Главният изпълнителен директор на Tesla Inc. Илон Мъск, който планираше да стартира продажбите на електромобили в Индия още през 2019 г., все още търси начини да пробие на този обещаващ пазар, съобщава Bloomberg.
“Все още трябва да се справим с много предизвикателства с правителството”, написа Мъск в Twitter в четвъртък (13 януари), отговаряйки на въпрос на друг потребител на социалната платформа.
Компанията и администрацията на премиера на Индия Нарендра Моди водят преговори от години, но разногласията относно изграждането на местна фабрика и 100-процентните мита върху вноса на автомобили държат тези разговори в задънена улица.
Правителството поиска от производителя на електромобили да представи подробни производствени планове, докато Мъск, от своя страна, призова за по-ниски данъци, което да послужи като база за изграждането на гигафабрика в страната. В същото време той знае, че Tesla ще бъде принудена да продава своите автомобили на по-ниска цена в Индия, съобразявайки се с пазара, доминиран от по-евтини модели.
През октомври индийски министър заяви, че е помолил Tesla да избягва продажбата на произведени в Китай автомобили в страната и призова автомобилния производител да произвежда, продава и изнася превозни средства от местна фабрика. Индия, с население, сравнимо с това на Китай, е много обещаващ пазар за производителите на електромобили, но страната все още е доминирана от евтини автомобили без излишни екстри, произведени от местните звена на Suzuki Motor Corp. и Hyundai Motor Co.
В Индия Tesla също ще се сблъска с конкуренция в лицето на други чуждестранни играчи, включително Mercedes-Benz, който обяви в сряда, че ще пусне произведен на местно ниво електрически EQS до четвъртото тримесечие на годината.
Въпреки че Индия обеща да стане въглеродно неутрална до 2070 г. и правителството се стреми да засили продажбата на електрически превозни средства, нейният зелен преход все още се намира в начален етап.
преди 2 години с тоя протекционизъм до никъде няма да я докарат, оригиналните ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Китайските чалъми вече не работят дори в тъмна Индия хахаха :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар