IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

„Газпром“ поддържа ниски количества в европейските си складове

Подобни действия могат да изплашат пазара дори ако руският монополист доставя на своите дългосрочни клиенти

17:05 | 21.09.21 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Статутът на Русия като надежден доставчик на газ за Европа е поставен под съмнение, пише Дейвид Шепърд за Financial Times. 

Рекордните цени в Обединеното кралство и континентална Европа насочиха вниманието към намалените доставки на природен газ от Русия това лято, оставяйки мнозина да се питат дали Москва не е предизвикала умишлено недостига на пазара.

Според тази теория целта е да се повишат цените до такова ниво, че Германия да одобри политически спорния тръбопровод „Северен поток 2“, чието изграждане - вече завършено - беше подложено на американски санкции и опозиция от страна на държавите в Източна Европа.

В петък 40 членове на Европейския парламент, най-вече Полша и балтийските държави, призоваха за разследване на „Газпром“ – руският държавен монополист. Те искат да се установи дали действията на компанията стоят зад скока на цените, който сега заплашва с по-широки смущения в европейската индустрия.

„Газпром“ и неговите защитници казват, че това е преувеличено. Те посочват, че компанията е изпълнил всички свои дългосрочни договори за доставка. Не са били затваряни кранове. Някои държави в Европа, включително Германия, тази година дори са получили по-големи доставки от Русия от миналата.

Твърди се, че е русофобия да се обвинява компанията за това, което се превръща в световен проблем, след като цените на газа в Азия също се покачват, тъй като все повече страни се опитват да заменят поне част от въглищата в електроенергийния си микс с по-чистия природен газ. Европейският добив на газ също е спаднал рязко.

Критиците на „Газпром“ обаче контрират, че е необходима съвсем малка промяна в баланса между търсенето и предлагането на суровинните пазари, за да скочат или спаднат цените. Ключовата част от техния аргумент е, че доставките от Русия за Северозападна Европа тази година са били средно по-ниски, отколкото преди пандемията.

Освен това „Газпром“ многократно е отказвала да продава всякакви допълнителни количества на спот пазара чрез газопроводи, преминаващи през Украйна, която „Северен поток 2" - течащ директно от Русия до Германия през Балтийско море - до голяма степен е предназначен да заобиколи.

Последна актуализация: 05:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 4 rate down comment 0
terziеv
преди 3 години
Виждал съм хора, които вярват на писаното по такива парцаливи сайтове. Много повече обаче са отвратените от тази бездарна и обидно елементарна пропаганда. Нетната "печалба" от cоросoиднитe инвестиции според мен е отрицателна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 0
дядя Вова
преди 3 години
"Само не разбрах, защо Газпром трябва да поддържа високи количества в европейските си складове" >> Карай бе! не си разбрал!! Пропаганда да става. На Пешето това му е фамилията: Пропагандистки. Петър Нейков Пропагандистки..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 2
abdul
преди 3 години
Колко му е - 1-2 LNG кораба и проблема е решен..А да - и няколко ВЕИ-та.Все пак трябва да сме позеленясали, нали така?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 0
0pk
преди 3 години
Само не разбрах, защо Газпром трябва да поддържа високи количества в европейските си складове и защо трябва да се грижи да има извънконтрактни количества, които допълнително трябва да продава на спот пазара? Къде в цялото уравнение е демократичният американски пресован шистов газ, който трябва да издуа от спотовия пазар газта с разтворени петолъчки?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 7
khao
преди 3 години
.. и къде в статията видя че са виновни за нещо? Мурзилажите май не може да четете... ако има някой виновен, това са нашите и европейските политици, че вече 10та година нищо не направиха за да наритат малкия хаяско, защото това се очакваше!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 1
terziеv
преди 3 години
Начи Газпром изцяло изпълнява своите договори, но на някой му се иска още. И сега Газпром виновен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 2
das
преди 3 години
Ами като доставчик има право да решава колко резерв да държи и къде да го държи. А пък и на тези цени явно не си струва да се трупат много резерви, като скочат още, тогава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още