Европа се сблъсква с едни от най-големите горещи вълни за последните десетилетия, докато учените и правителствата се подготвят за нови мерки срещу изменението на климата.
Прогнозите показват покачване на температурите в Гърция до рекордно за Европа ниво от 48 градуса по Целзий, докато страната, заедно с Турция, Италия и Финландия, вече е обхваната от пожари, пише Politico.eu.
Но докато някои части от Европа са борят с горещините и пожарите, други страни в региона страдат от мащабни наводнения.
Очаква се шестият доклад на Междуправителствената група на ООН по изменението на климата (IPCC), който ще бъде публикуван на 9 август, да даде по-ясни заключения за връзката между изменението на климата и екстремните горещини.
IPCC изготвя становище за състоянието на науката за климата приблизително на всеки шест или седем години. Първият раздел на шестото издание ще се появи на фона редица екстремни метеорологични събития в Европа, Африка, Азия и Северна Америка, които са свързани с изменението на климата.
Ед Хокинс, климатолог и водещ автор на доклада, казва, че се надява скорошните събития „да осигурят някакъв контекст за света, към който се движим“.
Кой е виновен?
Нова методология позволява на учените да идентифицират човешката следа при екстремните горещини, наводненията и другите подобни събития. Тя представлява дълбока промяна в нивото на сигурност и детайлизиране на отделните разрушителни метеорологични събития.
„Става все по-ясно, че всяка гореща вълна, която връхлита днес, е свързана с изменението на климата“, смята Фридерике Ото, директор в Института за изменение на околната среда към Университета в Оксфорд и водещ автор на доклада на IPCC.
Най-екстремните горещини са регистрирани в Южна Европа.
Турция е засегната както от горски пожари, така и от наводнения. Миналия месец страната отчете нов температурен рекорд от 49,1 градуса по Целзий.
Миналата седмица над 100 горски пожара пламнаха по южното крайбрежие на страната, отнемайки живота на най-малко осем души. Хиляди други трябваше да бъдат евакуирани с лодки, тъй като пламъците обгърнаха морските курорти и близките села; броят на загиналите селскостопански животни надхвърля 3000. Към понеделник пожарите бяха до голяма степен овладяни, заяви земеделският министър Бекир Пакдемирли, въпреки че кметът на Бодрум по-късно същия ден помоли за помощ в тази връзка.
Правителството на президента Реджеп Тайип Ердоган беше подложено на ожесточени критики относно отговора му на пожарите, като ядосаните местни жители се обърнаха към външния министър Мевлют Чавушоглу, когато той посети своя избирателен район Анталия, туристическата гореща точка, силно засегната от пламъците, и попитаха защо държавата не е изпратила там самолети, които да гасят пожарите.
В петък Ердоган призна, че страната не разполага с нито един противопожарен самолет и е взел назаем техника от други страни. ЕС заяви в неделя, че ще изпрати три самолета до Турция.
Гърция също беше засегната от горещините, като метеоролозите предупреждават за почти рекордни температури.
Премиерът Кириакос Мицотакис заяви в понеделник, че страната е изправена пред „най-тежката гореща вълна от 1987 г.“, когато повече от 1000 души загиват в Атина. Той помоли гърците да намалят потреблението на електроенергия, като властите предупредиха жителите да избягват работата на открито и пътуванията.
Горещото време се усеща най-силно в т.нар. „Долина на смъртта“ в Централна Гърция, където температурите надхвърлят 44 градуса.
Най-високата температура, регистрирана някога в Европа, е 48 градуса по Целзий, отчетена през 1977 г. в Атина. Очакваше се температурата в Лариса да се доближи до тази граница във вторник.
Наред с горещините пожарникарите в Гърция се борят със 116 пожара през уикенда. И докато се очаква температурите да достигнат своя връх в началото на тази седмица, рискът от нови пожари остава висок, предупреждават експерти.
Температурите достигнаха 40 градуса и в някои части на Италия през уикенда, като стотици местни жители и туристи трябваше да бъдат евакуирани от Сицилия, тъй като горските пожари плъзнаха в южната част на страната, само седмица след опустошителните огнени стихии, завладели остров Сардиния. Междувременно Северна Италия беше залята от наводнения.
Пожари възникнаха дори и в най-северните части на Европа, след като Финландия регистрира рекордно високи температури в началото на юли, преборвайки се най-голямата огнена стихия за последния половин век.
Синоптиците заявяват, че екстремно високите температури в Южна Европа се дължат на „топлинен купол“, където топлината се улавя над даден регион за дни или дори за седмици. Подобен модел стои зад неотдавнашните екстремни горещини в западните части на Северна Америка.
Последните научни постижения и изтеклите проекти на доклада на IPCC показват, че учените ще отправят категорично послание следващата седмица за ролята на изменението на климата при задълбочаването на горещите вълни, наводненията и другите метеорологични бедствия.
преди 3 години Или пожар или скъп ЕКО ток. Избирайте!Плащай или паля.. това не е нито рекет, нито зелен маркетинг. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години земи инсе надишай с него, щом е полезен... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ето ти да почетеш по въпроса - The Many Benefits ofAtmospheric CO2 Enrichment, Science and Public Policy InstituteCenter for the Study of Carbon Dioxide and Global Change отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години все едно спарения ти военнен мозък знае.. не се занимавай с неща които не разбираш, козите са гладни... трябва им паша! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години гледаш на Ал Гор ежедневно филмчето ли? знаеш ли как се произвеждат биогорива, колко територия насаждения трябват, как се преработват, как се дистрибутират? а "зеления електролизен водород" как се докарва до всяка къща, до всеки контакт?съвременната зелена религиозност много прилича на комунистическата идеология - шум, празнословие, лозунги отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Когато аз бях дете преди 50 години, Северният Ледовит Океан и Гренландия бяха сковани под километър лед, целогодишно . Вижте ги сега . Вижте и какво е останало от ледниците в Алпите, Андите, Хималаите . Цели островни групи в Океана като Кирибати например, потъват под вода . Цените на имотите на първа линия във Флорида падат, защото мазетата и партерите им се наводняват почти непрекъснато. Мачтите на яхтите опират в мостовете в Маями , и т.н . Прекрасни нагледни доказателства, че нещо кофти става с климата . И че нещо трябва да се направи, колкото и разни кухоглавци да врякат с пълно гърло, че такова животно нема . Преминаването на зелен не-електролизерен водород и биогорива е неизбежно . Иска ли ви се или не . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Стига сте лъгали !!! От дете помня такива горещини лятото, няма нищо ненормално. Същото и с наводненията - ами в централна Европа това е най-обичайното природно бедствие !!! Единственото, което е свързано директно с човешка намеса, това са пожарите - много от тях са умишлени. Яко се приеме общоевропейски закон: подпалвачите да се наказват със cмърт, ще видите колко бързо ще се реши този "аспект от климатическите промени". Като цяло в световен мащаб има трайна тенденция за намаляване на жертвите на природни бедствия и то при положение, че населението расте. Иначе в градовете жегата е убийствена - ного асфалт, недостатътъчно дървенца - ного климатици - които за да направят малко хлад вътре - бълват зной навън. В кантората външното тяло на климатикът е на балкончето, дето излизам да се напуша... вътре климатикът работи едва-едва на 27 градуса, навън - е като фурна - на това балконче човек направо може да си изпече бюфтек... и това е само ЕДИН климатик. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години 1977-а рекорд, 1987-а загинали 1000 човека от жегата, лято 2012, когато пак беше неимоверно топло... Средно на 10 години има по едно такова лято. Вкл. преди възникването на Зелената секта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години А екстремните горещини преди новата мода във фантазираната наука просто си бяха обичайните бедствия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години не ви знам на колко години сте .. по време на моето детство (преди 50 години) 35-36 градуса се смятаха за екстемни горещини .. сняг имаше бол да се парзаляш .. не можех да намеря статистически данни, ама ще ми е любопитно ако някой намери за българия, да не си мерим "възприятията" а да се опрем на точна наука отговор Сигнализирай за неуместен коментар