IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Западните икономики се изправят пред тежка рецесия заради санкциите

Политиците в ЕС и САЩ трябва да избират между налагането на максимален натиск върху Русия или по-скромен подход, който да предотврати опустошителна криза

10:55 | 10.03.22 г. 44
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Това също може да даде на американските и европейските политици лостове за преговори с Русия, като същевременно намали, ако не и елиминира, незабавния натиск за повишаване на цените на енергията. Прогресивните санкции може дори да се окажат по-ефективни, ако ограничат икономическите последици в Северна Америка и Европа и ги направят по-икономически и политически устойчиви в средносрочен план.

Войната оказва допълнителен натиск върху индустрията с чипове

И преди войната в Украйна автомобилната и други индустрии изпитваха проблем с доставките на чипове, което започна да забавя доставките на нови превозни средства навсякъде и увеличи цените и на употребяваните автомобили. Точно когато изглеждаше, че цените ще се стабилизират заради постепенното преодоляване на недостига на чипове, Русия нахлу в Украйна.

Украйна е отговорна за близо 70 процента от световните доставки на неонов газ. Въпреки че това може да не изглежда веднага като гигантски проблем за автомобилната индустрия например, този конкретен инертен газ играе решаваща роля в производството на полупроводници. Ако доставките прекъснат, може да се окаже, че светът се връща към високите цени и ограничената наличност на компоненти.

Няма недостиг на неон във въздуха, който дишаме – всъщност планетата разполага с повече от 70 млрд. тона от този благороден газ, който циркулира в атмосферата. Извличането на неон от въздуха обаче е сложен и скъп процес, наречен фракционна дестилация, който изисква газът да бъде извлечен от втечнен въздух. Доставчиците в Украйна извличат, прецизират и разпространяват по-голямата част от този газ в света всяка година.

Леярните за полупроводници представляват голяма клиентска база за тези доставчици. Неонът е важен компонент, използван от повечето производители на чипове. Те използват лазери в ултравиолетовия спектър за прехвърляне на схемата на чипа върху физическата пластина, а неонът е инертният газ, използван за транспортирането на тази радиация.

Ако доставките на неон от Украйна спрат, това ще повиши търсенето от другите доставчици по света. Ако запасите от неон, натрупани от големите компании, се стопят след няколко месеца, това може да доведе или до рязко покачване на производствените цени, или до недостиг на компоненти.

Неонът, криптонът и ксенонът са странични продукти от въздушните сепарационни инсталации, които доставят кислород на големите стоманодобивни заводи. И трите са от решаващо значение за производството на полупроводници, особено за чипове от висок клас. Световното производство на неон е около 600 до 700 млн. литра, като 200 млн. се произвеждат в САЩ и 100 млн. - в Европа.  Предлагането им беше ограничено и преди войната, след като Китай атвори стоманодобивните заводи, за да намали замърсяването за Зимните олимпийски игри и да потисне търсенето на желязна руда от Австралия. Цените на неона се утроиха за шестте месеца преди войната.

Изграждането на капацитет за производство на ксенон, криптон и неон е много трудно. Доставките паднаха в един момент, защото търсенето на стомана беше по-ниско по време на пандемията. Променливостта на цените на тези газове означава, че частните инвеститори няма да рискуват да вложат капитал в производство. Само Китай добави значителен капацитет през последните 10 години, защото цели да си е самодостатъчен при доставките на тези критични газове.

Освен недостига на чипове, Украйна е важен производствен център на малки компоненти за много световни производители на автомобили. Страната произвежда около седем процента от всички кабелни снопове, които вече са болезнена точка за много европейски производители на автомобили. Audi, BMW, Porsche и Volkswagen намалиха производствения капацитет поради трудности при получаването на кабелни снопове от доставчици, според Ройтерс.

Буря на пазарите на метали

Русия е основен износител на платина и паладий, важни метали за катализаторите за ауспуси на превозните средства. Рискът от прекъсване на доставките е огромен, коментира пред Financial Times анализаторът Наташа Кънева от JP Morgan.

На Русия се падат и 12% от производството на платина и 40% от паладия. Високите цени на газа и ограниченото снабдяване биха могли да повлияят на леярните на други места, което ще задълбочи проблемите.

Русия произвежда около 14% от световния алуминий, а Rusal е най-големият производител в света извън Китай, като генерира 6% от световните доставки. Алуминият поевтиня до около 1500 долара за тон през април 2020 г., но оттогава поскъпва рязко. След руската инвазия цената на метала достигна рекордни нива над 3400 долара за тон.

В доклада си за 2020 г. относно критичните суровини Европейската комисия отбелязва, че Русия произвежда 22% от световния титан, 20% от доставките на фосфати в ЕС, 26% от световния скандий и 19% от световния ванадий. Русия също така доставя 10% от световния никел, 4% кобалт и над 3% мед.

Според доклад на Геоложката служба на САЩ от 2018 г. е вероятно Украйна да остане един от водещите световни производители на манганова руда, титанова руда и титанова гъба. В еквивалентния доклад за Русия се отбелязва, че страната е световен лидер по отношение на много метали и промишлени минерали.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

21
rate up comment 3 rate down comment 3
jojoba70
преди 2 години
Да нищо хубаво не ни очаква. Защото войната в Украйна минава във фаза окопаване както по времето на Първата Световна война и не се знае до кога ще продължи. Единственото хубаво нещо е че в следващите две, три години няма да пипнат лихвите. Защото ако ги пипнат, наистина ни чака тежко бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 2 години
До тук беше рецептата "Кредит - потребление - растеж"... Кредитите на Мъск стигнаха до Марс, потреблението и то до там в Тесла, но растеж - тц! ФЕД и ЕЦБ от десет години ежемесечно печатаха и наливаха от 70 до 100 млрд. $ & ?, отделно трилиони по ковид-схемата и зелената сделка и пак растеж между 0 и 2%, по към нулата... Я да опитаме с една голяма войица, задължително в Европа - досега винаги е оправяла нещата за нас, американците. Е, ако я спечелим де... Ама поне да се пробваме, че иначе требва да затваряме и да дигаме катуна ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 2 години
Аман от празноглави политически алабалистики! Рецесията е факт от 2008 г.! Световната икономика е задръстена от планини от пари, задръстени пазари, дългове и балони пред пръсване! Сега ще се опитат да я реанимират - ще използват за дефибрилатор една голяма война в Европа. Ако не постигнат резултат, ще я разширят до General Reset с надеждата некой да оцелее, желателно около 1 млрд. подходящ материал и да се почне на чисто. Всичко останало е фураж за де били с излъскани от медиите мозъци...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
Гладни в ЕС сте само мързеливците, които не искате нито да учите, нито да работите. Останалите не сме ни гладни, ни жадни. Щом пишеш, че ''есаджии'' наесен ГИ чака глад, значи не си бг. гражданин, защото абсолютно всеки бг. гражданин е и ЕС гражданин. Замисли се, руснако, над текста на следвата ВАША песен- ''....Поручик Голицын, а может, вернемся,-Зачем нам, поручик, чужая земля?Поручик Голицын, а может, вернемся,Зачем нам, поручик, чужая земля?...''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 4
Alex Silver
преди 2 години
ЕСесаджиите да бяха стоножки, пак нямаше да им остане здрав крак. Да продължават в този дух. Наесен ги (ни) чака здравословен глад. Ще трябва да поменуваме само на пасти, щото зърното за хляб става златно. Дерзайте, умници. "Азовци" заслужават такава поддръжка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 3
tetris12
преди 2 години
Могат да отпечатат още евро и долари, върху тоалетна хартия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 3
Bones
преди 2 години
https://***.youtube.com/watch?v=F0nHxWqempw --- Силните източници на светлината, свободата, надеждата и позитивизма!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 3
Императорът
преди 2 години
Ясно. "Азов" са носители на светлината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Прави ли ви впечатление на сходния профил на почти всички копейници? Те са озлобени към белия свят, защото си мислят, че белия свят е виновен за собствения им неуспех. Те завиждат на успелите и всякак се опитват да ги смъкнат и завлекат и тях ниско долу, в тинята. Мразят светлината, свободата, надеждата и позитивизма. И всичко това за да оправдаят собствения си провал в живота.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
избретатели- т,е, изобретатели. Имаме българин, на около 64 години, които е създал над 280 изобретения, а руснаците НЯМАТ такъв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още