IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Давосците са разтревожени за глобалната перспектива

Наблюдава се изместване на фокуса от икономически и политически въпроси към екологични и социални

11:05 | 17.01.22 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Давос, Швейцария. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Давос, Швейцария. Снимка: Bloomberg

Става ли по-мрачна глобалната перспектива? Ако погледнете цените на акциите напоследък, отговорът вероятно е „не“, пише Джилиън Тет за Financial Times.

В Америка темпът на инфлация току-що удари поразителните 7 процента (за декември на годишна база - бел. прев.), а Федералният резерв се готви да затегне политиката. Но американските фондови пазари остават в подем, заедно с повечето други световни индекси - без значение на напрежението около Украйна и Тайван и растящите цени на петрола.

Ако обаче погледнете настроението сред така наречения давоски елит - бизнес лидерите, които присъстват на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в този луксозен швейцарски ски курорт - може да се почувствате по-разтревожени.

Всяка зима форумът анкетира своите членове за предполагаеми рискове и току-що публикува най-новото си проучване, преди виртуалната си среща следващата седмица. То разкрива, че само 16% от давосците се чувстват „положително“ или „оптимистично“ по отношение на глобалните перспективи; останалите са „притеснени“ или „загрижени“.

Може да кажете, че това не е изненадващо, като се имат предвид Covid тенденциите. Но това, което е по-забележително, е, че само една десета от давосците прогнозират ускоряващо се глобално възстановяване, докато подобен дял се страхува от катастрофа, а четири пети очакват „трайно променлив“ сценарий или „грапава траектория“. Това е изумително мрачен сценарий, дори като се вземе предвид, че това проучване често е с песимистичен уклон, защото се фокусира върху риска.

Двойно по-смайващи са детайлите за това, което плаши елита на Давос. Преди десетилетие въпросите, които ги занимаваха, бяха свързани обикновено с икономически, технологични или политически проблеми като „фискални дисбаланси“, „ръстове на цените на петрола“, „финансов колапс“, „заплахи за киберсигурността“ или „междудържавен конфликт“ (евфемизъм за война).

Тези опасения до известна степен си остават. „Геоикономическата конфронтация” (т.е. търговски войни и други сблъсъци) се счита за десетият най-голям общ глобален риск сега. „Дълговите кризи“ са на девето място. А допълнително, по-подробно проучване сред световните лидери показва, че 14% от давосците се притесняват от „спукване на балона при активите“ през следващите две години.

Но по-малко форумци се тревожат за балона, отколкото за „срив в киберсигурността“ или екологични и социални проблеми. И в общата перспектива 5 от 10-те най-големи глобални риска са свързани със зелени проблеми като „неуспех в действията за климата“, „екстремно време“ и „загуба на биологично разнообразие“. Останалите имат социален характер и включват „ерозия на социалното сближаване“, „кризи на поминъка“ и „инфекциозни болести“.

Последна актуализация: 08:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 8 rate down comment 1
aranda
преди 2 години
Новите поколения и бедните мигранти вече не са мотивирани да работят цял живот като роби и да си умрат бедни! Само за да може богатите да стават още по-богати. Старата парадигма се разпада и елита е разтревожен от това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 1
SS-23
преди 2 години
тоя ресет до нищо няма да доведе ... като изтрепеш хората и/ или ги ограничиш къв "ръст" ше чакаш? ще чакаш от умрял писмо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 1
SS-23
преди 2 години
А какво е това "растеж" ?Не съм икономист, обаче под "ръст на икономиката" аз разбирам ръст на физическото нарастване на пр-воството, т.е. физическото нарастване на предлагането на стоки и услуги.Обаче "икономистите" в днешно време разбирате друго - ръст на "печалбата". А като се има напредвид, че няма как да има физически ръст на стоките и услугите, защото Земята е крайна, за да имат някои желаните "ръст на печалбата" значи просто да увеличават абсолютно необосновано цените, т.е. да генерират инфлация. Да, обаче тази инфлация няма кой да я плати, чисто физически, тези завишени цени няма кой да ги плаща! И кво правим тогава в този омагьосан кръг ?? Отговарът е сам един и той е *** - да се откажете от ръста на "всяка цена"! Ккаво пречи всичко да е флат ?? М? И веднага ще настъпи мир ... защото 99% от хората не им трябва "ръст" те зи живеят цял живот "от заплата до заплата" пък не са умрели! Значи МОЖЕ БЕЗ РЪСТ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 5
dr.5rov
преди 2 години
Какво толкова са се разтревожили тези давосци. Нали организаторът на тези срещи има рецептата - global reset. Да не се рзсейват в безполезни страхове, а да се съсредоточат над това как да я осъществят така, че Те да не пострадат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 2
Боян
преди 2 години
Да добавим и качеството на работната сила, ето пример Германия на година 400 000 работни Германци се заменят с 400 000 (да кажем 50 000 са кадърни) нищо не можещи и мързеливи чужденци, до какво ще доведе това всеки му е ясно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 1
Боян
преди 2 години
Не че се скапаха, ами застаряха и новите поколения не са изобщо като старите, те искат всичко наготово без да се изпотяват много. Отделно безброй евтина работна ръка от бедните държави, която работеше за без пари за богатите държави също е на изчерпване, вече конкуренцията за нея е огромна включително от местни компании и цените на труда и на суровините имат само една посока нагоре. Нито пандемията, нито инфлацията спират потреблението, а как може да се задоволи потреблението на 6-7 милярда които искат още и още нямам на идея как ще стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 2 години
Когато направиш така че обществата да не могат да произвеждат ,ако ще и да си най-богатия човек на света ,реално няма да има на кой да продаваш,няма да има кой и да потребява .Затова ключовата дума е баланс ,не растеж на всяка цена .Винаги стремежа е бил към още и още растеж ,да обаче мишките се скапаха и колелото няма кой да го върти с такава скорост вече
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още