IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Съветският съюз е мъртъв. Да живее Съветският съюз!

Преживяният опит на съветския социализъм се измива от паметта със смяната на поколенията и новите поколения могат да се изкушат да опитат отново, според анализ

16:13 | 25.12.21 г. 16
<p>
	Статуя на Владимир Ленин, основател на Съветския съюз, в Норилск. <em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Статуя на Владимир Ленин, основател на Съветския съюз, в Норилск. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Споделеният опит от израстването под ниските тавани на неописуемо грозните бетонни кутии. . Детските градини и училища, които подготвяха за затвора колкото за фабриката. Институтите, където родителите се правеха, че работят за мнимо заплащане. Идеологически правилните филми, които всички гледаха в непрекъснати повторения. Строгият ред за всичко, което човек може да си купи, и безкрайното търсене на това, което не може. Ежедневно подчинение, компромис и тайно неподчинение. Ние, постсъветците, все още можем да видим всичко в очите на другия. И - ето странното нещо - много от нас си спомнят всичко в нещо като розова мъгла, казва още Бершидский.

Той посочва, че често чува от свои връстници и по-млади хора, че всичко е било хубаво тогава. Проучване от 2020 г. на Левада център, една от малкото останали сериозни социологически агенции в Русия, показва, че 75% от руснаците смятат съветския период за най-добрия в историята на нацията; само 1% си спомнят съветската епоха преди всичко като време на стагнация, репресии, Желязната завеса.

И все пак тези уж забравени преживявания очевидно са най-формиращи за съветската личност.

Преди няколко години поведенческият икономист Дан Ариели установява при работата си със субекти от бивша Източна и Западна Германия, че източните жители са по-склонни да измамят в експеримент с хазартна игра. В последната вълна от Световното проучване на ценностите само 11,4% от руснаците споделят мнението, че „на повечето хора може да се има доверие“ в сравнение с 37% от американците и 46,7% от канадците.

Това е, което преди много време е имало за цел да бъде справедливо общество, създадено в „нова историческа общност“ от хора, убедени, че животът е в основата си несправедлив, че можете да разчитате само на себе си и всеки – особено тези на властни позиции, е готов да ви предаде.

Има много обективни причини, поради които постсъветските икономики не растат толкова силно, колкото западните, въпреки че започват от ниска база. Една от тях е постсъветският манталите.

Пропагандата на режима на Путин би ни накарала да повярваме, че трудните години след разпадането на съюза са това, което е превърнало хората в такива, каквито са – с постоянно включен инстинкт за оцеляване.

По-голямата част от сегашното руско население изглежда се е установило обратно към познатото съветско рутинно поведение на подчинение и мрънкане, затваряне на очите и виждане на светлата страна. В повечето други постсъветски страни тази рутина просто продължава без прекъсване. Това не е някаква нова модна форма на потискане, въпреки технологичния напредък. Все още е старата наложена предпазливост и автоцензура в съветски стил: внимавайте как стъпвате, за да не се окажете изгнаник, лишен от каквито и да било права, недостоен за милост, лишен от собственост или откъснат от източници на доходи.

Много от постсъветските хора никога не са вярвали, че нещо може да се промени, особено към по-добро. Ето защо опитите за протест след отчаяния бунт без нищо за губене от 1990 и 1991 г. са толкова половинчати, толкова нерешителни в Русия и Беларус и толкова разочароващо неефективни в средносрочен план на други места – например, в Украйна, Грузия и Киргизстан, където неуспешните правителства бяха пометени само за да бъдат заменени от, в най-добрия случай, не особено по-добри.

Между 1992 и 2016 г., по една авторитетна оценка, около 8,5 милиона души, или 3% от съветското население според преброяването от 1989 г., са напуснали завинаги страната, като са пренесли опита си от практическия социализъм и посткомунистическия капитализъм в джунглата в страните си по местоназначение. Тяхната решимост е никога повече да не им се налага да се справят с такова нещо.

Последна актуализация: 11:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 4 rate down comment 2
dakl
преди 2 години
СССР и неговото разпадене преди 30 години са малка част от многовековната война на Русия със Запада . Ако начлото на утвърждаването на Русия на световната сцена е победата на Александър Невски през 1241 година над кръстоносците, то от тогава до сега нито за момент не са престананали опитите на Запада да победят и да разграбят Русия и нейните богатства и едва ли днешните поколения ще станат свидетели на окончателния резултат от тази почти хилядолетна борба. Много са обаче свидетелствата , че почти 500 годишното световно господсгво на морските империи запачнало с откриването на Америка от Хр. Колумб е към своя залез, което не означава че тези държави ще изчезнат от политическата сцена , както през последните столетия не изчезнаха нито Китай, нито Русия , нито Иран, а просто големите континентални империи ще поемат щафетата на световното управление от САЩ и нейните съюзници и васали!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 1
ing5rov
преди 2 години
ич даже ... което не им пречи да парадират с успеха си в преодоляване на "наци цайта"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 1
kmilchev
преди 2 години
Така, че не ги мисли, че кой знае колко много съжаляват и тъжат за 50-те милиона отрепани хора (предимно източно европейци).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 0
kmilchev
преди 2 години
Темата за Третия райх за германците е абсолютна тема табу, която немците никога не биха обсъждали особено с ненемец. В мейнстрийм медиите периодът 1933-1945 е сведена да това, че немците са се "подлъгали" по тази опасна идеология и в крайна сметка американците са ги вкарали в правилния път на демокрацията и просперитета. Това го казвам като човек, който е бил там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
Той и Третият райх е част от историята на Германия, но хората са си взели поука и не се фалят с него...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 1
evlogi
преди 2 години
И двайсет съветски съюза да се появят, всичките ще свършат като първия...Жалко ще е само за пропилените ресурси и погубените хора...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 3
kmilchev
преди 2 години
СССР е част от историята на РФ. Не смятам, че трябва да се отричат от миналото си и за вече случили се неща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 6
kmilchev
преди 2 години
Това, което е било в България 1945-1989 е бил соц "руски тип". А най-новият "соц рай" в ЕС се вижда много ясно какъв ще бъде..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
"СССР всъщност така и не изчезна. Това е непогребан труп" няма нужда от повече коментари. Зловонен и токсичен труп, станал на зомби чрез съвременната руска федерация. А някои местни скъсаняци, продължават да се умиляват по зомбито, неприемайки, че за собственото им лузърство са виновни само и единствено те. С намигване към вовчо, инженерчето и митю имп-медузата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 2
bgMan
преди 2 години
Някой завалия май още сънува призраци :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още