IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Диктатурата на Си Дзинпин застрашава китайската държава

В преследване на лична власт той отхвърли пътя на икономически реформи на Дън Сяопин

18:24 | 22.08.21 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Смятам Си Дзинпин за най-опасния враг на отворените общества в света. Китайският народ като цяло е сред неговите жертви, но вътрешнополитическите му противници и религиозните и етническите малцинства страдат от неговото преследване много повече. Смятам за особено обезпокоително, че толкова много китайци изглежда намират неговата точкова система на социално наблюдение не само за поносима, но и за привлекателна. Тя им предоставя безплатни социални услуги и им казва как да се предпазят от проблеми, като не казват нищо критично за Си Дзинпин или неговия режим. Ако можеше да усъвършенства системата и да осигури постоянно нарастващ стандарт на живот, неговият режим щеше да стане много по-сигурен. Но той е обречен на трудности и в двете измерения.

За да разберем защо, е необходима известна историческа ретроспекция. Си Дзинпин дойде на власт през 2013 г., като се възползва от смелата програма за реформи на своя предшественик Дън Сяопин, който имаше много различна концепция за мястото на Китай в света. Дън Сяопин осъзна, че Западът е много по-развит и Китай има какво да научи от него. Вместо да бъде диаметрално противоположен на доминираната от Запада глобална система, той искаше Китай да се издигне в нея. Подходът му направи чудеса. Китай беше приет за член на Световната търговска организация през 2001 г. с привилегиите, които идват със статута на по-слабо развита държава. Китай започна период на безпрецедентен растеж. Страната дори се справи с глобалната финансова криза от 2007-08 г. по-добре от развития свят.

Си Дзинпин не успя да разбере как Дън Сяопин постигна успеха си. Той го приемаше като даденост и го експлоатира, но изпитваше силна неприязън към Дън Сяопин. Той го смяташе за отговорен за това, че не уважаваше баща му и че го отстрани от Политбюро през 1962 г. В резултат на това Си Дзинпин израства в провинцията при много трудни обстоятелства. Той не е получил подходящо образование, не е ходил в чужбина и не е научил чужд език.

Си Дзинпин посвети живота си на премахване на влиянието на Дън Сяопин върху развитието на Китай. Неговата лична вражда с Дън Сяопин изигра голяма роля за това, но други фактори са също толкова важни. Той е силно националистичен и иска Китай да стане доминиращата сила в света. Той също така е убеден, че Комунистическата партия на Китай трябва да бъде ленинска партия, готова да използва политическата и военната си сила, за да наложи своята воля. Си Дзинпин силно усеща, че това е необходимо, за да се гарантира, че Комунистическата партия ще бъде достатъчно силна, за да наложи жертвите, необходими за постигането на целта му.

Си Дзинпин осъзна, че трябва да остане безспорен владетел, за да изпълни това, което смята за мисия на живота си. Той не знае как функционират финансовите пазари, но има ясна представа какво трябва да направи през 2022 г., за да остане на власт. Той възнамерява да наруши мандатността, установена от Дън Сяопин, според която той бе наследен от двамата предшественици на Си Дзинпин - Ху Дзинтао и Дзян Дзъмин. Тъй като мнозина от политическата класа и бизнес елита са склонни да се противопоставят на Си Дзинпин, той трябва да им попречи да се обединят срещу него. По този начин първата му задача е да подчини всеки, който е достатъчно богат, за да упражнява независима власт.

Последна актуализация: 15:52 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

24
rate up comment 5 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
Нали си чувал израза каквото сам си направиш,никой друг не може да ти го направи.Си с пълна сила премахва почти всичко, въведено от ДЪн Сяопин , благодарение на което Китай можа да постигне доста през последните 40 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 6
dakl
преди 2 години
Това че управлението на Си застрашава некого е съвършенно вярно , но във всички случаи не и Китай!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 4
Oбичам България
преди 2 години
КПКОНПИ прие решение за установяване на конфликт на интереси за кмета на столичния район Красно село Росина Станиславова (мандат 2019-2023 г.) за това, че като ръководител на проект, финансиран с европейски средства, е сключила трудов договор с дъщеря си. Наложена й е глоба в размер на 5 000 лв.Кауне, браво вашите кметове са много по-честни от тези на ГЕРБ :-) ще спасите България ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 2
Oбичам България
преди 2 години
Нали може да ползваш Google? Провери, кои са в управителния съвет на ДБ и къде са работили. Провери и какви награди са получавали и от кого. Не е трудно - после ми пиши пак какво си открил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 2 години
Хааахаха . . . Да, разликата м/у Китай и Русия е, че Сорос си развява байрака 10 години в Русия и към 1999 г . тя фалира и беше пред разпад, а в Китай, както сам казва, навреме го изгониха. Това направи и Путин през 2001 г . и резултатите дойдоха - Русия за 10 години си върна мястото сред големите. Но загуби 10 години, които трудно ще навакса и за това заслугата е на Сорош и другите отвореняци от клуба . Само не стана ясно защо в отвореното общество УСА нахлулите в Конгреса ги стреляха, съдиха и осъдиха, а в Украйна ги сложиха да управляват . . . ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 3
michaelis23
преди 2 години
с две думи Пешо я бегай да го избълбукаш по веднъж и недей преписва тва дет за твойто IQ е мноо висока топка ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 6
khao
преди 2 години
хахахаа, и един мармот завива шоколад, що ме занимаваш с опорките на ДПС и данчо ментата и да те питам.... ти нормален ли си?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 5
Oбичам България
преди 2 години
Като гласуваш за някого поне проверявай кой е. Архитект на ДБ е Иво Прокопиев, възпитаник на Костов, а членовете на управителния съвет на ДБ са работещи в различни НПО-та спонсорирани от Сорос и сие. Част от работата на тези организации като БХК е организиране на ***-паради и изготвяне на различни доклади против България.И не казвам, че е лошо - гласувай си за тях, просто недей да говориш срещу спонсорите Ви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 2
evlogi
преди 2 години
Бай *** не е научен така.Мотото му е, ти акъл не ми давай, пари ми дай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 2
khao
преди 2 години
и по важното... какво общо има Сорос с моето гласуване..та ги навърза така нещата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още