчната система? Гласувайте в нашата анкета, а ако имате повече аргументи - изпратете ни коментарите си на info@investor.bg. Най-интересните от тях ще съберем и публикуваме в продължение на дебата. Очакваме Ви!