Точно преди Русия да нахлуе в Украйна, Владимир Путин се срещна със Си Дзинпин в Пекин. Малко след това двете страни обявиха партньорство “без граници”, пише Гидиън Рахмън за Financial Times.
Дали наистина няма граници за партньорството между Китай и Русия може да стане ясно през следващите дни, след като излязоха съобщения, че Москва е поискала от Пекин военна помощ. Ако Си удовлетвори това искане, Китай на практика ще влезе в прокси война със САЩ и страните от НАТО, които подкрепят Украйна. Това решение може да доведе до края на глобализираната икономическа система, която подхрани изключителния възход на Китай през последните 40 години.
Русия и Китай споделят дълбока враждебност към глобалната сила на Америка. Но те подхождат към съперничеството си със САЩ по много различни начини. Китай може да си позволи да играе „дълга игра”, разчитайки икономическата му мощ да промени глобалния баланс на силите. Но Русия, в по-слаба икономическа позиция, заложи на грубата сила в Украйна.
Рискът на Путин сега заплашва дългата игра на Пекин. Китайските власти може да са предвиждали евентуален разрив в отношенията със САЩ, но благодарение на Русия сега те са изправени пред конфронтация със Запада по много ускорен график.
Ако Китай помогне на Русия да заобиколи западните санкции, той от своя страна вероятно ще стане обект на такива - нещо, което Джейк Съливан, съветникът по националната сигурност на САЩ, ще изтъкне пред китайския представител Ян Джиечи на предстоящата им среща. Снабдяването с оръжие на руската армия би подхранило призивите за западни санкции срещу Китай, потребителски бойкот и корпоративни изтегляния.
Кратка, победоносна руска война би устроила Китай. Любимият разказ на Пекин за неумолимия упадък на американската мощ би изглеждал още по-достоверно. Възможно е да бъде подготвена сцената за китайска атака срещу Тайван.
Вместо това обаче Русия затъна в Украйна. Западният алианс беше съживен, а САЩ и техните съюзници разкриха нов набор от икономически санкции, които ще изглеждат много заплашителни в Пекин.
Сега Китай трябва да осмисли новината, че в резултат на западните санкции Русия е загубила достъп до повечето си чуждестранни резерви. Както посочва икономистът Бари Айхенгрийн, една от основните причини страните да държат чуждестранни резерви е „като военновременен запас, който да бъде използван в геополитически конфликт“. Но Китай, който има най-големите чуждестранни резерви в света, току-що откри, че може да загуби достъп до тези си запаси за една нощ.
преди 2 години Винаги ми е било смешно автоматичното пришиване на Китай към Русия :) Последният въоръжен конфликт на руска територия с чужди войски е бил с Китай което много точно описва противоречието на тяхното сътрудничество . Който вижда в това някакво равноправие е не късоглед а направо сляп . В момента в който Русия стане в тежест на Китай тя ще бъде изхвърлена от играта , което вече се е случвало в историята , ама кой да ги чете тия неща отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Китай не може да си позволи конфликт с ЕС и САЩ, че и половината свят.Ако русия се е готвела за санкции, Китай е по бели ***.Вчера САЩ са предупредили съвсем ясно, какво ще се случи на Китай, ако помогне на Русия.Днес посланика на ЕС в Турция буквално е казал: "Турция трябва много да внимава".За послушанието си, Китай ще получи правото да разработва част от Сибир.Е, да застава на страната на губещия Путин ли, или да си го кара кротко със Запада. Дори си мисля, че Китай тотално ще преосмисли поведението си към Тайван ... Заради един остров, Китай може да бъде доведен до колапс ... нагледно показно с Русия ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години А Митрафонова се срещна с Копейкин на 1-ви март за да му спусне опорки и разяснения как да клати нашата и без това зависима от всякъде държава :( отговор Сигнализирай за неуместен коментар