Западният свят може и да е разделен относно това как да процедира с Владимир Путин, но със сигурност всички можем да се съгласим с едно нещо. Президентът на Русия е лошият герой в последната драма, пише Гидиън Рахмън за Financial Times.
Всъщност не. Една от най-разкриващите и депресиращи характеристики на международната политика е съществуването на култ към Путин. Има значителна група от световни лидери и влиятелни политически фигури, които силно му се възхищават. Неговият фен клуб е международен, обхващащ Азия, Близкия изток, Америките и Европа.
Дмитрий Песков, говорителят на Путин, имаше предвид нещо, когато отбеляза през 2018 г.: „В света има търсене за специални лидери, суверенни и решителни... Русия на Путин беше отправната точка".
Когато Путин за първи път се очерта като лидер на Русия през 1999-2000 г., той изглеждаше като аномалия - силов националист в ерата на глобалисти технократи. Ангела Меркел, бившият канцлер на Германия, веднъж посочи, че Путин се опитва да прилага техниките на 19 век в различна епоха.
Но с предизвикателствата пред демократичните ценности в целия свят Путин все повече прилича на човек, който е предвидил бъдещето на международната политика, а не е реликва от миналото. Руският лидер привлече фенове и подражатели, които се възхищават на неговата безмилостност, на готовността му да използва насилие, на мачовското му неспазване на „политическата коректност“ и на неговия автократичен стил на лидерство. Както каза наскоро руският коментатор Дмитрий Тренин: „Путин е предкомунистически лидер... Той е цар”.
Една голяма опасност от настоящата криза в Украйна е, че ако Путин се окаже победител, неговият стил на лидерство ще си спечели още по-голям престиж и последователи по целия свят. Заграбването на земя, военните заплахи, лъжите и убийствата ще изглеждат като техники на победител.
Путин вече послужи като модел за ново поколение автократични лидери и популисти, включително в Европа и САЩ. Доналд Тръмп трябваше да бъде по-въздържан относно възхищението си от Путин, но някои от близките сътрудници на бившия президент на САЩ бяха по-открити. След анексирането на Крим през 2014 г. Руди Джулиани (адвокат на Тръмп и бивш кмет на Ню Йорк – бел. прев.) похвали Путин: „Той взема решение и го изпълнява бързо... Това е то лидер". По време на настоящата криза около Украйна Тъкър Карлсън, най-влиятелният коментатор на Fox News (клоняща към Тръмп медия - бел. прев.), открито подкрепяше Путин.
Виктор Орбан, премиер на Унгария и самозван шампион на „нелибералната демокрация“ в ЕС, посети Путин тази седмица. В миналото Орбан твърдеше, че ЕС трябва да признае, че „Путин направи страната си отново велика“. Подобно на Путин, Орбан се позиционира като защитник на малцинство в Украйна – в неговия случай етническите унгарци.
преди 2 години Вече започнаха да наричат Пyтeтo подобаващо - бандит. И то официално. А да спечели няма начин, просто целия бял свят е на страната на Украйна вече и то не само на приказки. Остана му да мяука жално, като на днешната пресконференция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар