IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво да правят САЩ с руския ултиматум?

Една руско-украинска война, която Киев почти сигурно би загубил, би се оказала катастрофа и за двете държави, пише Патрик Бюканън

08:32 | 22.12.21 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Руският президент Путин по време на форум тази седмица. <em>Снимка: EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN</em> <em>POOL</em></p>

Руският президент Путин по време на форум тази седмица. Снимка: EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

„Напуснете предната ни веранда. Напуснете предния ни двор. И не влизайте в задния ни двор“. Това може да звучи като грубо резюме на двата проекта на споразумения за сигурност, които заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков представи миналата седмица като цената на Русия за разрешаване на кризата, създадена от онези 100 000 руски войници по границите с Украйна, пише в свой коментар в сайта си Патрик Бюканън, известен американски консервативен политик, коментатор и автор.

Исканията на Рябков изглеждат като практически ултиматум, предназначен да бъде отхвърлен от САЩ и НАТО и да предостави на Москва претекст за нахлуване и окупация на част или на цялата територия на Украйна.

В цитирания от БГНЕС анализ Бюканън, който е бил съветник на президентите Ричард Никсън, Джералд Форд и Роналд Рейгън, изрежда и максималистките руски искания:

Писмени гаранции от страна на НАТО, че няма да приеме в 70-годишния съюз от времето на Студената война повече бивши съветски републики, а именно Украйна, Грузия, Армения и Азербайджан.

Нападателните оръжия трябва да бъдат държани далеч от държавите, които граничат с Русия. А САЩ и Русия трябва да държат военните си кораби и стратегическите си бомбардировачи далеч от територията на другата страна. САЩ трябва да се откажат от изграждането на военни бази в някоя от петте "станове" - централноазиатските държави, които някога са били част от СССР. НАТО трябва да изтегли военната инфраструктура, която е разположила в източноевропейските държави след 1997 г.

Тази дата е важна. Защото едва през 1999 г. Полша, Унгария и Чешката република се присъединяват към НАТО. А присъединяването на Естония, Латвия, Литва, Румъния, България, Словакия и Словения стана едва през 2004 г.

Русия призовава за създаване на зона за сигурност около границите си, която да включва цялата територия на бившия Съветски съюз и извън него, където военните бази на САЩ и НАТО да бъдат забранени.

Фактът, че исканията на Рябков са конкретни и публично оповестени, предполага, че те трябва да се приемат сериозно и зад тях стои руският президент Владимир Путин. Заместник-министърът на външните работи призовава за незабавни преговори по тези договори за сигурност, които да започнат в Женева.

Преди да отхвърлят директно тези руски искания, САЩ трябва да се вгледат внимателно дали не съществуват някои въпроси, по които е възможен компромис и може да се намери общ език, за да може кризата в Украйна да бъде неутрализирана, коментира още Бюканън.

Според високопоставен американски служител „в тези документи има някои неща, които руснаците знаят, че ще бъдат неприемливи ... но има и други неща, по които сме готови да работим и които заслужават обсъждане“.
С предупреждението на президента Джо Байдън към Путин за „строги икономически санкции" в случай на нахлуване на Русия САЩ вече дадоха знак, че изключват възможността за война и ограничават отговора на Вашингтон до невоенни средства.
Британският министър на отбраната Бен Уолъс заяви, че Великобритания също няма да изпрати войски в защита на Украйна, ако Русия нахлуе, тъй като Украйна не е член на НАТО.

Нито САЩ, нито НАТО ще воюват заради Грузия, за да потвърдят претенциите ѝ към Абхазия и Южна Осетия, както стана ясно през 2008 г. През август президентът Джордж У. Буш не се помръдна, докато Русия на Путин изхвърляше нахлулите грузинци от Южна Осетия.

„Отново повтарям, че Америка няма да воюва за Грузия или Украйна. Доказахме го с бездействието си по време на руско-грузинската война през 2008 г., по време на кризите в Крим и Донбас през 2014 г. и по време на кризата в Украйна през 2021 г. Така че защо да не намерим начин да пренесем тази реалност, за да предотвратим руско нахлуване в Украйна и война, която Киев със сигурност ще загуби“, пита още анализаторът.

Ако Украйна и Грузия няма да бъдат приети в НАТО или няма да получат военни гаранции по член V, защо да не се каже публично сега?

Това, което се случва днес, е, че след десетилетия на преместване на НАТО на изток от река Елба към балтийските държави и границите на самата Русия, пилетата на разширяването на НАТО се прибират у дома.

След края на Студената война НАТО удвои размера си.

Сега имаме неизпълнени военни гаранции от страна на САЩ и НАТО за 28 държави от другата страна на Атлантическия океан, някои от които са малки държави дълбоко в Източна Европа, в самата сянка на Русия, най-голямата държава на земята.

Не е далеч денят, в който САЩ ще трябва да преразгледат и отхвърлят ангажиментите от Студената война, които датират от 40-те и 50-те години на миналия век и изискват от нас да воюваме с ядрена сила като Русия за страни, които нямат нищо общо с нашите жизнени интереси или националната ни сигурност.

Призивът на Рябков за преговори между САЩ и Русия в Женева може да бъде мястото, където да се започне публична преоценка на ангажиментите ни от Студената война.

За всички отстъпки, които правим по отношение на неразширяването на НАТО в Украйна и Грузия, можем да поискаме реципрочни руски отстъпки. Нови споразумения за въоръжаване, които да ограничат американските и руските ракети в Европа и да ограничат броя на въздушните и морските операции на САЩ и Русия в близост до границите на нашите държави, изглеждат предмет на преговори.

Една руско-украинска война, която Киев почти сигурно би загубил, би се оказала катастрофа и за двете държави.

Победител ще бъде Китай. Защото при такава война Русия няма да има към кого да се обърне като към икономически, политически и стратегически партньор. А интересите на САЩ не се обслужват от укрепването на съюза между Пекин и Москва.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 7 rate down comment 6
Императорът
преди 3 години
И в дрегата новина предложих: да се направи списък на героите русофoби - после, ако стане война, те да бъдат мобилизирани принудително и пратени на фронта, нека разкажат играта на лошият Путин. Ама няма... нали? Стана като в някаква народна приказка - всичките юнаци се наредили пред мечешката бърлога и всеки юнак вика на другия: "Ти влез пръв". Вие тука се надявате американците да бият Русия, и сте много ербап от тяхно име, ама тях ги е страх и ви бутат вас напред. Жaлки и смешни сте. Особено тоя, дето чака Русия да се разпадне... желязна къщичке - ти танкистче ли ще ставаш? Знаеш ли оная приказка, дето лисицата вървяла зад кочът и чакала да му паднат яйцата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 9
aldy
преди 3 години
Пак си се объркАл. Бай Гън вече два пъти разговаря с Жужо Късий и се кани до Нова година да разговаря трети път. Отанчовците и мириканчовците избегаха от Афганистан за да се оцапат в Европата? За чий интерес? За укрите? Ахъм, ще стане, ама иска малко чакане. Окраина е отписана. Въпросът е как да се измъкнат без да ядат чувствителен бой. Щото хамството им в последните години надмина всякакви търпими граници и е време да бъдат почесани където трябва. А по-загубените, като тебе, си представят, че едни пълчища ще се втурнат пеш да трепят наред и ще ги избиват един по един. За ликвидирането на ВСУ Рашата няма нужда да влиза през границата. По преценка на американски експерти, ще са необходими цели няколко часа за пълната ликвидация на ВСУ. Но дали това е необходимо? При рускоговорящо население повече от половината, до патаклама няма да се стигне. Може само Рашата да им спре вноса на въглища. И да не им дава ток.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 6
khao
преди 3 години
а късия лапна и двете яйца... барабар с банана! :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 5
Gocho
преди 3 години
Напротив ,ще стане и не защото кучето се е озъбило ,а защото чичо ти Сам лапна яйцето цяло преди да го е премерил на дъто си
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 9
Setver
преди 3 години
Русия си е в правото си да се намеси и да защити руските граждани навсякъде по всички земни кълбета. Навремето също така са защитавани и германските граждани по света, в Австрия, Чехия и т.н., т.е. не е да не сме го виждали. Така че САЩ просто трябва да не се месят за неща които не са им работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 6
khao
преди 3 години
освен да си го преместят, кво друго е нужо да правят... с терористи не се преговаря!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 9
Ironhorse
преди 3 години
Кризата в Русия е в апогея си ...За да задържи властта си Путин е готов за частичен военен конфликт, но не и за пълномащабна война. Украйна не е Грузия, нито Молдова ...Украйна е разработвала балистичните ракети на СССР и сега има такива.Ако Путин нападне Украйна, то ще има много жертви, и от руска страна.Да не говорим, че Украйна сега се превъоръжава като за световно ...И не мисля, че Китай ще спечели, ако Русия нападне Украйна ...Просто Русия ще бъде се разпадне, и идва ред за разправа с Китайската експанзия ...И Израел е малък, а опука 6 мюсюлмански държави наведнъж.Така че не е много сигурна победата на Русия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 1
dr.5rov
преди 3 години
В днешната американска политика мнението на такива старци като Бюканън, герои на една отминала епоха, едва ли има някакво значение. Мисля, че никой няма да му обърне внимание. А жалко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 11
emilioner
преди 3 години
Проекто договора предложен от Русия е една пълна смешка и провокация към изградения с десетилетия съществуващ ред.Как си въобразяват в Русия чеСАЩ ще захвърлят изграденото с толкова труд и усилия, ей така,не знам.Много добър анализ има във фактор на Григор Лилов.Но да се върнем на анализа за европа и НАТО.Значи САЩ влагат десетки години пари, усилия,подаряват и интегрират ноу хау във всички сфери на обществено-държавната структура на новоприетите източноевропейски членове.Превръщат ги в част от глобалистичния проект,проект довел до десетки години просперитет ниска инфлация и нови инвестиционни възможности и печалби,и изведнъж ще ги захвърлят на кучето Рашка щото изведнъж им се озъбило.Ми няма как да стане!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 13
Стоян Петров
преди 3 години
путин спокойно може да завpе ултиматума си ....знаете къде. Байдън заяви, че няма да спазват червените му линии. Доуточни - ничии. Толкова е просто. Наистина трябва да си много предубеден или наивен, за да твърдиш че Украйна няма право на членство в НАТО. а колкото до война, то сигурно Украйна ще я загуби. Важно е обаче, че ще върне 100 000 ковчега в русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още