IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай не може да си позволи да се отдели икономически от Запада

Цената за постигането на стопанска самодостатъчност би била непосилна

16:49 | 08.02.22 г. 18
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Откакто бившият президент на САЩ Доналд Тръмп започна търговската си война срещу Китай през 2018 г., китайските лидери преминаха от подигравки към идеята, че двете най-големи икономики в света могат да се отделят, през притеснения за загуба на достъп до американски технологии, капитали и пазари, до мисленето, че Китай може би е по-добре да се отвърже от основния си съперник по свои собствени условия. Те обаче не трябва да искат толкова да прекъснат икономическите си връзки със Запада. Разходите за отделяне вероятно ще бъдат много по-големи от всяка възможна полза, пише за Bloomberg Минсин Пей, професор по управление в Claremont McKenna College.

Опасенията на Китай относно неговата зависимост от САЩ не са неоправдани. Всъщност САЩ и техните съюзници също предприемат скъпи стъпки, за да намалят зависимостта си от базираните в Китай вериги за доставки. От своя страна китайските власти предприеха задълбочен преглед на сигурността на своите вериги за доставки и стартираха инициативи за укрепване на продоволствената и енергийната сигурност.

Регулаторите се стремят към по-добър контрол върху огромните масиви от данни, съхранявани от китайските технологични компании, принуждавайки една от най-големите, Didi Global, да се делистне от САЩ и да се регистрира на борсата в Хонконг, като същевременно блокират ефективно други от търговия на американските пазари. Китай предприе огромни усилия за изграждането на своите способности за производство на чипове, отбивайки се от западните доставчици.

В същото време китайските лидери би трябвало да познават много по-добре от други рисковете от самоизолация. Десетилетията на насочени навътре политики при Мао Дзедун доведоха до смъртта на десетки милиони китайци и вкарване на страната в капана на бедността. Едва след като Дън Сяопин въведе своите либерални реформи през 1979 г., икономиката започна да се развива.

Прекъсването на връзките, изградени в продължение на четири десетилетия на интеграция със Запада, ще направи вече забавящата се китайска икономика по-малко продуктивна

Нито пък има много основания да се смята, че Китай може да успее в целта си да постигне самодостатъчност чрез „декрет”. Въпреки че технологичните възможности на страната нараснаха неимоверно през годините, правителството едва ли има поводи за гордост. Годините на мащабни инвестиции не се изплатиха.

Едно академично проучване изчислява, че Китай е похарчил 550 млрд. юана (88 млрд. долара) в подкрепа на различни индустриални проекти между 2006 и 2013 г., но е произвел само 145 млрд. юана нетни печалби за местните фирми и 230 млрд. юана като експортни печалби. С други думи, индустриалната политика на Китай през този период е генерирала нетна загуба от 175 млрд. юана (28 млрд. долара).

Пекин също така силно подцени предизвикателството за създаване на устойчива на санкции индустрия за производство на чипове. Основата на глобалните вериги за доставки на технологии е специализацията. Индивидуалните играчи - компании в различни страни - придобиват уникални възможности, които им позволяват да се съсредоточат върху определена технология и постоянно да правят иновации. Нито една страна или компания не може да доминира или монополизира цялата верига на доставки.

Според Асоциацията на полупроводниковата индустрия има повече от 30 вида специализирани категории полупроводникови продукти. Създаването на чип изисква до 300 различни компонента, които от своя страна се обработват от повече от 50 вида специализирано оборудване. Дори САЩ, лидерът в индустрията, не са в състояние да изградят изцяло местна верига за доставки на полупроводници. Макар да се говори, че Китай планира да похарчи 1,4 трлн. долара през следващите пет години, преследвайки тази цел, шансовете за успех са малки.

Усилията на Китай да намали зависимостта си от вноса на храни, който достигна 108 млрд. долара през 2020 г., изглежда също са предопределени да се провалят. Тъй като около една четвърт от вноса на храни в страната идва от САЩ, китайските лидери се опасяват, че Вашингтон може да наложи ембарго при евентуална бъдеща конфронтация, както направи след нахлуването на Съветския съюз в Афганистан през 1979 г.

На разходите за премахване на тази зависимост вероятно не може да се издържи. Да вземем само един пример. Според Министерството на земеделието на САЩ добивът от хектар на соевите ферми в китайската провинция Хейлундзян е с една трета по-нисък, отколкото в американския Среден запад, като разходите за производство на метричен тон соя в Китай са повече от два пъти повече спрямо САЩ. Като се има предвид, че американската соя представлява приблизително 11% от общия внос на храни в Китай, замяната й с вътрешни доставки би била непосилно скъпа.

Впримчени в открито съперничество със САЩ, китайските лидери имат ограничени възможности за справяне с икономическата уязвимост на страната си. Размяната на икономическа ефективност за сигурност е малко вероятно да се изплати, докато търсенето на сближаване със САЩ е невъзможно на фона на интензивната и нарастваща взаимна враждебност. В крайна сметка Китай ще трябва да живее с известна степен на риск - и да направи всичко възможно, за да предотврати излизането на напрежението със Запада извън контрол.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:11 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 1 rate down comment 3
korn
преди 2 години
*** коя руска компания може да срине цели икономики? Руската бензиностанция къде я слагаш изобщо на световната карта. Все едно бензинаджията който ми зарежда колата да ми каже че цялата държава зависела от него и неговата уникална бензиностанция. Ходи измий ***, сипи си една водка, пусни едно клипче как Путин язди кон и си бъркай у отзад., ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 0
Императорът
преди 2 години
"Смешна икономика" ли е тази, само една компания от която, може да срине със земята цели икономики? Ти от рупане на ГМО-царевица, съвсем си оглyпял.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 0
Императорът
преди 2 години
А ти май не си чул как на тоя остров цяла китайска армия бе превърната във локви от разтопен метал?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 2 години
Малкомозъчко, писал съм ти през 1969 година Китай напада СССР и превзема остров Даманский. След това мисля 1950 година Китай напада и присъединява Тибет и мисля 80-те години и не забравяйи китайско-виетнамската война от 1979 година, когато :" Повод за това, според китайските власти, е лошото отношение на Виетнам към китайското малцинство на островите Спратли. За да се предотврати съветска помощ за Виетнам, Дън Сяопин предупреждава Москва, че Китай е готова за война срещу СССР като дислоцира около 1,5 млн. войници по границата си със СССР," Извинявай, но не искам да споря с теб, не си ми в категорията и не мога да слезна в твоята. ....по принцип киайците не са военолюбци, от 5000 години е държавата им, но от 2500 трудно ще намериш китаец който да е готов да умре за родината си, което наистина не е необходимо защото е една велика глупоств която и аз съм вярвал. Затова и китайците са 1.44 млрд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 2
korn
преди 2 години
Ко речи, през хилядолетната си история Китай никога не се опитвал да си разшири територията? Това наистина ли го каза. Ей, кво пушиш ти бе?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 2
АнтиФъшкист
преди 2 години
Туркулизцити ко американску си купейти от магазина?Нищу НИЩО.Германия и ФАЩ куга *** са научат пуне да сглобяват телевизори или телефони?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 1
alphaomega
преди 2 години
Истината е че в днешния глобален свят никой не може да се отдели и да бъде напълно независим без това да доведе до негативни последици за неговата икономика. Всеки е зависим от някого. Като почнем от обикновения човек, минем през бизнеса и стигнем до държавите. Всеки е специализиран в производството на нещо. Едни държави имат ресурси, други държави имат работна сила, трети държави имат иновации и изобретения. Китай произвежда всичко но това е възможно само защото има достъп до външни ресурси и иновации и целия свят купува китайската продукция заради по ниската цена. Ако трябва да разчитат само на вътрешно потребление досега да са фалирали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 2
aldy
преди 2 години
То и ЕС си въобрази, че Путин няма къде да ходи и ще продава природен газ на юроgейците и хоро ще играе. Ама се оказва, че някои други ще играят хоро, за да се постоплят поне малко. И ще се къпят по цяло семейство наведнъж под душа. Веднъж месечно. За хранене и тоалетна не говорим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 1
aldy
преди 2 години
То всичкто ти схващане и разбиране е такова, мижитурско-слугинско. Обединен Китай означава, че Тайван се прибира където му е мястото. Както стана с Хонг-Конг. А понеже си голем китаист, ама от най-големите, кАжи ни сега кога Китай се е опитвал да си разшири държавата навън? През всичката хилядолетна история? Китай е третата по площ държава в света и си има достатъчно земи, които дори не е започнал да усвоява. Де ви намират такива, не знам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 2 години
Абе valentino29, ти не чу ли че Си обяви обединен Китай? Не уточни със Сибир или без него, но има време. Ти май не си и чувал как през 1969 г воюваха за един остров. През 2005 путин им го хариза заедно с още няколко острова, за да не започнат патакламата наново, ама знае ли човек?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още