Китай не е близо до самодостатъчност нито при енергията, нито при храните. От десетилетия той се тревожи от заплахата, че американският флот може да блокира страната, като прекъсне ключови маршрути за корабоплаване. Огромните инвестиции на Китай във флота му са отчасти насочени към предотвратяване на тази възможност. Сега обаче Пекин трябва да обмисли възможността замразяването на чуждестранните резерви на страната, свързано с други финансови санкции, да бъде също толкова заплашително, колкото и морската блокада.
Разочароващо за Китай, няма лесен изход от това. Очевидното решение би било той да търгува все повече в собствената си валута. Но Пекин се въздържа да направи юана напълно конвертируем, опасявайки се, че това в даден момент може да доведе до дестабилизиращо бягство на капитали.
Фактът, че ЕС, Обединеното кралство, Швейцария, Южна Корея, Япония и Сингапур се присъединиха към финансовите санкции срещу Русия, създаде единен фронт на развити икономики, който трябва да тревожи Пекин. Китай последователно се съизмерва директно със САЩ, отмятайки важни постижения: най-голямата търговска сила, най-голямата икономика (измерена чрез паритета на покупателната способност), най-големият флот. Но ако сега Китай трябва да се съпоставя не само със САЩ, но и с ЕС, Обединеното кралство, Япония, Канада и Австралия, относителната му позиция изглежда много по-слаба.
Ясно е, че опитът за икономическа изолация на Китай би бил много по-труден от налагането на санкции на Русия, дори само по себе си едва ли е безболезнено. Китай е дълбоко интегриран в западните вериги за доставки. Много западни мултинационални компании поставиха Китай в центъра на своите бизнес стратегии.
Поради тази причина дори някои от американските „ястреби“ по отношение на Китай приемат, че икономическата взаимозависимост между САЩ и Китай е даденост. Но глобалната криза кара хората да преразгледат основните си допускания. Идеята за икономическо отделяне на Китай от Запада, някога немислима, започва да изглежда по-правдоподобна. Тя дори може да се хареса на увеличаващата се група от икономически националисти на запад, които сега смятат глобализацията за катастрофална грешка.
Военните изчисления на Китай също изведнъж стават по-сложни. Ако опитната руска армия не може лесно да надделее при сухопътно нахлуване в Украйна, как би могъл Китай да извърши много по-сложната морска инвазия в Тайван? Украинският опит сочи, че тайванците ще отвърнат на удара и че Китай ще трябва да понесе сериозни загуби, докато Западът доставя военна помощ на Тайван. И докато президентът Джо Байдън многократно отхвърля битка за Украйна, той намекна, че САЩ ще защитават Тайван.
Често се предполага, че Китай ще бъде водещата страна в партньорството „без граници“ с Русия, но решението на Си Дзинпин да прегърне Путин сега изглежда като грешка. Трудно е да играете дългата игра, ако се обвържете с безразсъден лидер.
преди 2 години Винаги ми е било смешно автоматичното пришиване на Китай към Русия :) Последният въоръжен конфликт на руска територия с чужди войски е бил с Китай което много точно описва противоречието на тяхното сътрудничество . Който вижда в това някакво равноправие е не късоглед а направо сляп . В момента в който Русия стане в тежест на Китай тя ще бъде изхвърлена от играта , което вече се е случвало в историята , ама кой да ги чете тия неща отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Китай не може да си позволи конфликт с ЕС и САЩ, че и половината свят.Ако русия се е готвела за санкции, Китай е по бели ***.Вчера САЩ са предупредили съвсем ясно, какво ще се случи на Китай, ако помогне на Русия.Днес посланика на ЕС в Турция буквално е казал: "Турция трябва много да внимава".За послушанието си, Китай ще получи правото да разработва част от Сибир.Е, да застава на страната на губещия Путин ли, или да си го кара кротко със Запада. Дори си мисля, че Китай тотално ще преосмисли поведението си към Тайван ... Заради един остров, Китай може да бъде доведен до колапс ... нагледно показно с Русия ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години А Митрафонова се срещна с Копейкин на 1-ви март за да му спусне опорки и разяснения как да клати нашата и без това зависима от всякъде държава :( отговор Сигнализирай за неуместен коментар