IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Г. Ангелов: Очевидно синдикатите дават грешни съвети

През последните години заради техните действия пазарът на труда е бил натоварен с огромни тежести

16:50 | 28.11.11 г. 15
<p>
	Георги Ангелов <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Георги Ангелов Снимка: Личен архив

Очевидно през последните години България е следвала грешни съвети, идващи основно от синдикатите. Такова е мнението на икономиста от Отворено общество Георги Ангелов.

“През 2007-2008 г. тезата беше 'защо ни казвате да правим реформи, като всичко е толкова добре'. Тогава бяха учителската стачка и стачките в градския транспорт, тогава синдикатите пак напускаха тристранния съвет”, припомни Ангелов.

“Те бяха и против данъчната реформа, а тя напълни бюджети. Те бяха против премахване на класа за прослужено време, което и предишното правителство искаше да въведе, но синдикатите бяха против”, посочи още Георги Ангелов.

Икономистът е на мнение, че заради бюджетните дефицити на България от 2009 и 2010 година инвеститорите са избягали от страната ни. Именно заради политиката на дефицити фискалният резерв се е свил с цели 7 млрд. лв. и вече е 5 млрд. лв., смята Ангелов.

“Много синдикалисти мечтаеха, че като ги изхарчим тези пари всичко ще се оправи. Нищо не се оправи. Твърдеше се, че понеже гърците са послъгвали с данните, проблема с дефицитите е проблем само при тях. Едва сега се оказа, че не може да правиш дефицити дори когато не се казваш Гърция”, посочи икономистът.

Ангелов обобщи, че през последните 2 години въпреки кризата, в България пазарът на труда е бил натоварен с огромни тежести, основна заслуга за което имат синдикатите.

“Осигурителните прагове се вдигат всяка в последните години с десетки проценти.  Осигуровките бяха повишени, пак заради синдикатите. Административно бяха разпространени браншови трудови договори. Минималната работна заплата бе вдигната, а сега отново ще се вдига с десетки проценти, които не отговарят на развитието на пазара на труда”, заяви икономистът.

“Въпреки че изпълнихме тази синдикална програма, губим работни места, за разлика от Естония, Латвия, Литва, Словакия, Швеция. Ако имахме техния растеж щеше да имаме 200 000 нови работни места, а загубихме 100 000. И това е без да сме фалирали”, добави още той.

“Очевидно България следваше грешни съвети. Очевидно реформите са решението и всичко което сме изостанали, трябва да го направим в съкратени срокове. Винаги е било политически самоубийствено едно правителство да прави реформи, сега в ЕС всички правителства правят реформи. Които не направиха реформи в Италия, Гърция и така нататък, си отидоха” заяви Ангелов.

Според Георги Ангелов в момента има промяна и сега не политиците са проблем за реформите, а по-скоро липсата на реформи води до заплаха за политиките. Той даде примери с Полша и Естония, където на реформаторските правителства бе даден нов мандат.

“Имаме нужда да наваксаме цялото изоставане. Всичко, което не е направено в БДЖ, сега трябва да се направи наведнъж. Всичко, което трябваше да направим за ограничаване на ранното пенсиониране, сега трябва да го направим наведнъж. Всичко, което трябваше да направим с увеличаване на пенсионната възраст, сега трябва да го направим наведнъж”, категоричен е Ангелов.

Това е единственият начин да удържим кризата, да оцелеем, но и да привличаме инвестиции.

“Трябва да спрем да се оправдаваме с външната криза и да започнем повече, като общество, синдикати, правителство, политичекси партии, да се вземем в ръце и да извършим реформите. Ние изгубихме 22 години преход, за да направим неща, които другите направиха за две години“ смята икономистът.

“Ние провалихме прехода поради отлагане на реформите. България трябва да не бъде пасивен страдалец в ЕС, а активен фактор в собствената си икономика и в европейските реформи”, категоричен е Ангелов.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:04 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 12 години
Големи синдикати си имаме : живуркат си в държавните предприятия , даже предприятията им администрират членския внос - направо си е скрита държавна субсидия . А особенно противното в случая с БДЖ е, че те реално п*******т работниците , като не издигат и защитават парвото им за по-големи обещетение при съкращение , а се борят да нямало съкращения , което е математически неизбежно .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 1
SEBULBA
преди 12 години
Ами има анкета и около 2/3 от форума явно мисли така!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 22 rate down comment 2
Danny666
преди 12 години
Да този път Гошето е 100% прав ! Синдикатите в държавният сектор ТРЯБВА ДА СЕ ЗАБРАНЯТ с ЗАКОН !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 1
SEBULBA
преди 12 години
Поздравления за Георги Ангелов. Много истина, облечена в малко думи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
tnttt
преди 12 години
Синдикатите участват в управлението на държавния пенсионен фонд като членове на надзорния съвет на НОИ. Техните съвети за пенсионна реформа са винаги едни и същи - да влизат повече пари в пенсионния фонд чрез осигуровки от бизнеса и хората, за да могат миньорите, металурзите и другите категорийни да се пенсионират по-рано. Да сте ги чули някога с предложение да се увеличат пенсиите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още