IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа: Залезът на една икономическа сила

За първи път в историята си в края на годината ЕС с неговите над 400 млн. жители ще бъде икономически по-незначителен от Китай

08:00 | 14.04.21 г. 39
Автор - снимка
Създател
<p>
	Пустееща витрина на магазин в Берлин. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Пустееща витрина на магазин в Берлин. Снимка: Bloomberg LP

Провал в битката срещу вируса

В краткосрочен план решаващият фактор е политическото управление на здравната криза, което представлява най-голямото предизвикателство за икономиките след Втората световна война. Прилага се следната формула: Най-добрата програма за икономически стимули е ефективната и бърза имунизация на населението. Или още по-просто: „Политиката на ваксинацията е икономическа политика“, както заяви наскоро ръководителят на МВФ Кристалина Георгиева.

А това вече насочва към най-належащия икономически проблем, с който се сблъскват европейците в момента. Кампанията за ваксинация започна вяло и тече бавно. Докато почти 40% от американците са получили първата си инжекция, в ЕС този дял е само 14%. В България с две дози са имунизирани малко над 114,5 хиляди жители, което ни поставя на едно от последните места в Европа. Според Bloomberg България може да се похвали с ваксинацията на 1,6 на сто от населението си.

Това съответства на имиджа на европейците като отворена търговска сила, която действа като гарант за един основан на правилата световен ред. Но това също така показва, че Европа досега не е успяла да се справи с глобалната реалност на нарастващия икономически национализъм, на който новият президент на САЩ Джо Байдън остава лоялен.

Ето защо третата вълна на пандемията ще засегне ЕС особено силно. Континентът се колебае от едно блокиране до следващото, а икономиката се срива.

Малки, некоординирани и неефективни пакети стимули

Като цяло Г-20 мобилизира невъобразимата сума от 16 трилиона долара за борба с кризата. Само на Германия се падат 1,5 трилиона долара от това. Много икономисти обаче не смятат европейските спасителни програми за достатъчни. Особено в сравнение със САЩ спасителните програми в Европа изглеждат почти джуджета.

Според изчисление на икономиста на Unicredit Ерик Нилсен американските мерки за стабилизация тази година възлизат на 2,8 трилиона долара. „За разлика от тях еврозоната планира само 420 милиарда евро за финансови инжекции тази година на национално и европейско ниво“, казва Нилсен.

Дори да добавите така наречените „автоматични стабилизатори“, като например системите за социално осигуряване, които смекчават последиците от кризата, в Европа се събират общо само 720 млрд. евро под формата на мерки за стабилизиране.

Това би запълнило само 70 процента от производствената пропаст в европейската икономика, изчислява Нилсен. В САЩ, от друга страна, кризисните фондове превишават разликата в производството два пъти и половина.

Ако Европа не действа скоро, континентът ще бъде изправен пред поредното „изгубено десетилетие“ със слаб растеж и по-висока безработица, в което ще продължи да губи надпреварата спрямо други региони на земята, предупреждава икономистът Нилсен. „Ето защо Европа трябва да преодолее разликата в производството чрез допълнителни финансови пакети. Понастоящем това е възможно само чрез националните бюджети“, казва той.

Цифров суверенитет? Просто една голяма илюзия

Дори само един бърз поглед към финансовите пазари показва какво е състоянието на „цифровия суверенитет“, който се рекламира шумно в Брюксел: Петте най-ценни компании в САЩ са на стойност почти 8 трилиона долара - и петте са технологични корпорации. За сравнение: Всички 30 компании от състава на германския борсов индекс Dax достигат до еквивалента на 1,8 трилиона долара.

В Европа топ 5 - само представители на старата икономика - струват едва 1,4 трилиона долара. „САЩ са лидерът в цифровата икономика. А това без съмнение е ключът към бъдещия растеж “, казва шефът на Ifo Клеменс Фюст.

Европейците изостават и по отношение на бъдещите технологии като изкуствен интелект, високопроизводителни чипове и квантови компютри. Европейската комисия току-що стартира технологична надпревара за наваксване, тя иска да започне „цифрово десетилетие“ и да превърне Европа в едно от водещите технологични места в света до 2030 г.

Това обещание обаче може да бъде спазено само ако държавите членки насърчават инвестициите и погледнат отвъд етаблираните индустрии. В момента не изглежда това да се случи скоро.

Последна актуализация: 12:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 1 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
* топ марките автомобили
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Иновационни пробиви няма в Европа. Те се случват основно в САЩ. И това не е случайно, манталитета е такъв. И политиката за привличане на умове през океана.Но в Европа сме добри на други неща - колко от топ марките, особено в премиум сегмента и спортните, са европейски? Модна индустрия, почти цялата. Хранително-вкусова индустрия - абсолютен лидер. Медицина, фармация, самолетостроене, машиностроене, мебелна индустрия, туризъм и какво ли още не, което е топ в света.Американците са си добри в техните неща, ние в нашите. А качеството на живот на населението е най-добър в ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
първо как разпределяш кой иновационен пробив е голям и кой малък ... ?! в коя индустрия е значим и в коя не е ... ?! ваксината на biontech какво е според теб ... ?! в автомобилната индустрия над 40% от патентите и новите разработки са европейски ... :))) ... в решенията с водородни технологии в енергетиката водещите патенти са европейски ... в решенията за батерийни системи в енергетиката огромна част са европейски фирми , нищо че тука си пишем повечко за тесла , за ветрогенераторите пък въобще няма да отварям дума , газовите турбини ... в хранителната индустрия също , и патенти и технологии и машини ... световен производител на самолети ... хващаш която си искаш индустрия без ИТ и гледаш колко и какви европейски конгломерати има ... ясно че те влече към чипове и ИТ , ама не е само то по света ... дори и в БГ имаме изцяло български фирми с иновации на световно ниво ... :))) ... даже като се замисля ето ти една по любимата ти тема ... :))) ... много черногледо човек , дай малко повече оптимизъм , остави ги троловете ...https://stroiinfo.com/5-filma-napraveni-s-pomoshta-na-vray/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 2
Momchil_Matev
преди 3 години
Погледнато в исторически план, бюрокрацията е съсипала не една и две империи. ЕС няма да направи изключение, ако продължава да върви в посоката, в която е поел.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 3 години
С тази гeйcка физиономия, само гeйoве са ти в крарyната. Все на ляво биеш, осъзнай се!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Днес е дъждовно и няма достатъчно Solar Powerза изчислителна мощност.Само за визуализация на текст.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 2
Solar Power
преди 3 години
Така става при соца за съжаление. Европа си е един жив соц , но в по добра версия от нашия .... достатъчно е да се разходиш в Германия или в някоя по северна страна. За разлика от соца в Европа.... Русия си е капитализъм такъв какъвто е в Америка. Та ние се махнахме от един соц за да се натресем на друг соц .... общо взето казано. Въпреки всичко Европа все още е най-доброто място за живеене :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 0
dr.5rov
преди 3 години
А ти ми отговори какъв голям иновационен пробив е направен от европейска компания през последните 20-30 години. За остаалото си прав, но то ще е до време, ако не се вземем в ръцете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Милия е огладнял, копейчиците не стигат, пенсийката от текезесето и тя малка, а така и така е виси по цял ден тук.Даже и боливари би приемал, поне за разпалки за кюмбето ставали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 1
khao
преди 3 години
статията започва с лъжлива информация още от подзаглавието ...как да чета натам? Това е според евростат:On 1 January 2020, the population of the European Union (EU) with 27 Member States was estimated at447.7 million, down by 12.8% as compared with 513.5 million in 28 Member States on 1 January 2019.от тук натам е маркирана като фейк нюз, сега няма да ви проверявам всяка цифра я !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още