На теория това не са ограничения за износа, тъй като няма непосредствени мита или квоти. На практика обаче това представлява форма на ограничение и самодисциплина, тъй като САЩ ще отвърнат, щом вносът се повиши до определено ниво.
Дори споменавайки опцията за Мексико и Канада, Брюксел се опитва да избегне съдбата на Бразилия, Южна Корея и Аржентина, които получиха отстъпки за митата, но приеха квоти за това колко стомана и алуминий могат да изнасят.
Според Bloomberg Вашингтон първоначално е предложил на Брюксел форма на квота, комбинирана с мита. Хората, запознати с преговорите, потвърждават тази стъпка за медията. Това позволява на страните да изнасят определени количества от всеки продукт и при надвишаване на определен лимит митото да се увеличи. Тази система е много по-строга от тази за наблюдение, но и в двата сценария има ограничение на това, което ЕС може да изнася за САЩ, за да избегне митата.
Призракът на Лайтайзър
В този смисъл призракът на Робърт Лайтайзър, търговския представител на САЩ при Тръмп, все още преследва търговските отношения между ЕС и САЩ.
Наследството на Лайтайзър ще бъде запомнено най-вече с високорисковия му план за разбиване на Китай. Неговата търговска война обаче беше по-широка и беше обвързана с манията му по дефицита на Америка. Целта беше да се възроди тактиката на силната ръка, която той използва срещу Япония през 80-те години на миналия век, за да накара съюзници като Мексико, Канада, Япония и ЕС да наложат ограничения върху техния собствен износ.
Идеята за такива доброволни ограничения за износ, които са форма на търговска автоцензура, е ясна червена линия за ЕС. Домбровскис повтори във Вашингтон, че иска решение, което да е в съответствие с правилата на Световната търговска организация (СТО). Доброволните ограничения за износ са забранени от Споразумението на СТО за предпазни мерки и по този начин не се допуска от Брюксел.
Въпреки че форма на споразумение за мониторинг, позволяваща контролиран от ЕС достъп до пазара на САЩ с определени ограничения, не нарушава правилата на СТО, това е стъпка в същата посока.
Интересите на стоманодобивната промишленост
За Домбровскис такъв компромис има смисъл в по-широката схема на трансатлантическите отношения. Дали обаче държавите от ЕС, особено тези, които разчитат най-много на стоманодобивната промишленост, ще приемат такъв компромис?
Залогът е голям: в промишлеността на ЕС работят пряко 330 хил. души, а когато се включват непреки и индуцирани работни места в други сектори, става въпрос за 2,6 млн. работни места, според доклад на Комисията.
European Aluminium публикува изявление, в което се казва, че организацията е загрижена „от перспективата за всяко споразумение, което да замени една мярка за нарушаване на търговията, митата, с друго изкривяване, като квота или квота, комбинирана с мито“. Стоманеното лоби Eurofer също иска освобождаване от 232 мита, обвързани с националната сигурност, или подобен механизъм за стабилизиране в ЕС.
Домбровскис първоначално беше против удължаване на стоманените гаранции, наложени в отговор на американските мита, но в крайна сметка разшири ограниченията за внос, припомня медията.
Официално линията на страните производители на стомана е ясна: Всички мита трябва да бъдат отменени. Преговорите обаче продължават. Дипломатите се подготвят за всички сценарии, дори за квоти, обвързани с мита. Всичко ще зависи от крайния резултат и от това колко големи ще бъдат праговете. Ограниченията в първоначалното предложение на САЩ например не са били достатъчно привлекателни за Брюксел.
Политическата воля за постигане на сделка е налице, според търговски дипломати от ЕС. Блокът обаче очаква задоволително решение.
преди 3 години Зелената сделка е сключена от всички държави по света и прехода се случва навсякъде, тоест цените ще скачат по целия свят-толкова относно конкуренцията. Относно цените на петрол и газ, до колкото знам и без зелената сделка, през годините е имало покачване и спадове. Преди много години петрола се търгуваше за 120 долара. Според мен, за нас европейците прехода е много важен, за да не сме зависими от тези промени в цените. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Тези чудеса за по три дни взеха да стават много често през зимата и лятото нещо. Зелен преход не се прави без сериозни балансиращи мощности. Ес ако иска от зелената сделка въобще да излезе нещо трябва да намери къде да построи много нови каскадни ПАВЕЦ в абсолютно всички региони на ЕС за екологично балансиране на пиково потребление. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Скоро цените ще се върнат към нормалното, не е лошо човек да гледа не до върха на носа си. Всяко чудо за 3 дни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Що наистина не коментираш колко конкурентен ще е износа при тези огромни цени на ток и енергия в ЕС? Особено пък на стомана и алуминий, чието производство се води много енергоемко и НЕекологично и за да се произвеждат в ЕС трябва да се оскъпи производството с 999 добавки и условия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Горкия дребен застраховкопродавач Митю, вече тръгнал да прави оценки на производството и износа на ЕС. Абе, дребосък със заметнати кичури, залепени с плюнка на темето да крият плешивото, гледай си застраховчиците, че ставаш за смях вече! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Износ на... какво ???? Как ще произвеждате cтомана и алуминий без енергия, кpeтени? Все едно ние - България - да искаме да изнасяме бананго !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар