Бавен подход
Колкото и впечатляващо да изглежда нивото на ваксиниране в дадена страна, експертите настояват, че не може да се очаква само ваксините да спрат епидемията в дадена страна.
"Ваксината контролира смъртните случаи – но това, което виждаме, е вирус, който се е утвърдил като ендемичен и в някои страни е постигнал по-голям напредък от други, защото е имало по-малко строг контрол", казва Дейвид Хейман, бивш изпълнителен директор. директор на клъстера по заразни болести на Световната здравна организация и професор в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.
Ограниченията се различават в различните страни и придържането към тях може да се различава значително. А това означава, че дори добре ваксинирани нации като Ирландия могат да претърпят сериозни скокове.
"Ние сме много добри в общуването в Ирландия", казва Макконки. "Трябва да признаем, че нашето общуване е културно специфично и различно от другите страни... В Испания и Португалия се храните навън в 10 часа през нощта – в Ирландия се тъпчем в претъпкани ресторанти", допълва той.
Испания и Португалия, с нива на ваксиниране съответно от 80% и 87% от общото население, са наблюдавали усвояване, подобно на това в Ирландия, и също така смекчили правилата за социално сиктанциране през последните месеци. И досега те успяха да избегнат най-лошото от настоящата вълна - експертите посочват очевидния успех на техните мерки за смекчаване.
"Испанците са особено внимателни по отношение на ограничителните мерки, най-вече общото използване на маски за лице и социалнот дистанциране", казва Ана Гарсия, професор по превантивна медицина и обществено здраве в Университета на Валенсия. "Използването на маски е задължително само на закрито и това обикновено се постига, но също така можете да видите много хора, които все още използват маски на открито", допълва тя.
Въпреки постигането на високи нива на ваксинация, Иберийският полуостров се движи бавно и предпазливо към нормалността - освен на закрити обществени места, маските все още са задължителни в обществения транспорт в Испания. В Португалия маските също остават задължителни в обществения транспорт, а премиерът Антонио Коста предупреди във вторник, че ограниченията могат да се върнат на фона на ново увеличение на случаите.
Някои експерти посочват тези две страни за пример как дори добре ваксинираните нации трябва да подходят към вируса.
"Според мен разликата в обхвата на ваксинацията в различните страни прави голямата разлика в нивата на заболеваемостта", казва Гарсия. "Това не е единственото обяснение... ваксините сами по себе си не могат да се справят напълно с вируса", добавя тя.
"Умора от корона"
Независимо от това, важността на спазването на мерките за ограничаване на COVID-19 се усеща по-остро в страни, където внедряването на ваксините е спряло. А в Германия, която има един от най-ниските нива на имунизация в Западна Европа, някои експерти обвиняват промяна в общественото възприятие.
"Един от основните фактори е умората от корона – хората наистина са уморени от пандемията", казва Рейнджес. "Току-що имахме общи избори на които COVID-19 беше малко извън фокус. Политиците се фокусираха върху други неща и впечатлението, което много хора получиха, беше, че проблемът вече не е толкова голям", допълва той.
Германия в четвъртък регистрира повече от 65 000 новозаразени с COVID-19, а напускащият канцлер Ангела Меркел нарече ситуацията в страната "драматична" Но дори на фона на рязко нарастващите случаи, много германски барове и коледни базари привличат голям брой хора, отбеляза Райнтжес. Карнавалният сезон в Кьолн беше открит миналата седмица и там се събраха големи тълпи, въпреки че бяха допуснати само ваксинирани или възстановени хора.
Германските министри призовават повече хора да приемат ваксината и затрудняват живота на тези, които все пак не го правят – вероятното ново коалиционно правителство наскоро засили своя план за реакция на COVID-19, за да изисква доказателство за ваксинация на голям брой социални места .
Експертите признават, че тези опити идват твърде късно, за да спрат този скок. "В рамките на кратък период от време не е възможно да се постигнат нива на ваксинация, които биха спрели тази вълна", на мнение е Рейнджес.
Вместо това те настояват, че следването на мерки и намаляването на социализацията могат да направят незабавна разлика."Есенно-зимният сезон е най-добрият сезон за предаване на вируса. Хората са на закрито и това играе важна роля", казва Райнджес. "На хората им е писнало от Covid-19 и не се придържат към поведение, което би ограничило разпространението на вируса. Така че сега той се разпространява много по-добре", заключава той.
Още новини можете да прочетете в Dnes.bg
преди 2 години Мангъров го каза - тази недоизследвана течност е фактор за мутация на вируса. Гасят огън с бензин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не мога да допусна, че не са се "сетили" какво ще стане. Много инфо изтече за намеренията на някои кръгове, чрез медийно предизвикана "пандемия", да надянат хомота на простолюдието. Всичко е изчислево, вероятно дори с ИИ. Световните управници не обръщат внимание на никаква съпротива и твърдо си гонят плана. Преди година и нещо беше "конспирация". Сега придобива все по-видими очертания на реалност. Варят ни като жаби, стъпка по стъпка, градус след градус. Какво ще стане, не знам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И тук ще напиша същото, което под две други теми. Независимо дали ваксината работи или не, кога ние като общество ще махнем всички мерки и ще се върнем към нормалния начин на живот? Едно е да говорим как ей сега се връщаме към нормалното, само две седмици да укротим болеста, само 70% ваксинирани за имунитет и т.н друго е изцяло да преобърнем обществения договор и начина ни на живот за винаги, особено пък прикрито сякаш ей сега зад ъгъла ни чака нормалността.Къде е червената линия - 1 доза, 2 дози, 100% ваксинация, вече отиваме на 100% ваксинирани с дози през 6 месеца и с мерки?Кога точно мерките трябва да отпаднат изцяло, или ние трябва да примем перманентно - маски, ваксини на 6 месеца, сегрегация ако не си ваксиниран или статуса ти изтече и извънредна власт на управляващите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години За вредите и ползите зависи от гледната точка. За нас са вреди, за ТЯХ са ползи. Благодарение на "психопандемията", ОНИЯ отписаха над 30 трилиона дългове. Нека им е лошо. А всички правителства "много се загрижиха", че ще прочистят населението от безполезните и дори вредни за бюджета дядки и бабки. А Търговските Здравни Заведения по цял свят процъфтяват. Нови милиардери цъфнаха на празно място. Та все пак гледната точка не е маловажна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Това не са ваксини, а генни терапии. Освен това причиняват много повече вреди от колкото ползи. Науката не можете да я промените колкото и да искате.Долнорпробни тирани! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ++1 000 000 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Будалкане му е майката. Ваксините не били достатъчни. А какви ваксини имаше при "свинския грип", че изчезна безследно само за няколко месеца? Да сте чували тогава някой да фъфли за "локдаун" и затваряне на всичко? Да бяха "претоварени" болничните заведения? Да ви облъчваха ден и нощ колко умрели и колко ще умрат? Изобщо нямаше такива ненормални изг&зици. Но тогава види се не беше отдадена заповед по гарнизона да се всява паника, нагнетяване на страх и ужас сред населението. Въпреки че имаше доста смъртни случаи. Не бяха готови, май. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Докторе, няма анонимност по интернет. Пиши си глупостите за Путин и Русия. Не смей обаче да тръгваш и с "ваксините". Не си слагай чак такъв грях на душата, че после и тялото може да те боли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "...девва..." ............опцията ти е само с език ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години сpaли са ти вече ... ем добре ... гълтай и легай ... девва и катъpa миpизлив ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар