IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Западните икономики се изправят пред тежка рецесия заради санкциите

Политиците в ЕС и САЩ трябва да избират между налагането на максимален натиск върху Русия или по-скромен подход, който да предотврати опустошителна криза

10:55 | 10.03.22 г. 44
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Цените на енергоносителите и храните, които вече отбелязваха силни ръстове и преди инвазията, сега растат с най-бърз темп от 50 години. Същевременно доходите растат бавно и ситуацията оказва натиск върху бизнеса и финансите на домакинствата.

Домакинствата с по-ниски доходи в напредналите и развиващите се икономики ще бъдат засегнати особено силно, тъй като те харчат много по-висок дял от доходите си за храна и гориво и имат по-малко възможности за промяна на моделите на разходи.

Внимателно разработени и постепенно засилващи се санкции

Санкциите на САЩ и Европа са внимателно разработени, за да изключат търговията с петрол, газ и други енергийни продукти от ембаргото и да позволяват свързани с енергетиката финансови трансакции. Планирането предполага, че санкциите ще бъдат засилени постепенно и тези, които се целят в петрола и природния газ, ще бъдат наложени последни, ако изобщо се стигне дотам.

Стратегията за контролирана ескалация е предназначена да възпира и наказва Русия, като същевременно ограничава разходите за автомобилистите, домакинствата и енергоемките индустрии в САЩ и Европа.

Изглежда обаче, че сметките на двете страни в конфликта са грешни и е подценено какво би било необходимо за бърз край на войната. Русия погрешно прецени способността си да постигне бърза победа, преди санкциите да потопят нейната икономика. САЩ и ЕС погрешно предполагаха, че нарастващите санкции могат да възпират инвазията или да я спрат бързо, преди да се почувстват по-широките икономически последици.

Западът сега трябва да реши дали да наложи по-широки санкции, които могат да продължат по-дълго от очакваното и да усилят икономическия срив.

Пълно ембарго на вноса на руски петрол и газ – енергийна катастрофа

Американските и европейските политици изглежда смятаха, че биха могли да заемат категорична публична линия по отношение на санкциите, като същевременно позволяват на търговците на петрол и газ да продължат да купуват руско гориво. Повечето търговци обаче се стреснаха от репутационните рискове и започнаха да избягват руския износ, което на практика драстично намали петролните потоци от Русия на пазарите.

Shell например усети удара остро. Компанията е купила руски нефт на 4 март и срещна такъв обществен отпор, че на 8 март се извини и каза, че незабавно ще спре спот покупките.

И в Европа се засилва политическият натиск за забрана на руския внос на петрол и газ. Възможността за пълно ембарго на енергийните суровини вече доведе до повишаване на цените на петрола и газа до нива, които ще бъдат непосилни за много домакинства и фирми, ако се задържат за продължителен период от време.

В отговор Русия посочи, че може да намали износа на петрол и газ, ако икономическата война продължи да ескалира, ход, който ще предизвика незабавна пълна енергийна криза.

Няма начин САЩ и ЕС да заменят изцяло руския износ на петрол и газ в рамките на следващите 12 месеца или да поемат последствията от по-нататъшен скок на цените, без да влязат в рецесия. Европейските икономики, които са с много по-голяма икономическа експозиция към Русия, са особено изложени на риск да се насочат към спад.

Прогресивни санкции

Американските и европейските политици може да се опитат да обявят, че постепенно ще намалят покупките на петрол и газ от Русия според фиксиран график през следващите две до три години. Това би било нещо подобно на предишните прогресивни санкции срещу износа на петрол от Иран. Такъв ход ще даде повече време за осигуряване на заместващи доставки от други страни, например Саудитска Арабия, Катар, Иран, Венецуела и шистовата индустрия на САЩ за период от 12 до 36 месеца.

Последна актуализация: 14:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 3 rate down comment 3
jojoba70
преди 2 години
Да нищо хубаво не ни очаква. Защото войната в Украйна минава във фаза окопаване както по времето на Първата Световна война и не се знае до кога ще продължи. Единственото хубаво нещо е че в следващите две, три години няма да пипнат лихвите. Защото ако ги пипнат, наистина ни чака тежко бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 2 години
До тук беше рецептата "Кредит - потребление - растеж"... Кредитите на Мъск стигнаха до Марс, потреблението и то до там в Тесла, но растеж - тц! ФЕД и ЕЦБ от десет години ежемесечно печатаха и наливаха от 70 до 100 млрд. $ & ?, отделно трилиони по ковид-схемата и зелената сделка и пак растеж между 0 и 2%, по към нулата... Я да опитаме с една голяма войица, задължително в Европа - досега винаги е оправяла нещата за нас, американците. Е, ако я спечелим де... Ама поне да се пробваме, че иначе требва да затваряме и да дигаме катуна ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 2 години
Аман от празноглави политически алабалистики! Рецесията е факт от 2008 г.! Световната икономика е задръстена от планини от пари, задръстени пазари, дългове и балони пред пръсване! Сега ще се опитат да я реанимират - ще използват за дефибрилатор една голяма война в Европа. Ако не постигнат резултат, ще я разширят до General Reset с надеждата некой да оцелее, желателно около 1 млрд. подходящ материал и да се почне на чисто. Всичко останало е фураж за де били с излъскани от медиите мозъци...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
Гладни в ЕС сте само мързеливците, които не искате нито да учите, нито да работите. Останалите не сме ни гладни, ни жадни. Щом пишеш, че ''есаджии'' наесен ГИ чака глад, значи не си бг. гражданин, защото абсолютно всеки бг. гражданин е и ЕС гражданин. Замисли се, руснако, над текста на следвата ВАША песен- ''....Поручик Голицын, а может, вернемся,-Зачем нам, поручик, чужая земля?Поручик Голицын, а может, вернемся,Зачем нам, поручик, чужая земля?...''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 4
Alex Silver
преди 2 години
ЕСесаджиите да бяха стоножки, пак нямаше да им остане здрав крак. Да продължават в този дух. Наесен ги (ни) чака здравословен глад. Ще трябва да поменуваме само на пасти, щото зърното за хляб става златно. Дерзайте, умници. "Азовци" заслужават такава поддръжка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 3
tetris12
преди 2 години
Могат да отпечатат още евро и долари, върху тоалетна хартия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 3
Bones
преди 2 години
https://***.youtube.com/watch?v=F0nHxWqempw --- Силните източници на светлината, свободата, надеждата и позитивизма!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 3
Императорът
преди 2 години
Ясно. "Азов" са носители на светлината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Прави ли ви впечатление на сходния профил на почти всички копейници? Те са озлобени към белия свят, защото си мислят, че белия свят е виновен за собствения им неуспех. Те завиждат на успелите и всякак се опитват да ги смъкнат и завлекат и тях ниско долу, в тинята. Мразят светлината, свободата, надеждата и позитивизма. И всичко това за да оправдаят собствения си провал в живота.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
избретатели- т,е, изобретатели. Имаме българин, на около 64 години, които е създал над 280 изобретения, а руснаците НЯМАТ такъв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още