IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Голямата битка за суровините

Средносрочното увеличаване на добива на газ в родината е значителна отстъпка от страна на правителството на САЩ

09:00 | 26.03.22 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg</em><br />
	&nbsp;</p>

Снимка: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg
 

Изминаха четири седмици, откакто Владимир Путин започна кървава агресивна война срещу Украйна. Четири седмици, в които украинците показаха на света, че могат да се противопоставят на привидно силна армия. И четири седмици, през които Европа - и особено Германия - трябваше да научи колко абсурдна е била енергийната ѝ политика през последните десетилетия. 

В тази връзка президентът на САЩ Джо Байдън пътува до Европа тази седмица с дългоочаквана новина в арсенала си: твърди ангажименти за доставка на американски втечнен природен газ. САЩ искат да доставят на ЕС допълнителни 15 милиарда кубически метра втечнен природен газ през 2022 г.

„Байдън показа своята признателност към европейците", каза вчера моят колега Мориц Кох от Handelsblatt. „Никога досега Брюксел и Вашингтон не са работили в толкова тясно сътрудничество, както сега, което се дължи най-вече на желанието на Байдън да третира ЕС като равноправен партньор“.

Средносрочното увеличаване на добива на газ в родината е значителна отстъпка от страна на правителството на САЩ: много поддръжници на Демократическата партия на Байдън отхвърлят изкопаемите енергийни източници от екологични съобръжения. Въпросът дали газовата индустрия ще получи допълнителни лицензи за добив е предмет на ожесточени спорове в САЩ.

Енергийният пакт съдържа твърди ангажименти за доставка на втечнен природен газ (LNG). Според съвместен документ на американската администрация и Европейската комисия, представен в Брюксел в петък сутринта, САЩ искат да гарантират, че ЕС ще получи повече от 15 милиарда кубически метра допълнителен втечнен природен газ през тази година. „Това ще замени количествата втечнен природен газ, които купуваме от Русия", каза фон дер Лайен.

От краткосрочното обещание за доставки трябва да се създаде дългосрочно партньорство в областта на енергетиката. „Европа ще гарантира стабилно търсене на допълнителен американски втечнен природен газ поне до 2030 г.", заяви Фон дер Лайен. Според нея става дума за общо 50 милиарда кубически метра годишно - това е около една трета от досегашния внос на газ от Русия. Миналата година ЕС е закупил 155 милиарда кубически метра руски газ, основно по тръбопроводи. Споразумението се разглежда в Брюксел като важен елемент за постигане на независимост от руския енергиен износ. Досега ЕС изключваше санкции срещу руските доставки на газ и петрол, особено по искане на Германия. Напоследък това се критикува все по-често, но германското правителство се опасява от рецесия, ако вносът бъде спрян веднага.

Досега обаче в този енергиен съюз просто липсваха терминали за втечнен природен газ, които да подават допълнителните количества газ към мрежата. Но тук министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек може да отчете успех, както научихме вчера: Германското правителство е осигурило достъп до три плаващи терминала за втечнен природен газ.

Сътресенията на енергийните и стоковите пазари през последните дни показаха много ясно на света колко крехка е световната икономика. На нашите редакционни конференции многократно сме обсъждали подробно колко бързо системата на свободната световна търговия може да се дебалансира поради прекъсване на веригите за доставки, поради намаляване на доставките на храни или просто поради затваряне на заводи заради липса на суровини - и какви са последиците от всичко това.

Отсега е ясно, че промените, които наблюдаваме сега на световните стокови пазари, са нещо повече от временно явление. Стратегиите за геополитическа мощ на съюзниците Китай и Русия ще променят трайно стоковите пазари и световната икономика - с драматични последици за европейската икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:43 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 4 rate down comment 2
ledosvetlenie
преди 2 години
Всъщност се оказва че само Германия купува 155 а общото количество за целият ЕС от Русия е малко над 200. От тия 155 тя ползва 75 и препродава 80 вероятно на Монголия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
studioaa
преди 2 години
Битката за суровините не е битка за суровините, а битка за оцеляването на евро-доларовата система. Веднъж след като евро-долара загуби връзката си със суровините тогава еврото и долара ще поемат краткия път нулата. Да обобщим резултатите: Иран не продава вече суровини в евро и долари, Венецуела не продава вече в долари, Русия се присъедини тук, Либия е под китайски контрол, Саудитска Арабия ще продава петрол в юани, а скоро всичките останали страни в OPEC, режима в Ирак се клати и ще падне както в Афганистан. ЕС и САЩ губят на абсолютно всички фронтове и особено ес просто защото САЩ имат сериозни запаси от ресурси за разлика от нас, които си ликвидирахме военно-временния резерв даже. Въпрос на време е загубата да се превърне в инфлационна бомба която доведе най-великата депресия от векове насам и разбира се в природата празно няма и вакуума оставен от САЩ ще бъде запълнен от Китай, Европа ще стане като Северна Африка ако продължаваме така. Краят за ес и еврото е близо, долара дори и да не доминира поне ще продължи да бъде регионална валута като рублата, но еврото няма да има този късмет. Всъщност даже членовете на ФЕД вече признават долара е свършен като резервна валута и отговарят на въпроси какво ще стане със САЩ след това. Ние за пореден път избрахме губещата страна в този конфликт. Разбира се има наивници, които вярват че електромобилите и зелената енергия ще ни спасят - успех в производството на електрички с руски никел, алуминий или литий или с поставянето на китайски слънчеви панели по покривите или с вятърни турбини от руска и китайска стомана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
cyclop
преди 2 години
Не бе, просто ми е многго противно да ме лъжат и манипулират във всяко изречение. Щото като кажеш Това ще замени количествата втечнен природен газ, които купуваме от Русия", каза фон дер Лайен, излиза че ще замениш количествата, а не че ще замениш под 1/10 от количествата, за което става дума всъщност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 4
khao
преди 2 години
като ви чета статиите от последните седмици, човек ще си каже че живеем в миньорска икономика ... такива овце сте..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 7
korn
преди 2 години
Ни кой в ЕС не е заявявал че, ще спре да се купува петрол и газ от Русия. Това може да се случи в далечно бъдеще. Става дума за това да купува и от други места, за да се избегне ситуацията например Путин сутринта да се събуди с махмурлук и да реши да врътне кранчето. Китай например купува газ от САЩ, Русия и други места и не са зависими от никой. Факт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
cyclop
преди 2 години
ЕС ще получи повече от 15 милиарда кубически метра допълнителен втечнен природен газ през тази година. Това ще замени количествата втечнен природен газ, които купуваме от Русия", каза фон дер Лайен. Миналата година ЕС е закупил 155 милиарда кубически метра руски газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още