През следващите месеци, дори ако целият руски тръбопроводен износ през Украйна бъде прекъснат, износът от САЩ може да компенсира дефицита. Но в малко вероятния случай, в който Русия прекратява целия износ на газ за Европа, износът от САЩ няма да е достатъчен. Европа ще изпадне в затруднение, като използва газ от вече оскъдните хранилища и рестартира въглищните и ядрените съоръжения за генериране на електроенергия.
Позицията на Америка като водещ производител на енергия й осигури ново влияние и по-голяма гъвкавост. САЩ, например, наложиха санкции през 2012 г., които препятстваха износа на ирански петрол, за да накарат Иран да преговаря преди ядреното споразумение от 2015 г. Първоначално Иран погледна пренебрежително, убеден, че държането на петрола му извън пазара ще доведе до недостиг и скокове на цените, които ще подкопаят санкциите. Но Иран грешеше. Бързото нарастване на производството на петрол в САЩ бързо замени, а след това и надхвърли, ограничения ирански петрол, принуждавайки Иран да преговаря.
Износът на втечнен природен газ и петрол от САЩ беше приветстван от страни като Япония и Южна Корея, като засили тяхната енергийна сигурност и задълбочи отношенията им с Америка. Износът от САЩ също така се превърна в една от основите на подобрените и разширени връзки на Вашингтон с Индия.
Но има граници. Както всички активи, тази нова позиция трябва да се управлява разумно. Използването на доставките на нефт и газ като инструмент или оръжие би подкопало нейната надеждност и би могло да я обезцени.
Днес няма съмнение в геополитическото значение на новата позиция на Америка в областта на петрола и газа. Кризата с Украйна и енергийната криза в Европа хвърлят светлина върху глобалното въздействие на производството на нефт и газ в САЩ.
Някои видяха това значение много по-рано от други. На Международния икономически форум в Санкт Петербург през 2013 г. Владимир Путин беше на сцената с германския канцлер Ангела Меркел пред няколко хиляди души. Попитах Путин как Русия планира да диверсифицира икономиката си встрани от износа на петрол и газ. Докато задавах моя въпрос, споменах думата „шисти“. Преди да завърша, Путин реагира остро, заклеймявайки шистовия газ като сериозна заплаха, която трябва да бъде спряна.
Размишлявайки след това, разбрах, че той има две сериозни причини да е против американския шистов газ. Първо, той ще се конкурира с руския газ в Европа. Второ, шистовият газ и петролът биха засилили глобалната стратегическа позиция на Америка. Като се има предвид как се развиват събитията в Европа днес, трябва да се каже, че Путин е бил прозорлив.
преди 2 години как така САЩ? Не беше ли Южна Корея? хахаха.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години 'Като се има предвид как се развиват събитията в Европа днес, трябва да се каже, че Путин е бил прозорлив.' - последното изречение. Първите положителни отзиви за Владимир Владимирович от много време :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години "Изключителният ръст на производството на петрол и газ в САЩ е геополитически и икономически актив за Америка, който допринася за световната енергийна сигурност. " ... абе не само за световната енергийна ... за утрешния ден даже ! : ))) да ви пикам на продажната и корумпирана медийка ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар