IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Следващият Афганистан: Европа трябва да се заеме сериозно с отбраната

Америка ще бъде разбираемо сдържана да се меси в бъдещи кризи, особено когато интересите на САЩ не са пряко засегнати, според анализ

22:00 | 18.08.21 г. 14
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: EPA/HAUKE-CHRISTIAN DITTRICH</em></p>

Снимка: EPA/HAUKE-CHRISTIAN DITTRICH

Това не означава, че САЩ и Европа се отдалечават или че НАТО остарява. Напротив, това означава, че САЩ и Европа трябва да преосмислят трансатлантическото партньорство и понятието „споделяне на тежестта“.

В продължение на две десетилетия разпределението на тежестта се свързваше с това, че европейците допринасят повече за войните, ръководени от САЩ. Днес е необходим нов подход, който се основава на по-балансирани отношения. При него Европа дори може понякога да поеме водещата роля. Това на практика би формирало европейски стълб в рамките на НАТО. Това също ще изисква решаване на огромните структурни проблеми, които затормозяват европейската отбрана.

Най-добрият начин да се направи това е чрез ЕС, където суверенитетът вече е споделен и държавите членки могат да обединяват ресурси, да интегрират сили и да правят стратегически „европейски“ придобивания. Важното е, че развитието на отбраната на ЕС би спомогнало за овластяването и укрепването на ЕС, което би позволило на Брюксел да отстоява по-добре европейските интереси.

Като начало европейските политици трябва да си зададат един прост въпрос: Какво би било необходимо на ЕС, за да вкара сили в Афганистан? Ако основната пропаст беше липсата на въздушен транспорт, ЕС може да закупи самолети и да привлече опитен персонал от целия блок, за да създаде специализирано военно подразделение, което да ги експлоатира - точно както Европейската служба за външна дейност изтегля дипломати от дипломатическия корпус на своите членове.

Развитието на притежаваните от ЕС способности ще изисква ново финансиране, реформи във външната политика на ЕС и трансформация на отношенията между ЕС и НАТО. Това също ще изисква благословията на Вашингтон.

В крайна сметка причината за военната неадекватност на Европа се крие в самата нея. Само поради военната си зависимост от САЩ Вашингтон има ефективно вето върху усилията на ЕС за отбрана. САЩ умело използваха това, за да се противопоставят на инициативите на ЕС и енергично да лобират от името на американските отбранителни компании.

Въпреки че администрацията на Байдън не е направила много за промяна на този подход, иронията е, че САЩ са уморени от статуквото, въпреки че упорито действат, за да спрат ЕС да го промени. За да внесе нова динамика, ЕС ще трябва да наложи този въпрос на Вашингтон, който сега е фокусиран изцяло върху Азия. За да направи това, блокът трябва да излезе с осезаемо и амбициозно предложение за отбрана точно както направи с климата и цифровите технологии и да поиска от администрацията на Байдън да ги подкрепи.

Вместо постоянно да гледат към САЩ, европейците все повече ще трябва да се вглеждат в себе си. Америка, вплетена в 20-годишна война, ще бъде разбираемо сдържана да се меси в бъдещи кризи, особено когато интересите на САЩ не са пряко засегнати. Време е стратегическата автономия да стане реалност. Така трансатлантическият съюз ще стане по-силен заради това.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
силната бухалка за гърба (танкове , самолети , ракети , тренирана армия , кораби) спомага бързото и гладко преминаване на разговори и договорки ... :))) ... в случая mavi е на 75% прав ... два примера от близкото минало : 1. хамериканците миналата година натовариха един кораб танкове с пясъчна окраска , дислоцираха два разрушителя в протока , изпратиха две авиационни ударни дивизии в йордания и "мощната" държава иран седна на масата за преговори и о чудо , спряха всякави атаки по танкерите ... 2. макрон в началото на годината прати 2 корвети към кипър , дислоцира една дивизия миражи в гърция и ердоган сви перките веднага и си прибра корабчетата ... тъй че силната и ужулена бухалка , която стискаш зад гърбът си помага много в преговорите и разговорите ... аз съм за увеличаване на военните бюджети !! редът се създава и налага със сила . нема друг познат начин в писаната история ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 3
korn
преди 3 години
Ко речи? Европа не може да плати за адекватна въоръжена сила като Русия хахаха. Само икономиката на закъсалата Италия е по голяма от тази на Русия, на целия ЕС е смешно да я сравняваш с руската. ЕС е един от най големите производители на оръжия, дори руснаците си купуват танкове от Германия и хеликоптероносачи от Франция. ЕС е ядрена сила и европейска армия има от години. Прав си само за едно, европееца не иска да плаща за армия, но ще му се наложи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
doba
преди 3 години
Нещо не разбирам. Или авторът на статията не разбира. Или всички не разбираме. КАКВО ще стане, ако Европа вдигне разходите си за отбрана, и напълни хангарите с повече танкове, бронетранспортьори, гаубици, самолети, кораби и т.н. Ще ли с това да реши проблемите на Афганистан? Може ли с тях да спре мигрантските вълни оттам?.. Очевидно, не(лично мнение), И 100000 танка да въведе на въоръжение, каква ще е ползата от тях. АМИ - никаква. Много по-голям смисъл(пак лично мнение) е да седне на една маса с муджахитините подобно на Китай и Россия и да поговорят. Поне като начало.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 3 години
(За да направи това, блокът трябва да излезе с осезаемо и амбициозно предложение за отбрана точно както направи с климата и цифровите технологии и да поиска от администрацията на Байдън да ги подкрепи.) Хаахаха! Начи ако Шефът одобри и подкрепи, може. Ако не, ше си налега парцала! Така и ше стане, нещо като тукашния хоремаг - голем го вадиме, ама мек. Европа нищо не може да направи, защото не може да плати за адекватна на САЩ, Русия и Китай въоръжена сила! Нито може да изцежда целия свят през еврото, както янките през долара, нито може да държи разпасаното си население на руските и китайски заплати, за да плаща с реални кинти от бюджета като тях. Със зелени ко мунета и пераси на кормилото армия не се прави! Европейската армия ше я направят *** новоевропейци, когато ви изколят и ви земат земята и жените. Те си идват готови войници, а оръжие в Европа ше си намерят - не е като да нема..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още