IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия има нужда от европейския кеш повече, отколкото Европа от нейния газ

Стария континент внася над една трета от газа, който консумира, от Русия, но това е повече от 70% от руския износ на суровината

18:56 | 01.03.22 г. 38
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

И все пак нито един от тези проблеми не би бил невъзможен за решаване в средносрочен план. Изграждането на инсталации за втечняване на природен газ отнема около три години, като има проекти, които очакват одобрение за инвестиции, достатъчни, за да осигурят 1213 млрд. куб. м. на световните пазари, според IGU.

Русия, в контраст, има по-ограничени търговски възможности. Единственият й голям тръбопроводен износ извън Европа и бившия Съветски съюз е през газопровода Силата на Сибир, който изпраща газ към Китай от изолирани находища близо до езерото Байкал от 2019 г. Неговият наследник, Силата на Сибир 2, ще бъде по-значим, давайки на газовите находища по бреговете на Северния ледовит океан, които снабдяват Европа, алтернативен експортен маршрут към Китай.

Но ако Москва заплаши енергийните доставки на Европа сега, Пекин – правителство, което е много по-параноично по отношение на енергийната си сигурност – вероятно ще остане предпазлив. (Показателно е, например, колко категоричен беше Газпром, че изпълнява всичките си договорни задължения в Европа.) Макар че LNG осигурява друг маршрут за износ, екстремните условия, които изискват флот от ледоразбиващи танкери за изкарването на газа от северните руски пристанища, означават, че този маршрут никога няма да е достатъчен, за да замени търговията през тръбопроводи.

По-голямата заплаха за руския експортен пазар може да дойде не от конкурентни доставчици на изкопаеми горива, а от възобновяемите източници. Планът на Европейския съюз за намаляване на вредните емисиите с 55% до 2030 г. ще наложи бързо изоставяне на изкопаемите горива. Това може да намали търсенето на газ в съюза през 2030 г. от 392 млрд. куб. м., предвиждани от сценария на статуквото на Международната агенция за енергетика (МАЕ), до ниво от около 315 млрд. куб. м.

Част от това би се дължало на спад от 20% в производството на газ, който МАЕ очаква да види при такова стечение - но това не е единственото нещо, което би могло да се промени. През октомври Обединеното кралство обяви средства в размер на 3,9 милиарда паунда (5,3 милиарда долара) за декарбонизиране на отоплението и сградите, и за отпадане на инсталациите с котли, работещи с изкопаеми горива до 2035. Замяната на такива нискотемпературни приложения с термопомпи и други нисковъглеродни технологии може да доведе до съкращаване на промишленото търсене на газ в Европа с около 48 милиарда кубични метри през това десетилетие, според Анук Оноре от Оксфордския институт за енергийни изследвания.

Високотемпературната индустрия няма да бъде толкова лесна за електрифициране, но зеленият водород, произведен чрез делене на водни молекули с възобновяема енергия, би свършил работата. Водородната стратегия на Европейския съюз изисква производството на до 10 милиона метрични тона годишно до 2030 г., което е еквивалентно на около 34 милиарда кубически метра газ - и се очаква технологията да се разшири драстично отвъд това ниво. Сумирайте всичко това и не е трудно да видите как Европа би могла да мине без руския газ.

Никога няма да има по-добър момент за Русия да извлече геополитическите дивиденти от своя петролен износ от сегашния – но това е факт, който трябва да бъде посрещнат от Москва не с ликуване, а с безпокойство. Светът излиза от ерата на изкопаемите горива. Безразсъдството на Москва да използва петрола като лост само ще ускори тази промяна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:40 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

28
rate up comment 4 rate down comment 0
юрист
преди 2 години
''...За да купиш нещо първо да продадеш нещо друго в замяна за да има откъде да дойдат парите...'' Нима, значи- отричате възможността за даване под наем на собственият труд като законен източник на законни доходи, така ли, и твърдите, че всеки трябва 1во да продаде нещо друго в замяна... Затова и ще има огромна социална и финансова ножица между гражданите...'' ....А ес какво ще продаде за да може да купи тези вносни стоки от целия свят...'' ЕС произвежда доста неща, но явно това не ви е известно. Апропо- как гледате на законното предоставяне на бизнес услуги или това за вас е незаконен източник на доходи;D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 5
Геро от Германия
преди 2 години
Един път да сме на едно мнение!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 7
дядя Вова
преди 2 години
Янките нямат никакви пречки за бизнеса с Русия, ЕС надува бузи и смята загуби! Ово е стандарт! Целите на янките постигнати. Горко на победените!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 1
valentino29
преди 2 години
Само по заглавието:да Русия има нужда от кеш ,нали!,няма да изнася газ а продукти от суровината газ с повече добавена стойност,не ли.И разбира се ,кеша трябва да е в рубли,тогава ще повярвам в абсолютния и суверинитет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 4 rate down comment 6
Геро от Германия
преди 2 години
Радвам се, че има от време на време и адекватно мнение! Напълно си прав за всичко! Казвам го като човек живеещ в Германия - в момента немската икономика дефекто е на пауза. Дизелът днес беше 1.80 Евро за литър. За средностатистическия немец вече автомобилът се превръща в скъп лукс. Всички немци в момента групово припяват,, Къде е Меркел и Шолц няма т... ". А колкто до това, че ЕС били обединени... Да, обединени са от страх! И въпросната поръчкова статия е просто доказателство! Положението е много зле!А, въпросната статия е един виц! Пълна с полуистини и манипулативни неточности! А, авторът на статията е платен писач. Една адекватна статия няма. Всичко е само пропаганда. Като няма икономика - за какво ми е това Евро? Да си играем на монополи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 4 rate down comment 9
дядя Вова
преди 2 години
Наблюдава се тройна ши3офрeния: атлантист, европеец, българин..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 7 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Стига общи приказки бе, отвори структурата на износа на ЕС и ще разбереш какво продаваме! ...нямало съмнение, че ЕС щял да се разпадне, хахахааа, копейник, ЕС е по-обединен отвсякога!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 7
studioaa
преди 2 години
За да купиш нещо първо да продадеш нещо друго в замяна за да има откъде да дойдат парите. А ес какво ще продаде за да може да купи тези вносни стоки от целия свят, то даже Даймлер и Волцваген са изправени пред риск от фалит в момента и скоро може да спрат работа завинаги. Тези от Харвард икономисти са пълни неграмотници като Просто Киро повечето даже не знаят какво става въобще. Няма съмнение, че скоро ще настъпи тотален разпад на ес, който вече 3-тия най-голям пазар в света след САЩ и Китай, много ти е стара информацията от преди 15 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
''... ес ще бъде най-големият губещ тук...'' Категорично не съм съгласна с това твърдение. ЕС е най- големият пазар в СВЕТА, и доста продавачи се надпреварват да задоволят нуждите му. В крайна сметка, ЕС може да направи компромис и да се върнем към по-засилена ядрена енергетика. Както и да е - има варианти, просто те трябва да се потърсят и да се действа в посока единна ЕС енергийна политика. Относно двете споменати имена- там е друга бира, тези лица нямат необходимите компетенции за реализиране на държавното управление на България. Специално кирил петкове не е завършил Харвард Кенеди Скуул и не е преминал през специализирани курсове там. Дипломната му работа е върху разработване на модна линия, а не върху управление на държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 6
studioaa
преди 2 години
Нека не се лъжем, ес ще бъде най-големият губещ тук, следва Русия и печеливши ще са САЩ защото ще могат да изнасят своята инфлация в Европа, както и Китай, които ще засилят влиянието си по целия свят и ще имат достъп до евтина енергия и суровини. За Европа най-губеща ще е България защото хем ще трябва да си затворим АЕЦ-а заради липса на гориво, хем няма да построим нов, хем ще имаме режим на тока през повечето време от санкциите на Путин. Най-вероятно ще стигнем нивото на бедност на Централна Африка с политици като кирчо и кокорчо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още