IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа: Залезът на една икономическа сила

За първи път в историята си в края на годината ЕС с неговите над 400 млн. жители ще бъде икономически по-незначителен от Китай

08:00 | 14.04.21 г. 39
Автор - снимка
Създател
<p>
	Пустееща витрина на магазин в Берлин. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Пустееща витрина на магазин в Берлин. Снимка: Bloomberg LP

Желанието и реалността винаги са били доста далечни съседи в европейския квартал на Брюксел. Европейският съюз трябва да се превърне в „най-конкурентния регион на земята“ през 2010 г., гласи Лисабонската стратегия от началото на хилядолетието. Последваха финансовата и еврокризата, които доведоха Европейския валутен съюз до ръба на пропастта. През същата година Брюксел провъзгласи „Програмата в областта на цифровите технологии за Европа“. Всички знаеха, че Америка управлява дигиталния бизнес, а днес го прави повече от всякога.

Преди няколко месеца председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви в речта си за състоянието на Европа, че гражданите са възприели пандемията като възможност и „са използвали момента, за да дадат на Съюза нова жизненост". 

Малко повече от година след избухването на кризата трябва да си признаем, че се случи точно обратното. Европа изостава особено в сравнение със САЩ и Китай - в борбата срещу вируса и най-вече икономически.

Поне на пръв поглед това е удивителна диагноза, тъй като пандемията избухна в Китай, а в началото на годината САЩ се управляваха от онзи Доналд Тръмп, който рекламираше инжекциите с белина като мярка за защита срещу епидемията.

Но статистиката е пределно красноречива: Европейският съюз не само претърпя по-голям спад от Китай и САЩ с понижение от 6,1% през 2020 г., перспективите за тази година също са лоши. Според Международния валутен фонд (МВФ) Китай ще отчете ръст от 8,4%, а Америка - с 6,4%.

Експертите от Вашингтон, от друга страна, вярват, че ЕС ще постигне увеличение от едва 4,4%. Има още по-прецизни и в никакъв случай по-положителни прогнози за еврозоната. През 2022 г. брутният вътрешен продукт на еврозоната ще бъде само с 1% над стойността от 2019 г., докато в САЩ ще бъде със 7%, а Китай дори с 18% над тази стойност.

Средната стойност в световен мащаб не изглежда по-добре: еврозоната се срина над два пъти повече от световната икономика през 2020 г., а възстановяването през 2021 г. е с два процентни пункта по-слабо от средната глобална стойност.

Този път всичко трябваше да е различно

„Еврозоната очевидно изостава в кризата“, казва пред германския Handelsblatt Габриел Фелбермайер, президент на Института за световна икономика (IfW). Тъжното е, че така беше и през последната криза. Нормалният (коригиран спрямо кризата) темп на икономическо разширяване в Европа спада от около пет години и в близко бъдеще няма да достигне много повече от един процент, изчисляват от IfW.

Това е по-малко от половината от американския темп и една пета от китайския темп на растеж. При това този път всичко трябваше да е различно. Миналото лято европейските държавни и правителствени ръководители увериха, че са научили урока от еврокризата. Те се договориха за общ европейски фонд за възстановяване - Next Generation EU.

За първи път в историята си Европейската комисия трябва да може да издава мащабни облигации и да разпределя 750 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства и заеми на държавите членки. По-специално трябва да се облекчат силно задлъжнелите страни в Южна Европа и да се дадат нови перспективи за растеж, защото парите трябва да се влеят предимно в проекти на бъдещето: защита на климата и дигитализация.

Но дали първите средства могат да започнат да текат, както е планирано, през юли, е все по-съмнително. От друга страна, едно е ясно: американците правят всичко възможно по отношение на икономическата политика, докато европейците не успяват да се възползват от потенциала си. Това ще доведе до все по-голямото смаляване на икономическия отпечатък на ЕС. Както изчислява базираният в Мюнхен институт Ifo, делът на Европа в световната икономика ще намалее с 3,5% от 2019 г. до края на 2021 г.

Китайците, от друга страна, ще увеличат дела си с 10%, а САЩ поне ще запазят позицията си. Това би означавало, че за първи път в края на тази година ЕС с неговите 350 милиона жители ще бъде икономически по-незначителен от Китай.

Какви са причините за тази тревожна тенденция?

Последна актуализация: 12:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 1 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
* топ марките автомобили
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Иновационни пробиви няма в Европа. Те се случват основно в САЩ. И това не е случайно, манталитета е такъв. И политиката за привличане на умове през океана.Но в Европа сме добри на други неща - колко от топ марките, особено в премиум сегмента и спортните, са европейски? Модна индустрия, почти цялата. Хранително-вкусова индустрия - абсолютен лидер. Медицина, фармация, самолетостроене, машиностроене, мебелна индустрия, туризъм и какво ли още не, което е топ в света.Американците са си добри в техните неща, ние в нашите. А качеството на живот на населението е най-добър в ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
първо как разпределяш кой иновационен пробив е голям и кой малък ... ?! в коя индустрия е значим и в коя не е ... ?! ваксината на biontech какво е според теб ... ?! в автомобилната индустрия над 40% от патентите и новите разработки са европейски ... :))) ... в решенията с водородни технологии в енергетиката водещите патенти са европейски ... в решенията за батерийни системи в енергетиката огромна част са европейски фирми , нищо че тука си пишем повечко за тесла , за ветрогенераторите пък въобще няма да отварям дума , газовите турбини ... в хранителната индустрия също , и патенти и технологии и машини ... световен производител на самолети ... хващаш която си искаш индустрия без ИТ и гледаш колко и какви европейски конгломерати има ... ясно че те влече към чипове и ИТ , ама не е само то по света ... дори и в БГ имаме изцяло български фирми с иновации на световно ниво ... :))) ... даже като се замисля ето ти една по любимата ти тема ... :))) ... много черногледо човек , дай малко повече оптимизъм , остави ги троловете ...https://stroiinfo.com/5-filma-napraveni-s-pomoshta-na-vray/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 2
Momchil_Matev
преди 3 години
Погледнато в исторически план, бюрокрацията е съсипала не една и две империи. ЕС няма да направи изключение, ако продължава да върви в посоката, в която е поел.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 3 години
С тази гeйcка физиономия, само гeйoве са ти в крарyната. Все на ляво биеш, осъзнай се!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Днес е дъждовно и няма достатъчно Solar Powerза изчислителна мощност.Само за визуализация на текст.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 2
Solar Power
преди 3 години
Така става при соца за съжаление. Европа си е един жив соц , но в по добра версия от нашия .... достатъчно е да се разходиш в Германия или в някоя по северна страна. За разлика от соца в Европа.... Русия си е капитализъм такъв какъвто е в Америка. Та ние се махнахме от един соц за да се натресем на друг соц .... общо взето казано. Въпреки всичко Европа все още е най-доброто място за живеене :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 0
dr.5rov
преди 3 години
А ти ми отговори какъв голям иновационен пробив е направен от европейска компания през последните 20-30 години. За остаалото си прав, но то ще е до време, ако не се вземем в ръцете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Милия е огладнял, копейчиците не стигат, пенсийката от текезесето и тя малка, а така и така е виси по цял ден тук.Даже и боливари би приемал, поне за разпалки за кюмбето ставали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 1
khao
преди 3 години
статията започва с лъжлива информация още от подзаглавието ...как да чета натам? Това е според евростат:On 1 January 2020, the population of the European Union (EU) with 27 Member States was estimated at447.7 million, down by 12.8% as compared with 513.5 million in 28 Member States on 1 January 2019.от тук натам е маркирана като фейк нюз, сега няма да ви проверявам всяка цифра я !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още