IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия наказва Европа заради отношението на Германия към „Северен поток 2“

Страните в Европа режат клона, на който седят, заради нежеланието си да позволят на газопровода да бъде въведен в експлоатация, посочва Владимир Путин

20:30 | 28.12.21 г. 40
Автор - снимка
Създател
<p>
	Руският президент Владимир Путин. <em>Снимка:&nbsp;Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Руският президент Владимир Путин. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

„Ямал-Европа“, най-дългият газопровод в Европа, обикновено транспортира руски природен газ по суша до – а не от – Германия. През последната седмица обаче съоръжението основно пренася руски газ от Германия обратно към Полша. Целта? Справяне с недостига на енергия, докато температурите падат до минус 10 градуса по Целзий и Русия прекъсва доставките на газ, пише Deutsche Welle.

Анализатори предупредиха, че руският президент Владимир Путин може да използва енергията като оръжие, ако полемичният газопровод „Северен поток 2“ бъде завършен и въведен в експлоатация.

Всъщност Путин вече го прави.

На 21 декември Русия спря доставката на газ през „Ямал-Европа“, което веднага уплаши пазарите. Цената на газа в газовия хъб в Нидерландия за доставка през януари скочи до 160 евро от 100 евро на 9 декември. Силното търсене на газ в Азия също е подхранвано от скока в цените. Потребителите в Европа ще усетят някои от увеличенията в цената през 2022 г., което ще допринесе за ускоряващата се инфлация в региона. 

Според Germany Network Agency две трети от внасяния в Германия газ идва от Русия и бившите съветски страни по газопровода „Ямал“, който минава през Русия, Беларус, Полша и Германия. Капацитетът му достига 32,9 милиарда кубически метра газ годишно. През 2020 г. 23% от руския газ достига до Германия именно чрез този газопровод с дължина от 4107 км.

Притеснително е, че цената на газа на фючърсните пазари също се покачва. Цените за януари 2023 г. вече достигат 90 евро за мегаватчас, ясен сигнал, че пазарът очаква доставките на европейски газ да останат ниски до края на тази зима и че няма да има особено увеличение на руския газ през лятото, с което да бъдат запълнени хранилищата за следващата зима, посочва DW.

Путин обвинява Германия

Владимир Путин обвини вносителите на газ от Германия и Франция за намаления транзит на „Газпром“ и неуспеха им да подпишат дългосрочни договори за доставка. Те биха могли, според него, да облекчат ценовия натиск, като премахнат пречките пред завършването на газопровода "Северен поток 2“, който през Балтийско море. Работата около газопровода се сблъсква със силни геополитически насрещни ветрове.

„Те режат клона, на който седят“, изтъква Путин пред руски медии.

„Газпром“ изпълнява дългосрочни договори, но на практика е спрял да продава газ на спот пазара и не е резервирал допълнителен капацитет за газопроводите или не използва напълно това, което вече е резервирал.

Защо прави това е въпрос, който подлежи на спекулации. От една страна, някои наблюдатели могат да посочат факта, че в момент на силно застудяване в Русия „Газпром“ може да предпочете да запази газа си за вътрешни нужди.

Отоплителният сезон в европейската част на Русия започна в средата на септември. Страната също така премина към стратегия, която залага на стойността пред обема.

Тъй като Полша няма да продължи дългосрочните си договори за транзит на газ с „Газпром“ след изтичането им догодина, а Украйна остава трън в очите на Русия, от гледна точка на Кремъл е от първостепенно значение да направи каквото е необходимо, за да реализира „Северен поток 2“ и да накара Германия да се придържа към сделката.

Защо да резервира допълнителен капацитет другаде? И защо да не покаже на Запада колко му е нужна сигурността на евтиния руски газ?

Руският вицепремиер Александър Новак изтъкна, че Европа пропуска допълнителни руски доставки поради забавяне на строежа на „Северен поток 2“. „Европейските лидери направиха грешки при намаляването на използването на дългосрочни сделки за доставка“, каза той пред руския държавен телевизионен канал „Россия-24“. "Всички проблеми в Западна Европа са създадени от тези страни и няма нужда да се обвинява „Газпром“ за това. По-добре да се погледнат в огледалото", добави Новак.

И в това се крие проблемът: за Русия и предишните германски правителства „Северен поток 2“ беше изключително търговско предприятие. Сега е напълно очевидно, че това не е така.

Полша и Украйна обвиняват Русия

Миналата седмица полското правителство обвини Москва, че е спряла доставките през „Ямал-Европа“, заявявайки, че "Газпром" е участвал в "манипулация".

Операторът на украинската газопреносна мрежа заяви в петък, че Русия изпраща по-малко газ за Европа през Украйна, отколкото е договорено в транзитния договор. „Газпром“ и Украйна подписаха петгодишно споразумение за транзит на руски газ към Европа в края на 2019 г.

Украйна има свободен транзитен капацитет, приблизително два пъти по-голям от този на „Северен поток 2“, но „Газпром“ не го използва.

Чиста политика

„Когато властите в Кремъл вижда признаци на слабост и политическа незрялост от страна на своите предполагаеми противници, те просто не могат да устоят на порива да атакуват, независимо от стратегическите щети за Руски по отношение на дългосрочните интереси“, споделя пред DW бившият дипломат на ЕС Албрехт Ротахер. 

„Първо, те не харесват неопитното и учещото на морал ново германско „светофарно“ правителство и по-специално Зелените, които — ако успеят да прокарат политиките си по изменение на климата — биха застрашили руския бизнес модел, базиран на изкопаеми горива“, изтъква Ротахер. „Оттук и желанието да се демонстрира „кой е вълкът в гората“ и да се преподава урок по енергийната политика, когато зимата е най-студената за Централна Европа, а търсенето е най-високо и когато слънчевите панели са затрупани от снега, а вятърът не духа“, добавя той.

Бенджамин Л. Шмит, старши сътрудник в Центъра за анализ на европейската политика, също недвусмислено осъжда това, което Кремъл прави от месеци. „Това е употреба на енергията като оръжие от страна на Кремъл срещу Европа“, изтъква той.

Анна Микулска, енергиен експерт от Baker Institute for Public Policy,  се съгласява с това твърдение: „Русия се опитва да създаде трудни условия на газовия пазар в Европа, без да е необходимо да се обръща към явни геополитически действия“.

„В известен смисъл всеки от тези елементи — нива на съхранение, доставка само на договорени обеми и сега обратни потоци към Полша — са търговско приемливи. Но, когато се комбинират и предвид контекста на много затегнат и недостатъчно снабден пазар на газ в Европа, тогава могат да се появят съмнения относно строгите пазарни сделки на „Газпром“, посочва Микулска.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

30
rate up comment 2 rate down comment 2
evlogi
преди 2 години
https://money.bg/finance/prirodniyat-gaz-v-evropa-zapisa-nevizhdano-ot-godina-poevtinyavane.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 4
abdul
преди 2 години
Супер. Давай, сметни сега колко газовоза харчи европа на ден в зимния период.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 6 rate down comment 1
data
преди 2 години
По високата цена обаче прави доста алтернативи рентабилни , тоя филм вече го гледахме с шистовият добив
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 5 rate down comment 2
ssaki
преди 2 години
Не мисля, че е толкова еднозначна ситуацията. Сам казваш - монетата има две страни. Тези танкери, които сега се засилиха към Европа го правят при определена цена. Ако тази цена се задържи дългосрочно (за да продължат да идват) - много европейски гласоподаватели, в т.ч. и ние, ще почувстват доста директно ефекта. Също ми е интересно какво ще се случи като наближи изтичането на транзитните договори през Украина. Бих сложил малка сума на бас, че европейските политици пак ще бъдат изненадани - "*** как така те не искат да правят това, което ние искаме" :) Ще е интересно да се гледа надиграването, а след няколкого години (5-10) ще знаем кой е държал силните карти днес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 5 rate down comment 5
data
преди 2 години
В интерес на истината сме свидетели на епохална грешка от страна на Путин . Ако Европа е решила че в основата на нейната енергетика ще стоят ВЕИ , това автоматично води след себе си голяма несигурност в производството на ел. енергия и при тази несигурност на руският газ беше отредена ролята на балансираща роля , нещо което ще продължи десетилетия . И сега Путин се отказва от тая роля и предоставя възможност всички който имат потенциал да се възползват от тоя пазар
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 4
evlogi
преди 2 години
Чел си глупостите на нашите журналисти.Втечненият газ не се измерва в кубични метри , а в тонове.Един тон се получава от втечняването на около 600 куб .метра.Т.е. става дума за около 3 млрд кубически метра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 7
evlogi
преди 2 години
Ми да си правят изводите европейците,ако могат.Поредното доказателство че на Русия не може да се разчита.Добре си спомням володята как нареди на Милер за пред камерите като завършат запълването на руските газохранилища, да започнат подаване на повече газ към Европа.Това трябваше да стане на 8 ноември...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 3
data
преди 2 години
ще видим , може да дойде студа така е , ама може и да имаме сравнително топла зима ( към момента поне е точно така ) , а относно опитите доставчиците на енергия да шантажират потребителите винаги завършват с фиаско . Исторически примери колкото искаш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 3
Repoman
преди 2 години
И аз това казвам. Да дойде Януари, да дойде студа, да отвори икономиката, да свършат запасите, е тогава коня ще заруча боб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 3
data
преди 2 години
Пика на потреблението е важен , не крилата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още