Тъй като думата се прилага по-често за вечерно облекло, модерни мебели и определен вид футболисти, забравяме, че академичните теории също могат да бъдат „елегантни“. Ако някой може да обясни просто големи неща, ако има малко движещи се части, но страхотен размах, то може да бъде толкова красиво, че да накара читателите да искат да е истина.
„Априорните разсъждения са толкова задоволителни за мен“, пише братът на Чарлз Дарвин относно „Произход на видовете“, „че ако фактите не се вписват, толкова по-лошо за фактите“.
Последните няколко месеца бяха неудобни за интелектуалната елегантност. Никой от най-умелите и известни опити да се обхванат международните отношения в теоретична форма не може да обясни кризата в Украйна, пише Джанан Гънейш за Financial Times.
Погледнете, поне за втори път през този век, идеята на Франсис Фукуяма за либералната конвергенция. Неговата книга за края на историята често е несправедливо очерняна. Тя не казваше, че „събитията“ ще спрат. Всъщност, едно поколение преди Brexit и президентството на Тръмп, тя предвиди реакцията срещу досадата от политиката в твърде стабилния Запад.
Все пак не може да се пренебрегне основното му твърдение, че демократичният капитализъм се е утвърдил като „окончателната форма“ на управление. Изправен пред бурното несъгласие на Владимир Путин, най-доброто, което може да се каже, е, че руският президент е отклонение по пътя на неумолимия исторически прогрес. Същото вероятно беше вярно и за Ал Кайда, а сега и за Китайската комунистическа партия. Ще има много отклонения.
Тези, които смятаха Фукуяма за наивен, често намираха пътя си към мрачния есенциализъм на Самюъл Хънтингтън (авторът на „Сблъсъкът на цивилизациите“ – бел. прев.) Държавите не отразяват една или друга идеология, каза той, а своята културна и религиозна идентичност. Неговото разделяне на земното кълбо на девет предимно съседни цивилизации е една ясна картина.
Но такава е и картата на метрото, която все пак представя погрешно хаоса и противоречията на Лондон. Хънтингтън не може да обясни защо днес двама членове на една и съща цивилизация (тоест православието) воюват. Или защо две различни цивилизации (Западът и Япония) са толкова съгласувани по отношение на санкциите. Или по каква логика Китай скъса с Русия през 60-те години на миналия век, но я подкрепя сега.
За целта е необходимо да се претеглят конкретните интереси и исторически опит на нацията наред с други условни променливи. Позоваването на вечната култура, сякаш тя определя всичко, е само елегантност без никаква функция, като стола на Баухаус, на който е мъка да се седи.
Колкото и да се съревновават по вестникарските страници, последователите на Фукуяма и Хънтингтън в крайна сметка са едно цяло. И двете страни вярват, че идеите са това, което движи света. Разногласията са за това кои идеи. На двете теории, или на това, което е останало от тях, се подсмихват предполагаемо по-твърдите глави на външнополитическия „реализъм“.
За тях всички състояния са горе-долу еднакви. Всички имат интереси, а не ценности. Хванати в капан в „анархичен“ свят, което означава, че няма централен глобален авторитет, всички се стремят да увеличат максимално своята сигурност. Ако един посегне на друг - да речем чрез разширяване на НАТО - той трябва да се подготви за контраудар.
Никоя теория на международните отношения не е по-величествена в академичен план. Днес никоя не е по-повърхностно отстоявана. И все пак помислете за интелектуалната ловкост тук. Строгият реалист иска да вярвате, че Путин сега нямаше да е проблем, ако НАТО не се беше придвижил на изток. Като държим вътрешните ценности евтини, реализмът не може да обясни защо почти всички санкциониращи страни са демокрации. Той не може да обясни защо изобщо украинците искат да се обърнат към Запада.
Когато самият Путин споменава култура и ценности, реалистът трябва да му постави диагнозата фалшиво съзнание и да подчертае, че това, което наистина го движи, е сухата пресметливост на шахматната дъска. Еразъм Дарвин поне разполагаше с братската любов като извинение за отхвърлянето на наблюдаваните факти.
Когато теориите са погрешни, резултатите са отвъд академичното. Поне отчасти войната в Ирак беше започната от прекомерно доверие в демокрацията като съдба на целия свят, която просто се нуждаеше от известен тласък. По реалистични причини Западът твърде често се отдръпваше, когато беше изправен пред предотвратими кръвопролития през 90-те години на миналия век. Във Вашингтон и на други места прекалено месианското и прекомерно циничното нанесоха вреди, които прагматизмът във всеки отделно взет случай, колкото и неелегантен да беше, можеше да ограничи.
И въпреки това теориите се разпространяват. Само три от най-значимите бяха споменати в тази статия. Рафтовете по летищата скърцат под тежестта на книги, предвещаващи свят без глобален лидер или „евразийски“ такъв, и т.н.
Остава ни да заключим, че хората ще приемат каквато и да е рамка вместо алтернативата: свят, лишен от логика. Писателят Франсис Скот Фицджералд остава прав, че само големите умове могат да се справят с неяснотите и противоречията. Останалите имаме нужда от структура.
преди 2 години Е нали не беше потопен а беше от цигара на един матрос :) Последно какво е ? Я провери ТАСС или друг "модерен" източник от Русия ? Аз до момента не прочетох нито един руски източник който да казва истината. Просто е ! Има цензура :) Това не ти е инвестора да си пишеш небивалици прочетени/пуснати във фейса от руската пропаганда :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Няма луд който би нападнал русия която има над 2000 ядрени глави. Това е просто "***" опорка която като се замислиш и отпада веднага :) По подобни причини Русия окупира и нападна поне 30 държави последните 80 години. А всъщност няма нито една държава която би я нападнала виж първото ми изречение :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Освен това в момента има 5 милиона бежанци предимно майки и деца. Познай тези майки и деца като загубят своите бащи за свободата на родината как ще изглеждат след 2-3 години ... готови камикадзета ! Кой е виновен ? Путин ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години В момента руската армия е окупирала ЧУЖДА държава против нейния избор и желание. Нищо друго няма тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Някой забрави да напомни,че корабът Москва се е запалил от матроска цигарка. Нищо,че на другия ден руснаците бомбиха фабриката която прави ракетите Нептун до Киев. Ама това импа го пропусна :) Информацията на ТАСС е 99% пълна лъжа и то защото просто комунизма така работи. Импе вземи прочети малко от лекциите на Ленин. Аз поне съм хвърлял по едно око. Виж за какво говори вожда и ще разпознаеш веднага другаря Путин :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години О, логика има и то - ного яка!"Нищо ново под слънцето". Хората са хищници, а ФЕД създаде съвършения хищник-индивид. Компютрите усилиха егото и самомнението му да невероятни висоти. И съга, днес, войната-унищожение на конкуренти ше е до тотална смърт и разрушение. Съдбата на светот не е "демократичен капитализъм" а изчезване на човека. Просо се намираме в последна фаза - сърч енд дестрой. Без замисляне. А Китай скъса с россия, щото искаше от нея да и предостави атомна бомба, а тя отказа. После Никсън отиде у Китай и заби клина до кокълът. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Импе. Ние не знаем реално броя на убитите и ранените, можем само да правим бегли предположение. Украинците казаха 20 000 убити, руснаците 3000. Понеже всички лъжат намалих наполовина цифрата на украинците и удвоих тази на руснаците. Получи се 6-10 хиляди. Обикновено съотношението ранени убити е едно към три. Това значи, че излезли от строя войници са между 6 хиляди убити плюс 18 хиляди ранени - 24 хиляди в лекия вариант и около 40 хиляди в лошия. Щеше да не е война, а специална операция, ако беше завършили за 3-5 дни, както беше по план. Сега си е дивашка и ненужна война, в която умират млади мъже и цивилни. Не мога да оправдая това насилие. Приказките, че за 2 часа и руската армия ще пие кафе в Киев, се оказа жива фантастика. Дойдоха като аслани и си тръгнаха ... Що се отнася до казус бели Украйна е независима държава, член на ООН и в съответствие с чл. 51 от Устава на ООН има право на индивидуална и колективна защита. "Сега в Донбас ще се реши войната окончателно", а ако пак бъдат напляскани руснаците, тогава какво ще правим? Как ще решим войната окончателно? Не си обективен, твърде емоционално и с нетрезв поглед гледаш на ситуацията! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Удоволствие е да се гледа как се плюнчиш от безсилие и злоба, дребно човеченце! Цял свят видя как украинците пребиват като мacтии кремълските opки и то без авиация, а основно с желание, смелост и малко дадени от Запада оръжия. Куриозен е факта, че днес укеаинците имат с около 100 танка повече от първия ден на войната, превзети от бягащи opки. Към днес статистиката е ужасяваща за Мордор, 20 000 избити opка, 8 кораба (от които флагмана на ЧМ флот, голям десантен кораб, супермодерния Василий Бьiков и тн.), 756 танка, 1956 бронетранспортьора, 488 артилерийски системи, 66 противовъздушни системи, 163 самолета, 144 хеликоптера, 135 безпилотника, 1443 автомобилна техника, 76 цистерни, 30 единици специална техника. Добре е, нали?! И поздрави и салюти от крайцерчето масква! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Защо въобще отговаряш на това природно недоразумение имбецилатора? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години А да , и да не забравим - тоя безаналогов крайцер е флагмана на ЧМФ на Русия. Знам ,че сега всички ще се хвърлите на амбразурата да омаловажавате големия срам от случката ама няма да ви се получи отговор Сигнализирай за неуместен коментар