От Капитолия до Уолстрийт силата на социалните мрежи да мобилизират тълпи е очевидна навсякъде. Тя представлява нов риск за ефективното функциониране на пазарите, както и за политиката, разкривайки ограниченията на политиците и регулаторите да управляват заразни кампании, пише за Financial Times Иън Голдин, професор по глобализация и развитие в Оксфордския университет.
Неотдавнашният ценови взрив при акциите на GameStop беше представен в подфорума r/WallSteetBets на информационната платформа Reddit като справедливо преразпределение от джобовете на „паразитни“ хедж фондове, които бяха заложили срещу затруднения продавач на видео игри, към „обикновените“ хора.
Но скокът на GameStop също показва степента, до която финансовите пазари са податливи на мобилизирането на инвестиционни тълпи в социалните мрежи. Инвеститорите и регулаторите спешно трябва да вникнат в последиците.
Инвеститорските мании са утвърдена тема в икономиката, но изследванията на Валентина Семенова и Джулиън Уинклър от Оксфордския университет разкриват как може да се формира интерес към акциите в социалните мрежи. Чрез реклама и заразяване той може да подкрепи бичите настроения на дребно, които наблюдавахме при GameStop и другаде.
Проследихме възхода на форума r/WallStreetBets от 2015 г. По време на срива на фондовия пазар през март потребителите пламенно рекламираха покупката на пут опции върху популярния индекс S&P 500 - залагания за голям спад на акциите.
Тогава дребните инвеститори имаха малко влияние върху индекса, а r/WallStreetBets беше до голяма степен игнориран. Но след като форумът експлодира като брой потребители (в момента може да се похвали с 8,8 милиона самоописващи се като „дегенерати“), влиянието му стана много по-силно.
Социалната зараза е добре документиран феномен: хората възприемат поведението на другите, от пушенето до покупката на продукти. r/WallStreetBets успя да пренесе това при вземането на финансови решения, привличайки хората с изразен вкус към високорискови залози върху опции, които често са в противоречие с рационалната икономическа теория.
Потребителите са насърчавани да залагат, като форумците в Reddit споделят своите балонизирани залози, макар и често губещи, подтиквайки колегите си да заемат подобни позиции.
Вероятността за убеждаване се увеличава, тъй като човек е изложен на все повече и повече дискусии за даден актив. Отнема известно време, докато интересът към дадена акция нарасне, но след като това стане, той се превръща в самозатвърждаваща се сила, с която трябва да се съобразяваме.
Текстовите измервания на настроенията категорично сочат, че редовните посетители на r/WallStreetBets се стремят да заемат позициите на другите участници.
С други думи те купуват (или продават) акция не поради някакъв модел, базиран на финансова информация, а защото други потребители също купуват (или продават) акцията. Този ефект е особено голям при разпродажбите, което навява на интересни психологически модели на инвестиционна паника по време на спад.
Във форума се обсъждат над 9000 различни акции, но само шепа от тях, като Tesla и GameStop, придобиват популярност с потенциал да окажат влияние върху пазара.
Предвид това стадно поведение беше просто въпрос на време да се развие ситуация като манията по GameStop. И като се има предвид динамиката на инвеститорските платформи в социалните мрежи това вероятно ще се случи отново.
Как да се справим с това, сега е спешно предизвикателство за регулаторите. Защитниците на свободните пазари и потребителите твърдят, че платформите позволяват на пазарите да работят по предназначение и че хедж фондовете просто са направили лоши залози, които иначе не биха били наказани.
Затварянето на форума в името на пазарната стабилност би било драконовско решение и едва ли ще издържи. Анонимността на Reddit затруднява предявяването на обвинения в манипулация на пазара срещу отделни лица.
Малцина в администрацията на Байдън биха пожелали да използват политически капитал, защитавайки Уолстрийт срещу армията Reddit. Бездействието обаче вероятно ще създаде неприемливи рискове, които могат да застрашат финансовите пазари.
За щастие, социалната зараза отнема време, за да се развие и е възможно да се проследи. Това означава, че регулаторите не трябва да бъдат изваждани от играта. Лимитите за търговия трябва да бъдат затегнати за акции, които показват извънредна активност, предотвратявайки дестабилизиране на пазарните движения. Марджин изискванията трябва да бъдат увеличени за акции, които са обект на стадни действия от дребните инвеститори.
Регулаторите е необходимо да действат сега, за да гарантират, че финансовите пазари са правилно капитализирани и че това ново пазарно развитие не представлява нов източник на системен риск.
преди 3 години Ако стадното поведение на хамериканците да инветиран на борсата трябва да бъде овладяно, то какво трябва да се нарави със стадното поведение на българите да държат париците си в банки...даже днъка от 5% не ги спря :) В кое стадо има повече ум :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години На форсата за да спечелил един друг трябва да загуби. Защо докато фондовете правеха милиарди печалба грабейки дребните инвеститори никой не говореше за регулации? Нима тогава не е е случвало инвеститор да загуби всичките си спестявания и да стигне до самоубийство? Когато палачинката се обърна се сетиха за регулации. Като ще има регулации да ограничат фондовете и банките да манипулират пазара. Или да им забранят да продават на късо повече от определен процент от акциите на компаниите.Защо ли имам чувство, регулациите ще са срещу дребните инвеститори. Ще ги изкарат манипулатори дори може да дадът под съд водачите в социалните платформи. Може да се стигне до закриване на групи, което се случи вече с една група във Facebook с над 170 000 участници. При това оправданието за закриването е направо смешно в групата се разпространявало забранено порно съдържание. Възможно да е било така. Вероятно няколко правокатори са се присъединили към групата и са публикували няколко снимки колкото да дадът повод. Би трябвало да махнат забранените материали и да оставят икономическите коментари и не да затварят групата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Така е, стадото трябва да върви накъдето му кажат очвачите и да го стрижат когато решат овчарите. Каква е тая работа да върви накъдето му хрумне! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Много точна снимка на статията! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Нали либералите ревяха ,че пазарът решава,какви са тези спънки и регулации? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Аз съм убеден, че тези "дребни" играчи всъщност изобщо не са дребни, а са същите тия "китове"...---------------------------------------------------------аааа не ве продаат ни тука циркове на килограм и си мислят че ше поверваме ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Мдаа ... очаквахго още когато чух за този "гейм стоп"!Обърнете внимание първо на името на компанията ! Не случайно е избрана фирма с такова име, показващо това, което "големите" искат да направят по отношение на тълпата!Аз съм убеден, че тези "дребни" играчи всъщност изобщо не са дребни, а са същите тия "китове"... Целта е проста - да се създаде "обективен повод" за "регулации", т.е. ограничение на тълпата. Същото ще бъде и с крипто-"валутите", където тълпата съшо присъства, при това - по-рано от "китовете",с цел а значи ще се затвори върху тиквите им!Обобщение- цялата сага с тая "гейм стоп" е един голям цирк, с цел - нови регулации, заради които беше пусната и короната от лабораториите на Канада! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Хахаха - ще си дам парите на някой да ми ги умножи :)Това трябва да ти е първият урок по инвестиране ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ако всички можехме да разбираме от финанси нямаше да има специалисти и разделение на труда. Ако един човек има излишни пари трябва да ги инвестира в нещо от което разбира, а не на финансовите пазари. Именно парите на балъци като това стадо повишило цената на акциите на GameStop стоят зад печалбите на големите фирми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Да ограничаваш свободния достъп на хората до финансовите пазари е тъпо решение. Ако искаш да ги защитиш - образовай ги.Фирмите съществуват, за да реализират финансов резултат, понякога това е загуба. Няма никакъв проблем в това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар