IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа я чакат трудни икономически месеци

Истината е, че трябва да харчим по-малко за други неща, защото скокът в цените на петрола и газа направи всички на континента ни по-бедни

13:34 | 10.06.22 г. 36
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

За много опитни наблюдатели на паричната политика следните две твърдения си противоречат. Еврозоната е изправена пред значителна заплаха от рецесия по-късно тази година. Въпреки това Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да оттегли монетарната подкрепа и да повиши лихвените проценти (вижте първите стъпки в тази посока), пише Крис Джайлс за Financial Times.

От години правилният отговор на европейските централни банкери бе да подкрепят разходите в трудни времена чрез по-хлабава парична политика и да направят всичко възможно, за да избегнат рецесия. В крайна сметка ЕЦБ си спечели репутацията на мощна и уважавана институция едва когато централната банка, водена от тогавашния президент Марио Драги, обеща да направи „каквото и да е необходимо“, за да стимулира икономиката на Стария континент преди едно десетилетие. Обещанието за неограничена монетарна подкрепа бързо сложи край на кризата в еврозоната.

През 2022 г. обстоятелствата не са много подобни на 2012 г. и политиката трябва да се адаптира съответно. Преди десет години Европа беше вкарана в строги икономии за подобряване на публичните финанси. Безработицата във валутния съюз беше над 10 процента и се покачваше, докато инфлацията бе малко над 2 процента и спадаше. Това беше икономика, която се нуждаеше от стимули.

Днес безработицата в еврозоната спадна до 6,8% през март и април, най-ниското ниво от създаването на единната валута през 1999 г., докато инфлацията се повиши до 8,1% през май. Вместо строги икономии европейските държави планират своите разходи в рамките на фонда за възстановяване от 800 милиарда евро.

Въпреки че приликите с преди десетилетие са малко, това все още не е достатъчно, за да обоснове по-строга парична политика от ЕЦБ. За целта трябва да разгледаме по-отблизо силите, влияещи върху предлагането и търсенето в икономиката на еврозоната, и рисковете, свързани с различните монетарни действия.

Растежът се забави значително след силното възстановяване от коронавируса миналото лято. Брутният вътрешен продукт в еврозоната нарасна само с 0,3% през последното тримесечие на 2021 г. и с 0,2% през първото на 2022 г., което съвпадна с инвазията на Русия в Украйна.

През следващите тримесечия търсенето ще бъде засилено от премахването на повечето Covid ограничения това лято, особено за доставчиците на услуги, насочени към потребителите, но ще бъде възпрепятствано от натиска върху издръжката на живота заради по-високите цени на енергията.

Но независимо дали темповете на растеж остават анемични, или станат отрицателни, бруталната истина е, че Европа трябва да харчи по-малко за други неща, защото, тъй като тя е нетен вносител на енергия, скокът в цените на петрола и газа направи всички на континента по-бедни.

Последна актуализация: 21:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 7 rate down comment 9
GiRo
преди 2 години
Много е показателно как всички проруски тр00ллове и дума не обелват за разрушенията, убийствата и страданията, които причинява Късия с имперските си амбиции. Можеш да ги чуеш да говорят за газ, петрол и цени. Може да кажат нещо за "измислената" Буча. Дори могат да признаят индиректно, че РоZZия извършва престъпления в Украйна, с невероятно "гениалната" опорка от типа "и други са го правили...". Вината обаче e винаги някъде другаде. Може да е в ЕС, САЩ, либералните демокрации, демокрациите изобщо, но РоZZия НИКОГА не е виновна. Независимо дали разрушава Грозни или Сирия, заграбва части от Грузия и Молдова, убива в Украйна или просто заплашва света с ядрен апокалипсис. Господа копейки, фенове на *** и прочие, тайничко радващи се на случващото и дори възхваляващи го. Това вашето не е нормално, направо си е тежка патология.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 2 години
Вдигайте лихвите и всичко да потъва !Нужно е приземяване ,няма как партито и веселието да са безкрайни !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 5
OPASEN
преди 2 години
Европа я чака погром, а причините са: (1) Неконтролируемото печатане на пари от Европейската мафия в Брюксел повече от 10 години, (2) След съвсем очакваната инфлация от печатането на пари, мерки все още няма и всъщност само Европа все още не вдигат ОЛП, (3) Сепукото Украйна, което ще доведе до невиждана рецесия, фалити и безработица! Всъщност, аз само това и чакам :-) Вече съм подготвил кешовицата, за да инвестирам отново, както го направих през 2013 година на дъното на пазара ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 6
юрист
преди 2 години
Хм- когато и ти имаш сделка с гугъл, която е висш пилотаж в сферата на правото и на риск анализа, тогава можеш да говориш. Засега ти се разрешава само да гледаш и да се чувстваш неудобно поради незнанието ти на доста широк спектър специализирана терминология....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 4
Борката
преди 2 години
Европа има нужда от много мисир. За ***. Но САЩ произвеждат много от това. Къде ги видяхте тия трудни месеци за ЕС?! За всички други проблеми има Брюксел с неговите шамани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 7
юрист
преди 2 години
Семейството ми не се отказва от нищо, защото още преди 3 години и направихме икономически и правен дю дилиджънс и знаехме, че ни чака инфлация поради влизането на България в еврозоната. Предприехме правилното пазарно поведение и сега не ни събарят нито цените на горивата, нито цените на консумативите на жилищата, нито инфлацията на храните. В момента сме на почивка на най- луксозното място за почивка на българското Черноморие, така, че- руски лузъри и тр000лове, живеем си чудесно, а вие ИНХ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 8
cyclop
преди 2 години
Хихии "свободните хора" ще си платят... Пък хората с нормална интелигентност ще си припечелят от това... Примерно индийците, които ще изпират руски петрол, взет на цени от преди "санкциите" и ще го продават на свободните балъци на цени сегашни.... Пък "свободните хора" ще се надушват отдалеко, щото няма да ползват климатици, да се къпят и да се перат... Да пестят енергия... Нали всеки икономисан киловат е пиронче в ковчега на военната машина за агресия на Путин... Или нещо си...ХИХИхи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Точно така, Пyттю е виновен, че в 21ви век започна война в Европа. Избива хора, избива деца, срутва домове, изнасилва и граби. И затова ще си плати,а ние, свободните хора от цял свят ще го накараме да си плати, въпреки временните неудобства за самите нас. Сега схвана ли, повтарячо на москалски опорки?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 7
Императорът
преди 2 години
ЕС реално Е в рецесия. Жалкият ръст на номиналният БВП не може да компенсира и 5% от инфлацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 6
Alex Silver
преди 2 години
Когато икономиката стане оръдие в ръцете на политиците, се получават ката_клизми. Някой да им е крив, че толкова им е акълът? А, забравих, Путин требе да е. Той им е завъртял тимбериците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още