IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Путин прекрачва линии, които съветските лидери не смееха

Руският президент залага по-смело на упадъка на Запада и на силата на ядрения си арсенал

11:59 | 27.04.21 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Докато руският президент Владимир Путин произнасяше ежегодното си обръщение към нацията, предлагайки едно след друго социални подаяния, хвалейки героичните лекари и разработчиците на ваксини, и обещавайки да засили екологичните регулации, усещането беше като за пътуване до паралелна реалност. Но независимо от до голяма степен празните вътрешни увещания на Путин, посланието му към Запада бе радикално различно като подход спрямо този на съветските му предшественици, пише Леонид Бершидски за Bloomberg. 

В света на Путин Русия е напреднала държава, преодоляваща пандемията от Covid-19 и опитваща се да разреши някои неизбежни, но не особено стряскащи социални и икономически проблеми.

В другия свят, извън залата с лица, попиващи всяка дума на Путин, руски войски се струпваха по украинската граница. Европейските и американските лидери призоваваха за деескалация, но призивите им бяха игнорирани. САЩ току-що бяха засилили санкциите, разширявайки ги до новия дълг на Русия. Чешката република току-що бе обвинила руски разузнавачи за експлозия в склад за боеприпаси през 2014 г., при която загинаха двама души, и изгони 18 руски дипломати от посолството в Прага. Разбитата руска опозиция, официално определена от правителството като „чуждестранни агенти“, търпеше превантивни задържания и засилено присъствие на части против размирици, докато се опитваше да проведе митинги в подкрепа на своя затворен, гладуващ лидер Алексей Навални.

Делът на ваксинираните в Русия възлиза на 4,3%, според данни, събрани от Bloomberg, което се равнява на около 13% от този в САЩ. През февруари, последния месец, за който са налични официални статистически данни, 24 369 души са починали от Covid или с Covid; но смъртните случаи в сравнение с февруари 2020 г. са с 29 493 повече, което предполага продължаващо прикриване на смъртността от пандемията.

Лидери с опит като на Путин често притежават мощно „поле за изкривяване на реалността“ - термин, приложен за първи път към друга, положителна диктаторска фигура, съоснователя на Apple Стив Джобс. Но Путин всъщност не формира възприятия - нито за света, нито дори за страната си, която в наши дни може да има достъп до повече източници от държавните пропагандни канали.

Хората могат да видят какво всъщност се случва, а Путин - след заобикалянето на руската конституция миналата година, което на практика го направи президент доживот - премина етапа, в който се нуждаеше дори от неправдоподобно отрицание.

Няма смокинови листа за неговите диктаторски наклонности, за намерението му да изкорени заплахата Навални и неговата организация, независимо какво се случва с лидера на опозицията или екипа му, за вярата му, че може пожелателно да победи пандемията, за раздразнението му от самото съществуване на Украйна като независима държава, за открито конфронтационното му отношение към САЩ, за презрението му към другите западни държави като гласове в хора, ръководен от САЩ. Така че цялата реторика на Путин към публиката, която добре разбираше напълно различния дневен ред в реалния свят, беше част от посланието, което той формулира към края:

„Имаме - просто съм принуден да го кажа - достатъчно търпение, отговорност, професионализъм, здрав разум и увереност в себе си и в правото да вземаме каквито и да било решения. Но се надявам, че на никой няма да му мине през главата да премине така наречените червени линии по отношение на Русия. Къде се намират тези линии, ние сами ще определим във всеки конкретен случай.”

Това надхвърля типичната горда реторика на великата сила, на която всички са свикнали от руските лидери – Путин и неговите предшественици. Това е съобщение към света, че единствено Путин ще взема важните решения и ще чертае свои червени линии. Той не е склонен да обсъжда с никого това, което смята за своя работа, със сигурност не и с чужденци. Въпреки всички препратки към добрата воля и отговорното поведение, това е изявление за умишлена непредсказуемост, почти подигравателен отговор на заявеното желание на американския президент Джо Байдън да поддържа „стабилни и предсказуеми отношения“ с Русия.

Последна актуализация: 17:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

21
rate up comment 0 rate down comment 1
redcretin
преди 2 години
Ситно джуджем натикано в гъ-за на географията :) На никой не му дреме, стига да не надува гайдата и да не опушва наоколо с единствения си кораб на въглища."само защото ядреният й арсенал я прави непобедима в голяма война" ей ся, обширната и кал я прави безсмислена за завоюване, съчетана с евтините и глупави обитатели, доставящи ресурси на безценица :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 3
georgi_shum
преди 3 години
Аз съм гонил с шутове руснаци от кръчма в Лозенец, щото се държаха като варвари :) А управителя не смееше, че беше дребничък човечец, а ония бяха 2ма с три женски :) Не само, че бой после не видях от местните, ами в тая кръчма 3 дена пари не искаха да ми вземат :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Бъркаш икономическия интерес с русофилството. Или може и да си прав - кръчмарите да са русофили, щото влизат кинти...докато влизат...после стават англофили, примерно.На туристите, само да ти кажа, им писна да са наблизо до руски туристи, пиянски крясъци, сбивания, говорене постоянно на висок глас, бутане и предреждане постоянно, децата са им супер нахални, отврат, особено когато са на тумби. Отделни семейства възпитани се срещат. Във западните държави отдавна рекламират курорти, като "свободни от руски туристи".Само дето и кръчмарите последните години са разочаровани. Богатите руснаци тук не идват, а масовката, която прииждаше, обедня и я няма. Не заради визите не идват, а щото обедняха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 4
khao
преди 3 години
редовно им го казвам по морето... но понеже са плъхове се снишават! чакам да си изкарам боя.. ама уви страхливци
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 5
Ivel
преди 3 години
Някой по-долу се изказа, че с времето българите били станали русофоби. Съветвам го искренно да не го споменава това из Черноморските райони и Банско, може да си изкара някъде и бой. На местните предприемачи в туризма и не само, бизнеса доста зависи от тях, реално няма с кои други да ги заменим към момента, те са щедри туристи, когато са на почивака живеят за деня (отрубаются по полней программы), в същото време не са сноби, ако нещо не е наред, ще го изтърпят без особен шум (соц. наследственност). За рускините, от свеж опит го казвам, ве още са си красиви и готини. Никак не приличат на монголки, е има и такива ама какво от това. Истинските руснаци от европейската част на Русия по последни проучвания не са даже славяни а фини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 3 години
Рускините не са красиви. Повечето от тези които се добираха за почивка до България през соца, наистина бяха красиви. Сегашната масовка обаче е под всякаква критика. Колкото до номадите, ще трябва да направиш разлика между татари 680 година и татари 1237 година. 5-6 века са наистина много време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 2
kmilchev
преди 3 години
Нали прабългарите и те са били номади? Да не ставаме като македонците, които по подобен начин ни наричат "татари" или ***. Да не говоря, че кръвосмешението между азиатци, славяни и фино-угри е именно една от причините защо рускините са такива красиви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 3 години
Властта развращава. Абсолютната развращава абсолютно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 3 години
русия е под монголско робство(васалитет, владение, подчинение или както и да е) от 1237 до 1701 година. След разпадането на империята на Чингиз хан, тя е владение на Златната орда, а след нейното разпадане на Кримското ханство. Последната вноска на васалния данък който Московското княжество заплаша е от 1686 година, а независимостта и юридически е оформена при Петър първи през 1701 година. Всъщност Московското княжество е Московски улус. Москва е бил малък град и център на най- незначителното руско княжество. След приемането на исляма от монголите, несъгласните с новата религия се преселват в Москва. Сред тях е имало и наследници на Чингиз хан, който постепенно преминават към православието. Всъщност те са московкия елит, и създателите на русия. Като родннини на монголците, те имат право да събират данъците от всички руски княжества, и ги наказват и постепенно завоюват. Може да пишем много, но не можем да изчистим монголската същност на русия. путин се опитва да е Чингиз хан(и външно прилича), но знаеш че историята се повтаря като пародия. Комедиант.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 7
kmilchev
преди 3 години
Като цяло Западът обърка изцяло политиката си. Началото на 2000-те самият Путин е настоявал да се присъединят към НАТО, но са му отказали. Достатъчно е било да ги признаят, да ги "прегърнат" икономически и руснаците отдавна всичко щяха сами да си се ликвидират само заради едно потупване по рамото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още