IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Конфискуването на руски активи трябва да бъде извършено законно

То не трябва да става с цената на компрометиране на ценностите, които Западът твърди, че поддържа

16:24 | 13.06.22 г. 13
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Има логика и известна морална справедливост в идеята да се използват замразените от санкциите руски активи за финансиране на възстановяването на Украйна. Руските военни нанесоха щети за десетки милиарди долари при непредизвиканата атака срещу съседната им страна и извършиха зверства срещу украинци. Моралният аргумент „агресорът да плати“ е силен. За да запазят морална висота обаче, демокрациите, подкрепящи Украйна, трябва да следват надлежния процес и върховенството на закона, пише Financial Times в редакционен коментар.

Има няколко усложнения. Замразяването на активи - лишаването на собствениците от правото да се разпореждат с тях - се различава юридически и практически от конфискуването и преразпределянето им. Съгласно международното право активите на осъдените военнопрестъпници могат да бъдат конфискувани, за да се компенсират жертвите. Все още няма такива присъди срещу висши руски представители, въпреки че Москва не се подчини на заповедта на Международния съд на ООН за прекратяване на военните си действия. Освен това, въпреки цялата им подкрепа за Украйна, западните съюзници не са във война с Русия.

Проучват се два начина: конфискуване на вече замразените сметки, яхти и имения на свързаните с Путин олигарси и секвестиране на държавна собственост - преди всичко 300-те милиарда долара замразени резерви на руската централна банка, държани в чужбина. Канада стана първата страна от Г-7, която прокара законодателство, което ще ѝ позволи да преразпределя замразени руски активи, за да компенсира жертвите на войната. Като част от последния американски пакет от помощи за Украйна на стойност 40 милиарда долара президентът Джо Байдън иска от Конгреса да даде право да се конфискуват активи на санкционирани руски магнати.

В ЕС работна група за „замразяване и изземване“ проучва подобен подход. Но някои държави от ЕС, по-специално Германия, имат законови или конституционни ограничения относно конфискуването на активи, особено без наказателна присъда върху собственика. Брюксел работи по въпроса да превърне избягването на санкциите - например чрез преместване на активи в други юрисдикции - в престъпление, което може да проправи пътя за конфискации. Но редица руски магнати вече започнаха потенциално продължителни дела срещу наложените им санкции, предизвиквайки западните правителства да докажат, че те са реално свързани с Кремъл.

Моралният аргумент за конфискуване на публични активи като резерви на централна банка може би е по-издържан, а и те представляват по-доходоносна цел. В миналото САЩ са конфискували ирански и афганистански активи, но отчасти за компенсиране на американски жертви на терористични атаки. Въпреки че президентът има право, според закон от 1977 г., да замразява чуждестранни активи, той може да ги конфискува и преразпределя само ако Америка „води военни действия или е била атакувана“ от въпросната страна.

Администрацията на Байдън може да поиска от Конгреса законодателно одобрение за изземване на руски държавни активи. Това ще изисква внимателно формулиране, за да издържи на бъдещ съдебен контрол, включително дали е конституционно.

Рискът от правни препятствия и обръщания обаче не е причина западните правителства да не се опитват да използват активите на Русия в чужбина, за да компенсират Украйна. Контролните механизми са неразделна част от всяка демокрация, основана на закона. Важно е да се види, че се спазват правните норми, дори когато се реагира на извънредни събития, за да се поддържа доверието сред глобалните инвеститори (частни и държавни) в западната финансова система.

САЩ, техните съюзници и самата Украйна в края на краищата се борят да защитят глобалната система, основана на правила, като основа на мира и сигурността в условията на московската агресия. Това трябва да включва държане на путиновия Кремъл отговорен, юридически и финансово, за човешките и икономическите щети от неговата война, но не с цената на компрометиране на ценностите, които Западът твърди, че поддържа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 0
Hahoto2
преди 2 години
На война, като на война. Всичко е позволено, включително краденето на активи. Сега в каква законова форма ще го облекат е въпрос на еквилибристики. Всяко действие обаче си има цена и последствия и за двете страни. Руснаците също ще затворят активите на чуждите инвеститори при тотален разрив. Иначе 300 милиарда за узаконяването на Крим, Донбас и Луганск не изглеждат много.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 1
Valentin13
преди 2 години
ти пак ли не разбра бе, горкия той. че всички вече знаят, че Украйна я няма, ти пак си на опашката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 1
Императорът
преди 2 години
Микроцефалчик, не се обаждай. Ти нямаш правна грамотност дори колкото ученик от гимназията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 2
Императорът
преди 2 години
Давайте, откраднете им ги. Смело. Не се тревожете за компрометиране - просто защото вече е късно. Достатъчно се компрометирахте пред цял свят. Вече нито една свободна страна или богат човек от такава, няма да си държи активите при вас, освен ако не е луд. И няма начин да го направите законно. Първо - Русия е суверенна страна. Второ - кражбата на активите на т.нар. "олигарси" нарушава 11 члена от ВДПЧ. Тепърва да измисляте закони на пръв поглед е много хитро. Да, ама всеки юрист знае (дори УЧЕНИЦИТЕ МИ в 10 клас знаят), че законите в наказателното право нямат обратно действие, камо ли в такъв случай, когато ПЪРВО запорирате активи (без съд и закон и без право на потърпевшите да се защитят) и ПОСЛЕ измисляте закон, за да оправдаете кражбата си. Да не говорим, че могъществото на тия хора е такова, че ще ви накарат да ревете или по-точно гражданите ви. Ще купувате това, което техните компании произвеждат на такива цени, че ще ви причернее. А Русия ще си възстанови откраднатото още до края на есента... пак с високи цени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Спокойно, конфискуването ще бъде законно и плащането за възстановяването на Украйна също!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 4
doba
преди 2 години
Зелков, мисля, че тук г-та юрист трябва да се произнесе. Тя е навътре с точките и запетайките на правото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 6
zelka007
преди 2 години
Значи в Украйна , рашистите плячкосват зърно , желязна руда , автомобили , трактори , камиони , покъщина ... а да не може да се конфискуват на най-големите крадци активи , що ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 7
igigov
преди 2 години
Така трябва, с каскетните методи - бой по уушанките. Те и без това, от друго не разбират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 7
Борката
преди 2 години
Да де. Краля прави пирата сър и всичко става законно. Включително фуража за мисирките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 8
doba
преди 2 години
Тъй-тъй. Едно време английските/френските и т.н. крале така са благославяли пиратите си - да конфискуват(опс, плячкосват) в полза на короната :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още