Докато руските войски се събират близо до източната граница на Украйна, международната общност си задава важен въпрос: ще започне ли Русия нова офанзива в Украйна?
Според някои политически анализатори и експерти Русия се опитва да предизвика отговор от новата администрация на САЩ, като притиска Украйна.
Русия вече понесе тежки загуби от продължаващия конфликт в Донбас, където са загинали 14 хил. украински и руски войници и цивилни. Анексирането на Крим също не мина по план. През последните седем години Русия похарчи милиарди в опит да интегрира полуострова.
По-просто казано, разходите за започване на нова офанзива в Донбас биха били твърде високи за президента на Русия Владимир Путин. Загубата на животи също би била тежка.
Други учени и специалисти обаче твърдят, че е възможно ново руско нашествие. След разпадането на Съветския съюз Русия непрекъснато се опитва да задържи съседите си в сферата на своето влияние.
Западът е ставал свидетел на такива действия поне два пъти. Първият път – през 2008 г., Русия започна война срещу Грузия по време на летните олимпийски игри в Пекин. След това, през 2014 г., Русия незаконно анексира Крим и нахлу в украинската област Донбас след приключването на зимните олимпийски игри в Сочи.
И в двата случая малцина прогнозираха, че Русия ще атакува съседите си, но все пак това се случи. Западът беше зле подготвен и резултатите бяха опустошителни за Грузия и Украйна.
Според експерти усилията за възстановяване на конфликтните региони в Грузия и Украйна се оценяват на съответно 3 млрд. евро и 10 млрд. евро. Отделно са загубените животи във войните.
Предвид несигурността с това, което предстои, западните политици трябва да бъдат подготвени да действат. Има три възможности за това как те могат да отговорят на струпването на руски войски близо до Украйна.
Три възможности за избор
Първо, НАТО можеше да проведе съвместни военни учения с украинските сили в близост до западната граница на Украйна. Западът също може да разположи военноморски кораби в Черно море. Тези действия ще покажат, че Западът е решен да защитава суверенитета и териториалната цялост на Украйна.
Нито Западът, нито Русия са склонни да започнат световна война за Украйна, което означава, че твърдият отговор ще покаже на Русия, че Западът е сериозен. Това вероятно ще деескалира напрежението близо до руско-украинската граница.
Втора и по-малко силна алтернатива би била Западът да въведе нови санкции срещу Руската федерация.
САЩ скоро наложиха санкции срещу Русия за отравянето на Алексей Навални, но Русия остана безнаказана заради намесата си в президентските избори през 2016 г. и последните кибератаки.
Ако САЩ и Европейският съюз наложат нови и по-големи санкции, те трябва да са насочени към собственици на руски бизнес и политици, близки до Путин. Прилагането на тези тежки санкции допълнително ще отслаби руската икономика и това вероятно ще доведе до отстъпление на руснаците.
Трети възможен вариант, който Западът може да следва, е продължителен диалог с украинските лидери.
През последните няколко седмици американски и европейски представители проведоха телефонни разговори с украински служители. По време на тези дискусии западните лидери потвърдиха ангажимента си към Украйна. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и украинският външен министър Дмитро Кулеба също се срещнаха, за да обсъдят напрежението край руско-украинската граница.
Тези взаимодействия демонстрират, че Западът е сериозен по отношение на отношенията си с Украйна и че ще подкрепи източноевропейската държава при нужда.
Западните политици също трябва да работят с руските си колеги, за да се опитат да разрешат ситуацията. Поддържането на отворен курс на диалог би показало, че Западът и Русия са готови да си сътрудничат по този важен въпрос.
Загадката на Путин
Като цяло много западни политици и държавни служители са озадачени от намеренията на Путин. Някои твърдят, че Русия се опитва да предизвика отговор от Запада. Други твърдят, че руснаците се готвят за поредната атака. Предвид тази несигурност нищо не бива да се изключва от сферата на възможностите и Западът трябва да бъде готов да отговори.
Ново нахлуване на Русия в Украйна би нарушило установената сигурност в Европа и западните лидери трябва да са готови за този потенциален сценарий. В противен случай, ако те не са подготвени, последиците от тези събития ще бъдат катастрофални за Европа и света.
преди 3 години Държава Украйна няма, както никога не е имало :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Момче, не говори глупости! Алкохолизмът е национален спорт в расията, в малките градове няма трезвен човек над 16 години след 7 часа.Англичаните са пияници, а рашките са алкохолици, схващаш ли разликата?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Пръдлето пак изпуска газове :)Проветрете малко стаята. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Мaлoyмник, що не върнеш още 2 столетия назад, когато турците са подарили крим на руснаците? Ако този степен полуостров бе толкова важен, щяха ли англичаните да го оставят на руснаците, след като ги смачкаха в кримската война? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години кой кво на когото и когато е приключило с втората световна в европа точкаукрайна е в европа и украинците искат в европа точкатова със самозадоволяването на руснаците е дъвка за употреба на малограмотен човек живеещ с миналото , но в европа точкапознавам украинци , работеха при мен , семейство , това че обичат рассияните си го чел , ама да не ти се налага да отваряш дума по темата ... :)))познавам още една украинка , като чуеше рассия почервеняваше цялата и излизаше да пуши , за да не вика ... :)))държавата украйна ще остане във видът , в който е . вервай ми !! точка ... :))) ... е време има ще си чешем езиците още ... и каса бира ще сложа ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Най-големите алкохолици изобщо са англичаните, а в рамките на бившия СССР - вън от всякакво съмнение - украинците. Те са и най-долнопробните. Като погледнеш венецът на украинската индустрия - ЗАЗ-а или пък Чернобилската катастрофа, всичко е ясно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Може пък янките да подкокоросват Зеленски, да се дръвчи на руснаците, за да имат коз пред германците да потопят северния поток2. Геополитиката е малко такава работа - ти къде го чукаш, то дека се пука! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Горкия мypзилаж, чака със свито сърце някоя лоша новина за запада, че да може да каже нещо..Лузърчета с петокъчки, не ви е виновен запада, че сте неудачници и с мислене на губещи, сами сте си виновни!И да мразите Запада и да не го мразите - все тая, същите скъсани лузъри и хейтъри ще си останете, докато хората си живеят живота добре.Що за т.ъ.па.к трябва да си, да се радваш на тия алкохолици, дето където и да са отишли и е последвала мизерията?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години *** управници не можаха с 2 стола при турчина да се справят и да му насвият сърмите ... ще се разправят с Китай, Русия и САЩ ... да ама не отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години За подаръка на Хрушчов визирах Крим, разбира се. отговор Сигнализирай за неуместен коментар