IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китай започна да повтаря грешките на Съветския съюз

Подклаждането на ядрена надпревара, вълчата дипломация и сплотяването на враговете са предпоставки за поражение в Студената война

08:10 | 10.11.21 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Китай се стреми да стане технологично самозадоволен в очакване светът отново да бъде разделен; страната пуска кораби в морето с невиждани темпове от Втората световна война насам. Наречете го както искате, но Пекин със сигурност вече не избягва враждебността на САЩ.

Продължава и надпреварата във въоръжаването. Появяват се нови китайски ядрени ракетни площадки; Пекин напредва в производството на хиперзвукови оръжия. Китай може би е на път да достигне САЩ в ядрено отношение до средата на 2030-те. Най-малкото, идеята, че Пекин ще се задоволи със скромен възпиращ арсенал, вече не е реалистична.

Защо Китай прави неща, които преди е смятал за опасни? Има конкретни причини, както и по-широки такива.

Ядреното въоръжаване на Китай има за цел да гарантира, че САЩ не могат да избягат от взаимната уязвимост, като налагат стратегическо превъзходство над Пекин. Това ще откаже Вашингтон от възможността (винаги малко вероятна) да използва ядрени оръжия във война за Тайван и ще направи решаващ баланса при конвенционалните сили, който все повече е в полза на Пекин. Колкото до вълчата дипломацията, тя изглежда винаги е била предназначена за вътрешната аудитория и по-специално за Си.

По-силният подтик изглежда е нестабилната смесица от оптимизъм и фатализъм. Китай се е издигнал, твърди Си, до точката, в която вече не трябва да се подчинява на САЩ. Той може да експлоатира способностите, икономически и военни, които разви, за да накара други държави да се съобразяват с интересите му.

В същото време китайските лидери изглежда вярват, че американската враждебност - която сега продължава вече две президентства - по същество е „заключена”, така че няма никакъв смисъл от смекчаване на провокациите.

Това може да е грешка. Реториката на Си за китайската самодостатъчност прикрива огромните зависимости от технологии като модерните полупроводници. Китай също така остава уязвим на стратегическо обкръжение от вида, който провали Москва: поведението му предизвиква ответна реакция от много страни - от Япония и Австралия до Индия и Обединеното кралство, както и по-малки държави в Азия и другаде - които Пекин се надяваше да вкара в своята сфера на икономическо влияние.

Китайските ходове също имат потенциала да втвърдят политиките на САЩ: хиперзвуковите тестове на Пекин и стратегическото въоръжаване ще затруднят президента Джо Байдън да изпълни обещанието си да намали зависимостта на Америка от ядрените оръжия.

Може би беше неизбежно Китай да изостави старите прозрения: уроците, които ръководят по-слабите държави, често изглеждат неприложими за по-силните. Но в крайна сметка Китай може да съжалява, че е забравил това, което някога е знаел за Студената война.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 8 rate down comment 11
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Много просто се вижда - как живеят хората на Запад и държавите с пидобен модел и как живеят тия, дето са с другите режими. И тук всички плямпаници на глупости свършват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 10
Dr. Vatnikov
преди 3 години
И по въпрса - Китай няма широкия кръг завзети държави, като СССР. Всичките му съседи са негови врагове, с изключения на рашка, която е държана на хранилка. Само, че Малкото Пу много добре знае, че ЕС плаща много по-добра цена от китайчока, а на целия *** елит децата са на Заоад, а не на Изток. Китай се сдоби само с врагове или в най-добрия случай с неприятели. Начело с Индия в региона, следвайки Виетнам, Индонезия, Малайзия, Тайланд, Ю.Корея, Япония, Астралия....и това без Запада.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 7
0pk
преди 3 години
Ама ти не знаеш ли, те вече го избраха доживот. А колкото до грешките - най-голямата грешка на СССР беше Горбачов и в последствие Елцин. А китайците не смятата да сменят другарая Си. Тук ни представят поредните западни мечти маскирани като анализ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 8
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Аха, точно по комунистически - някой отвън пак е виновен, нали ?! :))) А този влак е НЕМСКИ, Маглев, просто китайците купиха един и откраднаха технологията, както винаги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 5
АнтиФъшкист
преди 3 години
Даже ни знайти СССР го разглубиха отвътре. Китай от 20 лета има влак койт са движи с 431кмфчас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 4
evlogi
преди 3 години
Не е това основният им проблем.Основният е ,че Си уверено ги завръща към маоизма и се гласи да стане велик лидер, като получи догодина трети мандат и си осигури доживотно царуване...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още