От началото на военния конфликт в Украйна в Европа следят внимателно газовите потоци от Русия. Опасенията за прекратяването им изпрати цената на газа до рекордните малко над 200 евро за мегаватчас през март. Търговията остава волатилна в последните месеци, като често само слухове за проблеми изстрелват за кратко цената на газа нагоре.
ttf
Източник TTF
Миналият зимен сезон започна с около 77% напълнени газохранилища в Европа. Част от тях се стопанисват от "Газпром" и до последно компанията отказваше да започне да ги пълни, посочвайки като мотив необходимосттта от запълване на руските складове. В резултат зимата на 2022 година започна с рекордни количества газ в руските газохранилища (72,6 млрд. куб. метра) и минимални количества за последните десет години в Европа.
Европа обаче имаше късмет с по-мека от обичайното зима и рекордни доставки на втечнен газ. Така, въпреки опасенията, количеството на газа стигна до края на април. Изглежда този път европейските държави са си научили урока - към средата на юли европейските газохранилища вече са запълнени до 65% от капацитета им. Ако темпът се запази в следващите месеци, европейските държави ще изпълнят регламента на ЕК и ще запълнят 80% от капацитета на газохранилищата още през септември, а не до 1 ноември.
Предизвикателство обаче може да се окаже горещото лято и нуждата от повече електроенергия за охлаждане. В момента много държави съкращават производството на електроенергия от газовите централи, за да могат да спестят суровината за зимата. В режим на "студен резерв" са въглищни централи, а много компании са насърчени да използват алтернативи - включително и петрол, който е силно замърсяващ.
Засега еколозите не са особено притеснени - плановете са само временни и ЕС не се отказва от своите амбиции да намали емисиите до 2030 година и да се превърне в беземисионна икономика до 2050 година.
В някои държави като Португалия и Полша даже вече няма къде да съхраняват газ за зимата, защото съоръженията са изцяло запълнени. В други положението не е толкова добро. В България например газохранилището в "Чирен" е запълнено до малко под 43% от капацитета. В Унгария нивото на запълняемост е малко под 48%, а в Латвия - около 49%, сочат данните на Gas Infrastructure Europe.
Германия привлича особено внимание в момента. Страната е най-големият потребител на газ в Европа и най-големият клиент на "Газпром" като цяло. Данните на местния мрежови регулатор показват, че газохранилищата са пълни малко над 65% от капацитета им, който достига до 23 млрд. куб. метра. Заради намаляването на доставките по "Северен поток 1" сега в Берлин са категорични, че Русия използва газовите доставки, за да ги изнудват.
Икономическият министър Роберт Хабек промени и целите на държавата - до 1 ноември германските газохранилища трябва да бъдат запълнени до 95% от капацитета им. Така страната ще бъде по-спокойна през зимните месеци дори ако Русия отново да спре газовите доставки.
Чрез своя дъщерна компания "Газпром" управляваше няколко големи газохранилища в Германия и Австрия. През миналата зима те останаха полупразни, но сега "Gazprom Germania" е под контрола на германската държава. Австрия също отне управлението на едно от най-големите газохранилища в страната, което се използва от Германия, защото "Газпром" не предприе навреме мерки за запълването му.
Много анализатори коментираха, че ключово за тази зима ще бъде състоянието на газохранилищата в Европа. Засега нещата там се развиват по план и европейските държави ще могат да посрещнат по-спокойно новия отоплителен сезон дори и без руски газ.
Затова сега и играта на Русия изглежда се промени - доставките по "Северен поток 1" са намалени, а според източници на Ройтерс самата Москва не предоставя нужните документи на митническите власти, за да бъде освободена спорната турбина за газопровода. Защото единството на ЕС може лесно да бъде разбито, ако един член (Германия) получава малко газ, дори и не достатъчно за собственото им потребление, и под въпрос става дали ще сподели и тези малки количества. През "Северен поток 1" и Германия газ получават още Нидерландия, Франция и Австрия.
В Русия все по-активно напомнят, че "Северен поток 2" е готов и само чака сертификат, за да заработи. На този етап в Германия са на мнение, че това ще е равнозначно на развяване на бялото знаме, но дали това ще е така и в зимните месеци на 2023 година?
преди 2 години То на владимир много му се иска да пробва веднъж и с жена , ама не го огрява и този път . Пак ще трябва в Сибир с шойгу на чергите в снега да се доказват един на друг ... :))) ... само обратният е по-смачкaн и сбъркан от теб ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Бъркащите си по отверстията знаят най-добре ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не беше ли европата, която започна с игричките? То да не е като да си бъркат по дупките.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не беше ли европата, която започна с играчките? То да не е като да си бъркат по дупките.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ... но пък Владимир е от женки пол! само пу...тка, може да издава заповеди за убийства на жени, деца и старци! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ще устои ли Европа на газовите игри на Владимир Путин? === Владимир е в мъжки род, Европа в женски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Газът за топлофикация София трябва да бъде спрян, поради натрупаните задължения към Булгаргаз. За един отоплителен сезон(а може и да не беше цял) топлофикацията е задлъжняла с 352 милиона лева към доставчика. Миналата година плащах пелети по 11 лева за 15 кг, тази са станали 14 лева. Държавата строши няколко милиарада за да им е топло и чисто на столичани? Социализъм, а? А може би и комунизъм? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Аз съм на ток от въглища :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Е, да. В ЕС се пълнят, не и в България: В последните дни чухме безпрецедентни и недопустими изказвания на "Булгаргаз" и КЕВР за спиране на газоподаването към "Топлофикация София" от 1 септември, каза кметът на София Йорданка Фандъкова на брифинг на Столичната община. В него участие взе и председателят на СОС Георги Георгиев. Тя допълни, че шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране се е съгласил на тази крачка с мотива тези количества газ да се нагнетят в газохранилището в Чирен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар