IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа инвестира в собствения си енергиен крах

Годините на свиващи се инвестиции в добива на въглища, петрол и газ, заедно с увеличената зависимост от ВЕИ, запратиха Европа в дълбока енергийна криза

21:00 | 14.10.21 г. 56
<p>
	Франс Тимерманс. <em>Снимка:Thierry Monasse/Bloomberg</em></p>

Франс Тимерманс. Снимка:Thierry Monasse/Bloomberg

Цените на природния газ в Европа чупят рекорд след рекорд. Великобритания е изправена пред недостиг на енергийни доставки, навяващ спомени за недоволството от края на 70-те години на миналия век. Китайските фабрики затварят врати поради недостиг на електроенергия, а перспективите стават все по-мрачни, пише Ирина Слав в коментар за Oilprice.

Когато през миналия месец цените на газа в европейските пазари започнаха да нарастват все по-бързо, докато континентът се подготвя за зимата, страните разбраха, че не са единствените за своите доставчици и изведнъж този ресурс стана изключително важен.

Това се случва, след като Европейската комисия изключи природния газ от списъка с допустими нисковъглеродни енергийни източници, като заместник-председателят на изпълнителната власт на Европейския съюз (ЕС) по въпросите за климата Франс Тимерманс подчерта, че „синьото гориво“ няма място в прехода.

Сега изглежда, че Тимерманс и неговите колеги в Брюксел са допуснали голяма грешка. 

От години Европа се опитва да затвори страницата за въглищните централи и изгражда слънчеви и вятърни паркове, тъй като се стреми да стане най-зеленият континент в глобален план и да поведе енергийния преход с твърдението, че емисиите на въглероден диоксид са най-големият проблем на планетата, защото те водят до неблагоприятни климатични промени. Това е съчетано със спад на инвестициите в производството на петрол и газ.

Сега ЕС се сблъска с първата сметка за своя нисковъглероден фест.

"Може да стане много грозно, освен ако не действаме бързо, за да се опитаме да запълним всеки сантиметър от газохранилищата", предупреждава Марко Алвера, изпълнителен директор на италианската компания за енергийна инфраструктура Snam, пред Bloomberg миналия месец. "Можете да оцелеете една седмица без електричество, но не можете да оцелеете без газ".

Според плановете за зелен преход на ЕС - и на всички други страни със зелена програма - властите са склонни да приемат, че единственият път към въглеродонеутрално бъдеще минава през тотална електрификация. И тези планове показват, че всичко ще бъде лесно и евтино, повтаряйки вече увековечените думи на британския премиер Борис Джонсън, обръщайки думите на жабока Кърмит: „Лесно е да бъдеш зелен“. Джонсън също подчерта, че е възможно Великобритания да стане 100% зелена (с включена ядрена енергия) до 2035 г.

Властите в Китай вероятно също са допуснали, че преходът ще бъде лесен, след като наложиха по-строги правила относно емисиите за промишлеността и компаниите за комунални услуги. Въпреки това Пекин разреши на електрическите централи да използват „каквото е необходимо“ за генерирането на електроенергия, след като страната се сблъска с недостиг на енергийни доставки. Но дали реакцията не е закъсняла, след като фабриките започнаха масово да преустановяват работа?

Годините на недостатъчни инвестиции, след като въглищата се превърнаха в най-голямата грешка на човечеството, сега изплуват на повърхността пред очите на правителствата. Но това трябваше да се случи. След като една суровина се демонизира, суровина, която е играла съществена роля в прогреса на цивилизацията повече от век, и светът налива милиарди долари в нейното заличаване, може би в крайна сметка тези усилия ще пожънат успех. Но междувременно е добра идея да се уверите, че имате алтернатива на тази суровина, която може напълно да я замести.

Енергийната криза е показала по недвусмислен начин, че вятърната и слънчевата енергия не могат да се сравняват с въглищата, петрола или газа по отношение на надеждността при доставките. Не могат, защото зависят от климата и времето.  Но въпреки това ЕС се втурна към тях, повличайки Китай и САЩ, за да замени изкопаемите горива. Сега всички плащаме първата вноска за тази прибързана покупка на възобновяеми източници.

Всъщност е напълно вярно да се обяснят високите цени на енергията с политиките за преход към чиста енергия. Именно тези политики обезсърчават инвестициите в добива на петрол, газ и въглища. Именно тези политики доведоха до постепенното прекратяване работата на въглищните и ядрените централи, чийто капацитет просто не може да бъде заменен от вятъра или от слънчевата енергия. И именно тези политики в Европа, Китай, Северна Америка и другаде по света, освен ако не бъдат преразгледани, за да отразят малко по-добре реалността, ще осъдят милиарди хора на недостиг на енергия и по-високи сметки за електричество.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

26
rate up comment 9 rate down comment 4
evlogi
преди 3 години
Пич,а защо да не е журналист от петролната индустрия?Сума години слушахме само врявата,която вдигаха зелените екстремисти.Заливаха ни нон стоп чрез безбройните си рупори в лицето на безбройни лобистки и браншови организации, плюс ен на брой журналисти папагали по левичарските медии с ведри маршове за Чудният Нов Свят, облян от безкрайна чиста енергия, почти без пари.Свят без въглеродни емисии, в който щастливи деца тичаха весело по тревата между стройните редици на соларните панели и доволни крави пасяха под достолепно въртящите се витла на вятърните турбини..А електромерите щяха да са почти излишни.Е кво получихме?Май-нищо от горепосоченото...Може би е време да послущаме малко и гласа на хората от петролно газовият сектор?Звучат ми значително по-балансирано, не отричат нищо, а призовават за разумна и прагматична стратегия.Защото ако продължим по пътя, по който ни тласкат зелените екстремисти има сериозна опасност нещата да излязат извън контрол и преходът към минимум емисии, нещо, което аз смятам за важно, да се провали.И това вече може да се превърне в бедствие...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 9 rate down comment 3
evlogi
преди 3 години
"...ще осъдят милиарди хора на недостиг на енергия и по-високи сметки за електричество..."Дреме му на патк***ата на Франс Тимерманс.Човекът си изпълнява перфектно ролята, за която му плаща Зелената мафия..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 3
redcretin
преди 3 години
лиз-ач било мръсно хахаха, Импеее сметай душко :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 4 rate down comment 3
redcretin
преди 3 години
Па толко и ти си енергетик, че и климатолог :) *** на стинки :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 8
redcretin
преди 3 години
Статия от журналист в нефтената индустрия? Нищо чудно че опява срещу неизбежния и финал :) Да, сметката ще се плати - и цената е малка за нормалното бъдеще. Иначе пак ще се стигне дотам след няколко десетилетия - с много по-сериозни последици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 10
zelka007
преди 3 години
хех ... да беше само нова зеландия ... в момента имаш натиск в световен мащаб в/у цените на енергоносителите ... ЩОТО НЕМА ГЛОБАЛНО ЗАТОПЛЯНЕ ... засушаване в южна америка , цялата !!! , ограничават хидроенергията за да има вода по язовирите за пиене и напояване , зверско търсене на природен газ за газовите централи и въглища щото нема хидроенергия ... в азиатския регион се възстановява производството зверско търсене на природен газ . в китай невиждани от десетилетия наводнения във въглищните им райони , щото нема глобално затопляне с екстремални климатични прояви като дъждове и наводнения , и съответно зверско търсене на въглища и газ ... отделно вовата си играе неговата игра за пАтока ... и шах ... :))) ... теб кво те боли че ще платиш двойна сметка на тока ... ?! ... за енергоемките индустрии ще намерят общоевропейско решение . сигурен бъди ... !! ... другите ще ограничът потреблението ... и това с климата , екстремно засушаване в различни части на света и силни дъждове и наводнения е само началото ... в северна хамерика са изгубили за няколко години почти 30% от хидроенергията . зверско вътрешно търсене на природен газ . чакай да видиш какво друго весело предстои ... двойната сметка за ток ще ти се види детска игра след 10 години ... що се разбързаха всички да инсталират и произвеждат фотоволтаици ... вятърни централи по цял свят строят ... в това число и в рассия ... напролет ваксинираната част на Европа ще си бълва всичко както си е , че и отгоре ... нема да е вашта на апокалиптиците ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 14 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 3 години
Е съвсем нищо не става у Европа - сигур затова е тоя вой за енергия . . . Европа е била нетен износител и е изнасяла кво ли не, но преди да я налазите вие. След тази зима ше видиме какво ше изнася . . . Ти само да преди весец и не беше си помислял, че е възможно това, което днес е факт. И още никой не осмисля този факт какви размери има и какви последствия ще донесе . А ти продължавай да си сковичеш тука за Австралия и Нова Зеландия . . . Вече сички ти свикнаха - като героят на Вазов от Под Игото - селският и диот М унчо . . . който последен останал да се лута след погрома на бунта из празното село и турският башибозук го обесил от скука . . .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 6
zelka007
преди 3 години
по течението и притоците на дунав има построени 639 вец-а с общ капацитет около 29200МВт ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 6 rate down comment 5
zelka007
преди 3 години
добре си докарвам ... при вас как е ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 12 rate down comment 3
Императорът
преди 3 години
В един нормален свят тоя скoт тимерманс досега щеше да е обeceн !!! Енергетик ли е тоя - или климатолог? Какъв изобщо е той, че да взема решения? Филолог? Мооооля ??? Сега 400 милиона европейци ще стоят гладни на тъмно и на студено заради него - и заради слабoyмното урсула, дето където и да и е стъпил крака в управленски смисъл, е станало пустиня !!! Вместо германците да я разстpeлят, задето докара като министърка - армията им дотам, че да ходи на учения с дръжки от метли - те я натресоха председателка на ЕК, за да разори цяла Европа !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още