В последните десет дни в Европа са на тръни дали "Газпром" ще възстанови доставките по "Северен поток 1" след края на плановия ремонт. В Москва доскоро лаконично коментираха, че тези страхове са просто "спекулации", а "Газпром" не отговаряше на запитванията на медиите. Профилактиката на газопровода трябва да приключи на 21 юли и според източници на Ройтерс "Газпром" ще поднови доставките, но отново под капацитета от 160 млн. куб. метра на ден.
В средата на юни газовият холдинг ограничи с 60% доставките на газ по "Северен поток 1", цитирайки липсата на турбина, която Канада за кратко отказа да върне след ремонт. Отава въведе санкции срещу Русия и забранява доставка на оборудване за енергийния сектор, след като Русия нападна Украйна. След молбите на Германия обаче Канада реши временно да вдигне забраните и да достави ремонтираната турбина за "Северен поток 1" на Siemens.
Така руският президент Владимир Путин успя да прокара първия прецедент в санкциите и много вероятно да опита да раздели съюзниците на Запад отново с помощта на газа.
Германия е една от страните в ЕС с най-голяма зависимост от доставките на руския природен газ. През 2021 г. през "Северен поток 1" страната е получила 35% от газа, който потребява, сочат данни на Ройтерс. Освен това Германия реекспортира руския газ към Франция, Австрия, Чехия и Швейцария. При намалени доставки изкушението за Берлин да спре да изпълнява ангажиментите си вероятно ще бъде голямо и това ще постави на сериозно изпитание единството в ЕС.
А това означава едно - ако Владимир Путин иска да разруши общността отвътре, той не трябва да спира изцяло "Северен поток 1", а да намали сериозно обемите - причини за това винаги могат да бъдат намерени. Тогава Олаф Шолц ще трябва да избира между вътрешните потребители - включително и домакинства и ключови за икономиката предприятия като BASF, за които газът е не само енергоизточник, но и суровина за производството, и съседните държави в ЕС.
В момента, когато газовите доставки в Германия са спрени, да се надяваме временно, Берлин разчита на съседите си - внася газ от Нидерландия и Белгия, коментира преди дни председателят на германския мрежови оператор Bundesnetzagentur Клаус Мюлер. Той беше категоричен, че в случай на нужда Германия ще направи същото, но дали в студената зима първата мисъл в Берлин ще бъде европейската солидарност?
Путин има още един ход, с който да опита да разруши единството - този път между Европа и САЩ, и той се нарича "Северен поток 2". Газопроводът не е сертифициран, но е напълно готов за въвеждане в експлоатация - тръбите са напълнени с газ. По време на посещението си в Техеран руският президент вече официално предложи да бъде използван газопроводът като начин за решаване на енергийната криза в Европа.
Този въпрос вече е повдиган пред Олаф Шолц, казва Путин, цитиран от ТАСС.
Газопроводът не е сертифициран и не разглеждаме подобна вероятност, коментираха още преди тези изявления в Министерството на икономиката на страната. "Въпросът не е актуален", каза говорителят на ведомството Беате Барон.
Замяната на трасетата и включването на "Северен поток 2" ще ядоса силно САЩ, които наложиха няколко пакета санкции срещу газопровода. Срещу него се обявиха и Прибалтийските страни и Полша, но като цяло позициите в ЕС бяха по-скоро неутрални. Реално използването на тези тръби ще бъде клин в отношенията ЕС - САЩ.
В Берлин дълго време настояваха, че това е икономически проект и дори успяха да убедят американския президент Джо Байдън да се откаже от някои ограничения срещу него. Но още преди Русия да нападне Украйна, в деня, в който Путин призна независимостта на ДНР и ЛНР, властите спряха процедурата за сертифициране. Нещо повече, европейските партньори на "Газпром" се оттеглиха от проекта, проектната компания е в процедура по несъстоятелност, а според Der Spiegel Германия обмисля възможността да използва инфраструктурата на "Северен поток 2" на своя територия в плановете си за изграждане на терминали за втечнен газ.
Но какво би означавало за най-голямата икономика в Европа спирането на руския природен газ? Това е важен момент, защото реално от действията на Германия ще зависи и обединението на Запада, а съответно - реакцията срещу действията на Русия на бойното поле в Украйна.
Според изчисленията на UBS пълното спиране на газовите доставки за Германия ще доведе до свиване на икономиката с 2,8% през 2023 г. Намалението наполовина спрямо нивата от 2021 г. ще се отрази върху брутния вътрешен продукт на Германия със спад от под 1%. За сравнение, германската икономика се сви с 4,6% през 2020 г. заради пандемията от коронавируса. Ударът върху европейската икономика от вируса беше спад от 6 на сто.
Германия има още един буфер - публична задлъжнялост под 70% от БВП, или категорично страната има отговор на руския газов шантаж.
Разбира се, Олаф Шолц и неговият икономически министър Роберт Хабек са изправени пред сурова зима, пише Ройтерс. Агенцията обаче припомня, че ЕС реагира обединен при пандемията от коронавируса и това беше правилната и успешна политика. Сега общността може да докаже, че ще успее да устои и на други сътресения, дори и причинени от Владимир Путин.
преди 2 години Винаги са ми били смешни индивиди, които призовават за насилие срещу други в интернет. Сигурно ако се срещнем на улицата ще си възпитан и обран в изказването си, но зад устройството си голям :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Удачно пропускаш, че именно запада не желае да купува руския газ --- поредната чиста лъжа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И аз това се чудя. Тия, които налагат всевъзможни санкции на Русия и подпомагат с оръжие престъпният укpoпски режим, би трябвало да целуват ръцете на Вова Путин и Саша Милър за това, че въпреки всичко им дават газ (впрочем не само газ), а те на всичко отгоре се зъбят и говорят за "шантаж"? Нз какви нерви има Вовата просто. Аз отдавна щях да им спра всички суровини... и да кажа на германците: "Вие искате да живеете нормално, ама аз пък искам тимбериците на шолц и урсулата в буркани с формалдехид !!! Мисля, че можем да се разберем !!!" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Напротив. ЕС се нуждае от руски газ докато направи диверсикация и това не го отрича никой. Тънкостта е да напълнят хранилищата за последно с възможно най-малко отстъпки през азиатците, за да изкараме до лятото. В същото време да продължи работата по премахването на зависимостта ни. Това е. Кое е е толкова трудно за разбиране? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Сега Олаф (малкия снежен човек) трябва да отскочи до Киев и да пита какво да прави. Решението е лесно и очевидно... но зимата идва! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Удачно пропускаш, че именно запада не желае да купува руския газ - следователно всяко спиране на руския газ е добре дошло в тази посока и няма как да се явява шантаж. Или твърдиш, че запада иска да купува газ от Путин, но лицемерно за пред потребителите дудне че не иска? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Извинявай, но от теб не се очаква да проумееш каквото и да е. Шантажът е там, че след като "намери" начин за разплащане, кремълският шизофреник намали подаваните количества по СП - 1 на 40% от капацитета му. Оправда се с несъществуващ форс мажор. По този начин изнудва Западът да пусне СП - 2. Ако рекета успее, кремълскиятГамен ще намери нов повод за намаляване на продаваните количества газ. Не можем да очакваме нищо друго от носителите на най-гнусните гени във вселената - руснаците(заедно с турците разбира се). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Продължавам да не мога да проумея къде тук е газовия шантаж, след като санкциите и ембарготата идват от страна на ЕС? По-скоро ЕС се самошантажира или просто страда от когнитивен дисонас. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар