IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Газовият шок за световната икономика

Енергийната криза се превръща във въпрос на оцеляване за много компании, а цените на петрола, газа и въглищата достигат рекордни нива

21:07 | 08.10.21 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Angel Garcia/Bloomberg</em></p>

Снимка: Angel Garcia/Bloomberg

Европа: упование на държавата

Защитата на климата - това също е дилема и за европейците. От една страна има строги  цели за намаляване на CO2, от друга страна - има избиратели, които директно наказват по-високите цени на енергията.

Има го например кръчмарят Роберто Товар от град близо до Мадрид. Когато пандемията отшумя, той си помисли, че е преживял най-лошото. Но тогава шефът на малък обект разглеждаше сметката си за ток всеки месец и започва да подозира, че най-лошото все още предстои. „Сега затваряме следобед от 16 до 19 часа“, казва Товар. „Тогава идват по-малко хора, а нарастващите цени на електроенергията правят още по-трудно постигането на печалба през това време“.

Той купи две енергийноефективни съдомиялни машини през август и по-рядко включва климатика. „Но това не помага много, цените продължават да растат“, оплаква се той. Испанските вестници бълват от седмици кофти заглавия: „Цената на електроенергията достига нови рекордни стойности“. Потребителите протестираха в няколко града, а правителството вече обяви, че ще се намеси на пазара на електроенергия, ще ограничи цените и ще отложи данъците.

Според организацията за защита на потребителите OCU сметката за електроенергия на средностатистическото испанско домакинство се е увеличила с 38% през септември в сравнение с предходната година. Според изчисленията на рейтинговата агенция Standard & Poor’s разходите за електроенергия в Испания вече представляват 8,4% от разполагаемия доход на домакинствата - повече отколкото във Франция (8,1) и Германия (6,4).

Само че - точно като сметките за електроенергия в Испания, и цените на енергията вероятно ще се повишат в цяла Европа през следващите няколко месеца. Тъй като Испания е само предшественик: Испанците усещат повишаването на цените на енергията особено бързо, тъй като цените на електроенергията не са определени за определен период от време, както в други страни, а се основават на дневните цени на спот пазара.

Ето защо френският президент Еманюел Макрон изпрати премиера си Жан Кастекс за интервю във вечерните новини на телевизионния канал TF1 по-рано този месец. След подновеното увеличение от 12,6% на 1 октомври „няма да има по-нататъшно увеличение на цената на газа", обеща Кастекс.

От януари цените на газа във Франция са се повишили с почти 60 процента. Без тарифната граница, според оценките на френския енергиен орган CRE, цените могат да се повишат с още 30% през зимата.

Френското правителство по-рано обяви, че почти шест милиона домакинства с ниски доходи ще получат „енергиен чек“ от 100 евро от държавата през декември, за да смекчат тежестта на енергийните разходи.

По отношение на електроенергията правителството в Париж възнамерява да ограничи следващото увеличение до четири процента, което следва да се случи в началото на 2022 г. - за да се противопостави на очакваното увеличение от дванадесет процента. Очаква се цените на газа във Франция да останат замразени до април. Причината, посочена от Кастекс: След отоплителния сезон „цената на газа ще падне“.

Датата през април може да има и политически произход: Франция ще проведе президентски избори следващата пролет. Макрон едва ли иска да се сблъска с темата за скъпата енергия в предизборната кампания. Правителството все още се ужасява от движението „Жълти жилетки“, което демонстрира преди три години срещу по-високите данъци върху бензина и дизела.

Франция приема ценовия шок като повод да постави някои основни въпроси в Брюксел. Анализът на проблема в Париж: Цената на електроенергията в Европа зависи твърде много от електроцентралите на газ. „Разделянето на цените на електроенергията и реалните производствени разходи е трудно за разбиране, особено във Франция, където производството на електроенергия е до голяма степен декарбонизирано поради преобладаващия дял на ядрената енергия и увеличаването на възобновяемите мощности", пише финансовият министър Бруно Льо Мер пред своите колеги от ЕС.

По-рано тази седмица Льо Мер представи идеите си на срещата на европейските министри на икономиката и финансите. Французинът се стреми към отделяне на цените на електроенергия и газ на вътрешния пазар. В допълнение, Брюксел трябва да класифицира ядрената енергия като екологична енергия. Обсъжда се и възможността за създаване на съвместни резерви за газ в Европа, като по-специално Испания и Португалия насърчават тези планове.

Държавните и правителствени ръководители на ЕС възнамеряват да обсъдят темата на срещата си на върха на 21 и 22 октомври. Мадрид води и кампания за европейско решение на проблема. Испанското правителство поиска от ЕК да сложи край на финансовите спекулации на пазара за сертификати за CO2 и да създаде обща платформа за 27-те държави членки, с която те заедно да купуват газ.

С това европейците също трябва да се отделят до известна степен от Русия, най-големият доставчик на природен газ в общността, която немалко в Европа обвиняват, че е съвместно отговорна за газовата криза.

Последна актуализация: 10:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 2 rate down comment 1
Boicho Popov
преди 3 години
Всъщност във Венецуела е най-евтина, ако въобще я има - към я цент е. Не успяхме да извадим всички 195 държави, а и не знам каква графика би ги побрала
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 2
Императорът
преди 3 години
След като четох 5 страници мъдри анализи, сочещи във всеки абзац, че ограничаването на добивът на нормални горива и насилственото налагане на очевидно нецелесъобразните ВЕИ, са довели до жестоката енергийна криза, на шестата страница прочетох, че лекарството за кризата е... още ВЕИ. "Развитият" свят прилича на 16-годишна умираща анорексичка-булимичка - която е станала 30-килограмов скелет, но продължава да се напъва да повръща... вече само стомашни сокове, примесени с кръв. Жалко, че сте пуснали хубави картинки, особено колелцето на първа страница. Дори през кризисната и със силно намалено потребление 20-а година, делът на ВЕИ (ако не броим хидроенергията) е жалък. Дори и той не реален, защото знаем навикът на ВЕИ-измамниците да си измислят производство, често дори крадейки ток от мрежата. Е, сега, когато потреблението се възстанови, лъжите им лъснаха с пълна сила. Колчетата на цените също са хубави. Как красиво сте изкарали българия с най-евтиния ток - само дето в Русия - последно като гледах - е към 6 цента, със сигурност има и други страни с евтин ток, ама те не са заразени от зеланешески ***-0тии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 2
Valentin13
преди 3 години
причината за газовия шок е ясна, но никой не ще да я каже на глас - СПОТОВИТЕ цени, по които Европа реши да купува за да се избави от Русия. а самата Русия си изпълнява всички договори, и Меркел го призна. Германия и Западна Европа през юли и август без вятър, изчерпаха си газа и сега реват, че Путин не давал. а те и не купуват. сега в Германия горят мазут за електричество. ой-ой беда...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 3
abdul
преди 3 години
хаха.. точно така, руснаците си имат.. само, че дали европейците, които искат руския газ, имат? нищо.. и да нямат, ще им се наложи да си купят.. както сам каза руснаците имат бая.. ще им продадат малко :-))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 3 години
То газ, нефт, диаманти та и цялата менделеева таблица ....... но клетите мyжици : " УФА, 8 окт РИА Новости. Количество погибших после употребления суррогатного алкоголя в Оренбургской области выросло до 21, сообщили РИА Новости в пресс-службе правительства региона. "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 8
bgMan
преди 3 години
*** на тях рубли не им трябват, те си ги печатат колко си искат, трябват им фалирали американски $-ри. Защо ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 4
Иван Митев
преди 3 години
Държавните органи прилагат неправилни знания за инфлация. С този подход е невъзможно успешно противодействие срещу общото повишение на цените на стоките и услугите.Сгрешената обществена употреба на пари причинява инфлация.При голямо въздействие от паричната грешка е с поразяваща инфлация.Пример: Новите цени на електрическата енергия, природният газ, други стоки и услуги са проявления на поразяваща инфлация.Все още обществеността коментира инфлацията (последицата), а е мълчалива за причината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
ресурсите са практически неизчерпаеми. борбата е за лесните и достъпни ресурси, както и за тяхното разпределение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 3 години
Когато бяхме студенти ,един професор или доцент,вече не си спомням ни каза"третата световна война ще бъде за ресурси,защото те са ограничени",тогава това не ми се стори достатъчно сериозно,в момента обаче проблема е както се казва и в статията "цената на газа вече не е само въпрос на предлагане и търсене. Цената на газа се превърна в политически въпрос....."ситуацията загрубява от тук нататък...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 11
zelka007
преди 3 години
екстра си е газЪт , оня ден почти пипна $2000 за илядо кубика ... прелест ... ключовото определение е "оптимизиране на потреблението" ... и е крайно време да си дойдът цените на токът там където си им е мястото 1лв за киловат , стига социализъм , щото ще стане накрая като във венецуела уж ток и бензин по един цент , ама ги нема ... :))) ... и туканка зелената сделка и въглеродните квоти немат общо , щото който си е планирал нещата и си има ВЕИ-та оразмерени за търсенето-предлагането си има и ток и нормални цени ... примери колкото щеш по света , не е само нова зеландия с нормални цени ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още