Висши американски чиновници се опасяват, че руският президент Владимир Путин иска да нажежи докрай положението в Украйна, разполагайки военни части по границата със страната. Но Путин може и да има точно обратното намерение - вместо гореща инвазия, дълбоко замразен конфликт, пише в анализ европейското издание Politico.
През изминалата седмица външните министри на САЩ и Русия разговаряха в Стокхолм и се видя колко различни са позициите на двамата по казуса. Според държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен напрежението в региона се подклажда от Русия и единствената заплаха за военна агресия идва от Москва. Според Сергей Лавров обаче напрежението идва от плановете за разширяването на НАТО на изток.
Това, за което и двамата се съгласиха, че президентите на двете страни трябва да поговорят директно през следващите дни. На 4 декември от Белия дом официално потвърдиха, че двамата лидери ще разговарят чрез видеовръзка на 7 декември.
Русия отдавна иска да се откаже от т.нар. "Нормандски формат" на преговорите с Украйна, инспирирани от Франция и Германия. От месеци Путин отказва да присъства на срещите, пренебрегвайки дори личната молба на канцлера Ангела Меркел, която вече се сбогува с поста си. Москва би предпочела директни преговори със САЩ, което ще ѝ върне статута на суперсила, посочва още изданието.
След като разговорът с Джо Байдън беше потвърден добре осведомени руски анализатори коментират, че риска от военна инвазия е намалял съществено за сметка на новите преговори.
Но надеждите на Москва за нов формат на разговорите може и да са напразни.
Антъни Блинкен многократно е коментирал, че най-доброто решение е Русия да се завърне в разговорите във формата, воден досега. Много наблюдатели обаче са убедени, че преговорите са мъртви, защото нито Русия, нито Украйна са съгласни да посрещнат своите задължения.
Самият Байдън вече коментира какво смята да направи - да събере набор от "смислени инициативи, които да затруднят Путин да продължи да прави това, от което хората се притесняват, че може да направи".
Според анализатори, дори и Вашингтон да влезе в директни преговори с Москва, Джо Байдън има много малко неща, които да предложи и да удовлетвори своя руски колега. САЩ и НАТО вече имат железен ангажимент да подкрепят суверенитета и териториалната цялост на Украйна.
САЩ и техните съюзници не признават анексацията на Крим, заради която бяха наложени множество санкции срещу Русия, Те няма да поискат от Украйна да се откаже от Донецк и Луганск, които в момента са окупирани от руски сепаратисти. НАТО няма да позволи и вето на Русия срещу амбициите на Украйна за членство в алианса и ЕС.
"Само Украйна и 30-те члена на НАТО могат да решат дали Украйна е готова за членство в НАТО", коментира преди дни генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг по време на среща на външните министри от НАТО в Рига. Русия няма право да създава несигурност, опитвайки се да контролира своите съседи, допълни още той.
Но някои членове на НАТО изказват скептицизма си за относно желанието на САЩ да спрат руската инвазия в Украйна. Те виждат сателитните снимки, показващи мобилизацията на руските военни и разполагането на оръжия по границата, но се питат наистина ли Владимир Путин желае да започне война.
В доклади, подготвени за Европейската комисия и представителите на страните в общността, е отбелязано високото ниво на тревога, вдигнато от САЩ, но и заключение, че едва ли Русия ще започне атаки, тъй като няма логистична подкрепа за дълготраен конфликт с Украйна.
В доклада е записано още, че според Вашингтон Путин в момента не блъфира и има сериозен риск за инвазия в Украйна. Но без логистична подкрепа ще са нужни поне 1-2 месеца за мобилизация на руската армия за инвазия и затова и не се очаква подобно развитие на нещата.
Много по-вероятно е руският президент да използва струпване на войските по границата с Украйна, за да изкаже своето недоволство от засилването на връзките на Украйна със САЩ, Великобритания и НАТО, както и покупката на въоръжение, включително и турски дрон, използван наскоро за обстрел на позиции на сепаратистите.
В Украйна няма бази на НАТО, но съюзниците са изградили тесни контакти, провеждат се военни обучения и продават оръжейни системи.
Неофициалният доклад все пак не изключва възможността Русия да се готви за бърз военен конфликт по подобие с войната в Грузия през 2008 година. Тогава Москва използва като предтекст сблъсъци между грузинската армия и сепаратасти, коментирайки че това е провокация на Тбилиси. Сега Путин може да реши да използва като мотив на военен конфликт военното оборудване, разположено в близост до руските сепаратисти в Донецк и Луганск.
Антъни Блинкен също осъзнава този риск и призова и Украйна към сдържаност и да не предприема провокации.
Владимир Путин отдавна настоява, че руснаците и украинците са един народ, включително и в статия от миналия юли, озаглавена "За историческото единство на руснаци и украинци". Но дори и да са смятали така, след анексирането на Крим и годините на конфликт в Донбас, голяма част от украинците презират Русия и нейния лидер. Днес мнозинството украинци подкрепят пътя, който ще ги отведе до членство в НАТО и ЕС.
САЩ вече се отметна от едно обещание към Русия - НАТО да не бъде разширяван с членове "на изток от Берлин". Затова и сега според анализатори единствената гаранция на Москва, че Украйна ще остане извън алианса е дълбоко замразен конфликт по подобие на Приднестровието в Молдова или в Южна Осетия и Абхазия. По този начин ще направи присъединяването на страна, притисната от такъв конфликт нежелано от другите членове на НАТО.
Всъщност и в момента някои европейски членове на алианса са против приемането на Киев именно с мотива да не бъде сметнато за провокация срещу Русия.
преди 3 години Вярно че НАТО трябва да преговаря с русия за да върне крим и донбас. И ако не желае, това трябва да стане с военна сила. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години А за да сме обективни все пак играта на Русия в Украйна е максимално близо до играта на САЩ в куба по време на "кубинската криза" през октомври 1962 година. НАТО все пак трябва да преговаря с Кремъл и да спре да преминава линии, с които управниците в Ктемъл не са съгласни. Тогава всичкото напрежение ще изчезне НО може би ще отпадне и нуждата от голямо превъоръжаване идващо предимно от американски производители. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Повтарям се но нацизмът е разпространен в Русия, не в Украйна. Познавам много руснаци нацисти. И измежду всички колеги и познати украинци няма нито един нацист. И форумните русофилски *** тук не пропускат да повтарят руската мантра за украинците нацисти отклонявайки вниманието от истинските нацисти - руснаците. Само нацист може да има толкова дълбоко уважение към убийци като Сталин. И ако нацистите са виновни за 20 милиона руски жертви, самият Сталин е пряко отговорен за унищожаването на поне 3 милиона руснаци. Нцизмът и руският комунизъм са двете страни на една и съща монета и почитателите им предимно са убийци и психопатии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ти сериозно ли? И кога и къде им обещаха? Наистина ли мислиш, че всички вярват на кремълската пропаганда? Защо да не влизат в НАТО, за да може пyтинка да им къса от териториите. Виж това, че е русия гарантира на Украйна нейната териториална цялост и суверинитет е вярно. Подписа и стой под Будапещенският меморандум, съгласно който Украйна предава своите ядрени оръжия на русия, а тя и гарантира териториалната цялост. Вярно че най-вече Украйна си е виновна, защото повярва на хората с най-гадните гени на земята. Все пак тя трябва да възстанови статута на ядрена сила, за да се брани от северните орди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Е простафел като теб не бях срещал отдавна. На чингиз хан все така искаха да му направят нещо и затова той унищожи 20-30 % от населението на земята. И къде са монголците сега? пyтинка е бледо копие, но е поел по същият път. Да е жив и здрав, щом иска дастопи руснаците а още повече щом те са съгласни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Путин е мека Марийка. Трябваше на часа да реагира на въоръжения нацистки държавен преврат. Това го задължаваше договорът за СНД. Не го направи и се опитаха да вземат руската база в Севастопол и да я дадат на отанчовците. А също и да подгоняр руснаците в Крим. Ами този път Рашата реагира правилно. Предполагам, че това е заслуга най-вече на Шойгу. Сега Рашата си има непотопяем самолетоносач, контролиращ цялото Черно море, че и доста оттатък. А Путин предупреди, че нападение над ДЛНР ще е фатално за държавността на Укрия. Значи мириканците насъскват проксито си да направи точно това и после да врещят, че Рашата защитила своите сънародници. Ами ще ги защитят, разбира се. Аман от възраждащи се нацита по цяла Европа. ОФЕ - Обединена Фаш. Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години САЩ вече се отметна от едно обещание към Русия - НАТО да не бъде разширяван с членове "на изток от Берлин".Е тогава какво очакват- каквото повикало такова се обадило отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ***= пyкнe отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Това жуже Пyтeтo когато и ***, все ще е било късно. Какъв лош късмет за всички, които имат обща граница с кремълския Мордор! отговор Сигнализирай за неуместен коментар