IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стига стратегии, време е за реформи!

Бедността няма как да бъде преборена със социални помощи и вдигане на минималната заплата, а с дългосрочни и качествени икономически реформи

08:05 | 15.02.12 г. 33
Стига стратегии, време е за реформи!

Една успешна стратегия за борба с бедността и социалното изключване, както и за увеличаване на заетостта, би следвало да ограничи пръскането на средства само за активни мерки на пазара на труда. По-далновидното решение би било парите да се разпределят балансирано и за активни мерки, и за дългосрочни реформи без да се пропуска внимателната оценка на въздействието на мерките и реформите, както и да се определят правилно целевите им групи.

Експертите от всички държавни ведомства е време да заработят по ефективни и балансирани дългосрочни стратегии за развитие на икономиката и пазара на труда, които включват образователна реформа, инвестиции в квалификация и преквалификация и по-активна работа с бизнеса по отношение планирането на нуждите от кадри.

Редом с образователната реформа е време най-накрая да се осъществи истинска пенсионна реформа с въвеждане на лични пенсионни и здравноосигурителни партиди, управлението (и ползването) на които да бъде напълно прозрачно и да зависи изцяло от хората.

Разходопокривният модел на пенсионната система в България се доказа като неефективен и няма да се подобри в условията на тежка демографска криза, която се и задълбочава с емиграцията и намаляването на раждаемостта.

Дори в т. нар. Зелена книга на Европейския съюз се посочва, че цяла Европа върви към намаляване на дела на държавните разходопокривни пенсионни схеми и засилването на  ролята на допълнителните, частни предварително финансирани схеми. Ролята на държавата в една такава пенсионна система е изцяло социална.

За установяването на още по-голяма прозрачност на пазара на труда е необходимо премахването на осигурителните прагове, които на практика защитават хората с най-високи доходи. Отпадането на праговете ще се отрази позитивно и на държавната хазна.

Необходимо е да се работи и за създаването на “приятелска” за бизнеса инвестиционна среда, така че да се насърчават инвеститорите и предприемачеството, което ще доведе и до създаването на нови работни места. Прилагането само на активни мерки на пазара на труда няма потенциала да възстанови хилядите работни места, които България изгуби заради кризата.

Чиновническият подход при писането на стратегии с пожелателен характер не води до поставянето и постигането на реалистични цели и подобрение за икономиката и населението. Бедността и социалното изключване няма как да бъдат преборени със социални помощи и налагането на образ на страната ни като дестинация за евтина работна ръка. Само с парите от Брюксел успехът също ще е частичен и крайно незадоволителен.

Въпросът кога най-сетне някой ще поеме политическата и икономическа отговорност да осъществи крещящо необходимите дългосрочни икономически реформи отдавна е станал риторичен. Време е обаче да се замислим какви са рисковете пред българската икономика в дългосрочен план от запазването на статуквото и дали политическото удобство си заслужава цената, която ще плати обикновеният, съвременен млад българин утре. В наименованието си тази цена със сигурност включва израза “бедност и социално изключване”.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:28 | 13.09.22 г.
Най-четени новини
Още от виж още

Коментари

31
rate up comment 1 rate down comment 3
cokrat1
преди 12 години
Последните ти коментари показват, че си пълен въздухар, с мислене откъснато от "действителния живот"... И това е позиция, но висяща във въздуха и съответно обществено безполезна... само загуба на време за прочитането и.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 1 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
Че нали затова сложиха на това място човек под пагон и с квадратна глава. Има една бледа искрица в цялата ситуация, ама....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 7 rate down comment 0
kreditkiller
преди 12 години
нещо да кажеш което звучи така:Плащайте още повече, щото ако не платите, няма с какво да храним тези дето ще ни изберат за да ви управляваме.Или си пълен перко или си на хонорар. Аз съм до тук в безсмисления спор с теб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 7 rate down comment 1
kreditkiller
преди 12 години
Сократчо, може много да си чел и да си образован и т.н., НОВсичко това се прави с една единствена цел и тя е да се управляват хората и да се живее на техен гръб. Затова, докато пенсионното и здравно осигуряване не стане персонално, ще е се възмущаваме и псуваме управляващата зган и нейните методи на управление.Социалния момент тук е, че всеки трябва да работи за да получава поне минимални "помощи" когато му дойде времето за "Пенция". За да работи всеки, трябва да има работа, а сега има безработица, за да има работа и да се произвеждат блага, политиците трябва да напишат закони които не толерират просията, дотациите, помощи и т.н. Абе все едно всичката работа се е свършила в България та храним безработни и мързелвци. Да им се осигури земя и да я обработват и др. подобни. Само да ти кажа че отдавна Африка ни е изпреварила по минимален доход на човек, защото се занимават със земеделие и гладни и жадни няма толкова много колкото тук. Пример 136 ойро в Африка над 147 ойро.Ти се опитваш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 10 rate down comment 0
Bobi84
преди 12 години
След това големите и умните продадоха заводите и фабриките изнесоха парите като в Гърция сега и казват пари няма. Или ниски пенсии или пенсиониране на 80. PSТова че съм по млад не значи, че не съм чел книги. А за такива като теб ще ги видя като им останат до пенсия 5-7 години и ги съкратят какво ще работят и кой ще ги вземе на работа и тези хиляди дадени на държавата ще отидат в Швейцария а не във фабрики като едно време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 5
cokrat1
преди 12 години
Прочети и това интервю - много е интересно.http://***.standartnews.com/interviews/bogatashi_skriha_parite_na_garciya-135023.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 9
cokrat1
преди 12 години
Явно нищо не си разбрал....От теб "бледни младежо" не зависи нищо. Всичко зависи от по-големите и по умните. Те ще определят колко и какви осигуровки да плащаш. Ти ако не си съгласен можеш да се възмущаваш колкото си искаш...В България е имало голям независим пенсионен фонд....но комунистите го изхарчили в заводи, фабрики и т.н....щото мислели, че ще управляват вечно... По тия въпроси слушай правилните хора и не пиши глупости по темата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 0
Bobi84
преди 12 години
Явно все пак си ме разбрал. Въпреки че даваш една торба пари накрая или не вземаш нищо или много по малко от това което си дал. И си хранил Бойко Ваньо Станишев и Жан а те те прецакват. Много избирателно ми отговаряш. Айде със здраве.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 7
cokrat1
преди 12 години
Понеже си *** и упорит....ето какво....малко е жестоко, но е истина.Никой не може да знае каква пенсия ще взима....докато не доживее до пенсия.Дотогава колко ужасни събития могат да се случат....нова по-страшна световна криза....нова страшна криза у нас като през 1997 година с хипер, хииипер инфлацията...може фирмата дет работиш случи на алчен собственик като Максуел който да опапа пенсионния фонд на фирмата/ако има такъв варреант/...и още много такива ужасни неща.....Най-накрая, може да доживееш мирно и щастливо до пенсия....но малко преди да се пенсионираш....да те бутне кола, или ти да катастрофираш...и отиваш "горе" без да си получил лично нито лев пенсия...и т.н...."бледни ми младежо"....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 10 rate down comment 0
Bobi84
преди 12 години
Абе ти елементарна математика не си ли учил, сам си противоречиш. Вместо работодателя да дава на работника 1800 лева чисто/ колкото му струва на месец работника/ работника взема 1200 лева. Т.е тези 600 лева са си изцяло за сметка на работника.И да вметна, чувал ли си за tax freedom day? Той е около края на месец май. 5 месеца работим за Бойко и компания и 7 месеца за хляба и ипотеката. Още изчисления искаш ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още