Несертифицираният досега газопровод "Северен поток 2" е готов за експлоатация, твърди руският енергиен гигант "Газпром". Втората линия също вече е напълно запълнена с технически газ, съобщи главният изпълнителен директор на компанията Алексей Милер на руския президент Владимир Путин по време на видеоконференция в сряда. Сега по тръбопровода могат да преминават 55 милиарда кубически метра природен газ годишно, пише германският Handelsblatt.
Путин поздрави „Газпром“ и петте му европейски партньори за завършването на спорния проект. Той заяви, че след като газопроводът бъде сертифициран, постъпването на газ ще окаже незабавно въздействие върху цената му на европейския спот пазар и за европейските потребители. „Този нов газопровод със сигурност ще помогне за стабилизиране на цените на европейския пазар“, заяви Путин, визирайки високите цени на газа.
Според него щом Германия разреши ползването на газопровода, към Европа ще потече повече газ, а това ще намали цените на европейския спот пазар. „Уважаеми Владимир Владимирович, газопроводът „Северен поток 2" е готов за експлоатация", съобщи Милер по време на видеоконференцията с Путин, на която присъстваха и държавни служители, отговарящи за енергийните въпроси.
Вицепремиерът Александър Новак заяви пред руската информационна агенция РБК, че все още е невъзможно проектът да се провали, тъй като европейските потребители се интересуват от него и той е изграден в съответствие с всички законови изисквания: „Но има много съпротива".
Въпреки това Путин посочи, че германските власти все още трябва да издадат лиценз за експлоатация, пояснявайки, че едва тогава цените на газа ще паднат. Първоначално тръбопроводът трябваше да бъде завършен в края на 2019 г., но строителството беше спряно заради санкциите на САЩ, които смятат "Северен поток 2" за заплаха за енергийната сигурност на Европа - включително срещу участващите германски компании.
Спор в германското правителство
Германия се противопостави на американските санкции, като заяви, че намесата на Вашингтон в доставките на газ за Европа е неприемлива. В средата на декември Федералната агенция за мрежите обяви, че ще вземе решение по въпроса едва през юли 2022 г. Малко преди това, на 13 декември, германският министър на външните работи Аналена Бербок (Зелените) заяви, че е невъзможно да се одобри „Северен поток 2", тъй като „не отговаря на европейските разпоредби".
Междувременно германският канцлер Олаф Шолц изтъкна чисто търговския характер на спорната тръба в Балтийско море. Доставките на газ за руския пазар ще имат приоритет, каза сега Путин. „Но Русия има възможност да увеличи износа си на газ“, добави той.
Според Милър газохранилищата в Европа са запълнени на 44%, а в Германия - на 47%. От няколко дни „Газпром" не изпомпва газ по руско-европейския газопровод „Ямал“ през Полша за Западна Европа.
Междувременно в Европа вече пристига повече природен газ от САЩ: от коледните празници насам към Европа пътуват 20 танкера с втечнен американски природен газ (LNG), съобщи Bloomberg. Други 14 кораба, предназначени за Европа, чакат поръчки. По данни на Bloomberg цените на газа в Европа са се понижили след обявяването на по-големите доставки на газ от САЩ.
Въпреки това цените все още са десет пъти по-високи от тези преди година. В същото време „Газпром“ не прави нищо, за да увеличи обема на доставките си за Европа: За януари не са заявени допълнителни количества за транзит на газ през съществуващата украинска газопроводна система, съобщи операторът на мрежата в Киев.
Проектът "Северен поток 2" е противоречив. Правителството на САЩ го критикува, че прави Европа твърде зависима от Русия по отношение на енергийните доставки. Освен това заобикалянето на Украйна ще дестабилизира допълнително страната, като я лиши от транзитни такси за милиарди евро.
Страх от инвазия
Освен това Москва е струпала над 100 000 руски войници на границата с Украйна. Западните разузнавателни служби се опасяват от инвазия и смятат, че Русия може лесно да напредне в територията на съседната страна, след като бъдат спрени доставките на руски газ през Украйна. На 10 януари руски и американски представители ще преговарят в Женева, за да разсеят взривоопасната ситуация. Два дни по-късно НАТО и Русия ще проведат среща.
А в сряда вечерта стана ясно, че президентът на САЩ Джо Байдън и Путин ще разговарят по телефона още в четвъртък, за да обсъдят ситуацията. Сред темите са и предстоящите дипломатически срещи с Русия, обясни в сряда представител на Съвета за национална сигурност във Вашингтон. Байдън е разговарял предварително с държавни и правителствени ръководители в Европа. Говорител на руската президентска канцелария също потвърди планираната за четвъртък вечерта среща.
Междувременно американският държавен секретар Антъни Блинкън разговаря в сряда с украинския президент Володимир Зеленски. Нед Прайс, говорителят на Държавния департамент, каза, че Блинкън „е потвърдил непоколебимата подкрепа на Съединените щати за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна пред лицето на струпването на руски войски по границите на Украйна“.
Прайс заяви, че двамата са обсъдили усилията за мирно разрешаване на конфликта в Източна Украйна и предстоящите дипломатически ангажименти с Русия.
По-рано тази седмица Путин заяви, че ще обмисли много варианти, ако Западът не успее да отговори на искането му за гаранции за сигурност, които да изключат разширяването на НАТО в Украйна. По-рано този месец Москва представи проектодокументи в областта на сигурността, с които поиска от НАТО да откаже членство на Украйна и други бивши съветски републики и да свие разполагането на свои сили в Централна и Източна Европа.
преди 2 години Бе ти продаде майска си за тридесет сребърника ....*** кои съм аз да ти се меся! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Близо цент и нещо , кво му плащаш:)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Цената на газта между другото слезе наполовина надолу през последната седмица, същото стана между другото последните дни и с цената на електроенергията...Мекото време напоследък в Европа и прогнозите за засилването на ветровете в Северно море следващите седмици свалиха цените до около средно 120 евро на мегаватчас днес, близо три пъти поевтиняване за седмицата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години За 3 еднакви поста пак ще получиш общо 1 рупла, да си знаеш :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Колега не им обръщаи внимание на - детиа, кхао, зелка, стоян .....това са професионални Т.Р.О.лки профили които единствената им идея е да плюят по Русия. Вероятно зад тях стои един и същ ментално увреден човек. Просто не са обективни в коментарите си ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Колега не им обръщаи внимание на - детиа, кхао, зелка, стоян .....това са професионални Т.Р.О.лки профили които единствената им идея е да плюят по Русия. Вероятно зад тях стои един и същ ментално увреден човек. Просто не са обективни в коментарите си ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Колега не им обръщаи внимание на - детиа, кхао, зелка, стоян .....това са професионални Т.Р.О.лки профили които единствената им идея е да плюят по Русия. Вероятно зад тях стои един и същ ментално увреден човек. Просто не са обективни в коментарите си ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Еми ти намеси Володя в първия коментар:) Но да през ден статии има тука как цялата икономика се задъхва от високите цени и положението е критично. Очевидно някой не е купувал дърва когато трябва, щом сега има проблеми. Или е знаел че ще има проблеми от лятото но си е трайкал до сега. Ако положението е наистина критично и ние броим че има още месец и половина да прескочим трапа, може да сме неприятно изненадани ако този месец и половина се окаже 3 месеца. Не случайно и тука мораториума е до края на март 2022 а не до средата на февриуари 2022. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Питай на село кога хората си купуват дърва щом не ти е достатъчно ,л. Апропо : за Путин ми е през тоягата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Аха разбирам, значи към 10ти февруари, сняг не сняг, студ не студ, икономическата зима свършва и Путин пада а парното се спира. На това колеги му се казва "Wishful thinking". отговор Сигнализирай за неуместен коментар