Изразът е грозен, а съдържанието му - още повече, но „умората от Украйна“ е реален риск в западните демокрации. Техните граждани са възмутени от путиновата война на непредизвикана агресия и са пълни със съчувствие към украинския народ. Техните лидери изненадаха дори самите себе си със силата на подкрепата си за Киев. Но тъй като нещата се проточват, предизвикателствата, близки до дома, все повече могат да отклоняват вниманието им, пише Мартин Сендбу за Financial Times.
Лесно е да се види как кризата с цената на живота, която се усложнява от война и затлачени вериги за доставки и която вероятно вече охлажда търсенето, може да подкопае фокуса на западните лидери върху Украйна.
Допускането на това да се случи би било грешка и провал. Грешка, защото инфлацията на запад в значителна степен се прави от Москва. Провал, защото това би означавало, че политическите лидери са пренебрегнали основната си задача да подготвят обществото за предстоящите неизбежни трудни избори.
Западните политици трябва да обяснят на своите избиратели, че кризата с цената на живота вероятно ще се влоши, както и причините за това. Ето речта, която биха могли да произнесат:
„Уважаеми съграждани,
Последните няколко години бяха трудни. Пандемията донесе болест и смърт, болка и самота, както и заплахи за препитанието и бизнеса на милиони сред вас. Докато отваряхме нашите икономики и мислехме, че най-лошото е зад гърба ни, бяхме засегнати от нарастваща инфлация и по-скъпа енергия.
След 24 февруари станахме свидетели на ужасите на войната, които отново се върнаха в Европа, десетилетия след като се заклехме „никога повече“ да не ги допуснем. Ние сме с Украйна срещу неоправданото нападение от Русия на Владимир Путин. Нашите войници няма да се включат битката; ние няма да влезем в трета световна война, освен ако Русия не ни атакува. Но ще направим всичко, за да помогнем на смелите хора на Украйна да се защитят и да отслабим способността на Путин да разгръща насилие по света.
Макар самите ние да не сме във война, последствията от войната отдавна ни достигнаха. Цената на свободата в Европа се плаща преди всичко от украинците, но също и от толкова много от вас, които се притесняват как ще плащат осветлението и отоплението си, как ще купуват здравословни ястия за децата си или как ще поддържат бизнеса си.
Нека бъдем ясни: цената на енергията нарасна толкова, защото руският диктатор използва петрола и газа като оръжия. Цената на храната се покачва, защото той опустошава най-продуктивните земеделски земи в Европа. А санкциите ни срещу Русия неизбежно включват икономически жертви от самите нас.
Иска ми се да можех да ви кажа, че нещата скоро ще се подобрят. Но истината е, че има вероятност да се влошат. Цените на енергията, храните и суровините могат да се повишат още повече. Нашият икономически растеж и нашите доходи може да се забавят. Насъщно е да погледнем тази реалност в очите и да работим заедно, за да се справим с тези предстоящи предизвикателства.
Не можем да отречем, че по-високите цени на вноса правят икономиката ни по-бедна. Нашите централни банки не могат да спасят украинската реколта или да поправят глобалните вериги за доставки чрез повишаване на цената на кредита. И ако Путин изведнъж прекъсне още доставки на руски газ, не можем да се преструваме, че няма да бъдем ощетени.
Беше ни наложено нещо като военновременна икономика - не по наш избор - от което не можем да избягаме. Това изисква всички ние да поставим общото благо на преден план.
Тези с по-големи възможности трябва да са готови да допринесат повече чрез данъците си. Тези, които са най-изложени на инфлация, би трябвало да получат повече помощ, но също така да приемат, че помощта не може да премахне необходимостта от адаптиране.
Може да се наложат ограничения при някои основни стоки. Всеки трябва да бъде търпелив с по-задлъжнелите публични финанси. Трябва и да помогнем на тези държави, които са в по-лоша позиция от нас, или техните проблеми скоро ще бъдат наши.
Изкушаващо е човек да си затвори очите за правилното и да направи това, което изглежда удобно. Но пътят на най-малкото съпротивление е едновременно грешен и неразумен. Отстъплението пред Путин в името на известен краткосрочен отдих при цените на суровините би ни оставило още повече на неговата милост.
И нека бъдем честни, че тази криза ни принуждава да предприемем стъпки, които отдавна трябваше да предприемем в името на нашите внуци. Бъдещото здраве на тяхната планета изисква края на изкопаемата енергия. Днес нашата непосредствена геополитическа сигурност изисква същото – като се започне от руските горива.
Наше задължение е да инвестираме в енергийна система, която е едновременно чиста и недостъпна за враговете на демокрациите. В процеса може да се загубят работни места и да се намали потреблението, но подобно на войната, това е задача, която нашето поколение трябва да изпълни в името на следващото."
преди 2 години Г-н Нейков. С интерес чета икономическите ви публикации. Ама много зелени ставате бе... Значи, да спрем "Мариците" и АЕЦ-а (щото и урана от недрата на земята се добива), та идните поколения да дишат чист въздух. Хем Путин ще накажем, хем Земята ще спасим. Ама аз тогава няма да мога да ви чета статиите, щото няма да имам ток, щото ще ми идва скъп. Бе, да започва тая 3-та световна, та да се свършва бе. След нея няма да има кой да замърсява планетата. Чист въздух, красива природа, ама няма да има следващо поколение да и се радва и да диша този въздух. На Зеленски такава му е фамилията, ама ние нямаме оправдание за това позеленяване. И все по-зелени ставаме гледам, вместо да узряваме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Моабетов - нз защо не ни казват нищо по два въпроса: 1. Какво стана с Буча и есхумацията на "жертвичките на руската агресия" там и 2. Колко пари се събраха от храбрите укро-защитници у нас, даряващи по една заплата за клетата нападната украйна? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Както казва един познат "Хладилника и термометъра ще победят телевизора и интернета". И предвид това което ни чака, как ви звучи призива да дарявате по една заплата? Изглежда сме най-богати в ЕС щом ни го предлагат. А по-бедничките приятели на Украйна помагат с оръжие което записват на кредит. Какво да ги правим не могат да си позволят да подарят морално остарялото си въоръжение. Но да не се притесняват ние ще съберем пари и ще им платим. Какво е за нас по една заплата по време на криза? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години А, Мави бъркаш ме с някой . От мене само дълги години мой . За мен винаги е удоволствие да дискутираме отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Аз, синко, никога не съм искал западът да пукяся. За разлика от облъчени глъмове като тебе, има хора, в т. ч. и моя милост, които си гледат кесията и мерят живота с този аршин. ПарАта ебавамамата на фукарАта! Пак Тя ще ебемамата и на целата ви изкалечена от тъпоглаво плямпане пролетарска пасмина, чакаща некой да я "оправи". Ето, оправиха ви. И още нищо не сте видели! Тепърва предстои! Докато блеете към Русия и Путин, вече ви приготвиха въжето. И него, и сапуна шси го купите вие. Колкото до моя некролог - сичко с времето си. Не съм живял в нета като анонимна мишка - живях и работих 10 години и през соца, от 1992 съм частник, преживях и останах на крака и през 90-те, когато сутрин събираха труповете по софийските улици, в това число и на хора, които познавах, и фалити, и кризи ... и доста хора са правили опити да ми го пишат некролога, пък тях ги няма вече. И ти гледам, мерак те гони... ;) За този живот има само едно сигурно нещо: НИКОЙ не се е измъкнал жив от него. Въпросът е кога и как е живял. Аз поживях, даже съм доволен кога и как. Не знам ти и компанията от смартове тука как ще сте на моите години ... ако ги доживеете де . . . . ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Кухи в депото не са ли ви спуснали некакви тези та пишете празни постове ??? - Ако и за тия щуротии ви плащат яко са я овапцали работата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години а как беше у съвецката ти родина ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години минус 40 градуса ... хахахахахахахахаха! сичкото Европейци у северна норвегия ли ще ходим, бе проззз? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Едва ли имаш лични спомени от това време на 70-те но по него време УСА икономиката е пред фалит и се вихри зверска инфлация за да отърват кожите премахват златният стандарт и вдигат лихвите до почти 20% в момента ако лихвите бъдат вдигнати до само 5% вероятно всичко ще окапе, а всъщото време има да издържа и една цяла държава във война отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ще видим. Твоята логика много прича на логиката на ОПЕК пре 70 -те . Дет с ембарго щеше да капичва запада отговор Сигнализирай за неуместен коментар